Vlasy a pleť bez chemie 2. díl | e15.cz

Vlasy a pleť bez chemie 2. díl

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Minule jsme probrali jednotlivé suroviny pro přípravu přírodní kosmetiky a dnes už se zaměříme na samotnou výrobu vlasových a kosmetických produktů, které nás budou pěstit naprosto přírodní cestou bez chemie.

Přípravky pro vlasy
Vlasový olej


15 ml rostlinného oleje (nejlépe v bio kvalitě- olivový, sezamový, ricinový) a 5 ml éterického vonného oleje (například levandulového) důkladně promícháme a vmasírujeme do vlasů. Pokud máte sklony k tvorbě mastných vlasů, nenanášíme olej ke kořínkům, ale začneme až několik centimetrů pod nimi. Můžeme nechat působit několik hodin nebo i přes noc a pak vlasy umyjeme šamponem, nejlépe přírodním.
Zábal z bylinek a oleje
50 ml olivového oleje, lžíci heřmánku, lžíci kopřivy a lžíci březového listí, žloutek, lžičku citronové šťávy a několik kapek éterického oleje pro vůni. Olej zahřejeme ve vodní lázni, přidáme bylinky, necháme dvacet minut luhovat a pak přecedíme. Necháme vychladnout, přidáme žloutek, éterický olej, naneseme na vlasy a necháme působit hodinu. Pak vlasy smyjeme.
Pivní zábal
30 ml piva smícháme s jedním vejcem, naneseme na vlhké vlasy, přikryjeme igelitovou čepicí nebo sáčkem, schováme pod ručník a necháme dvacet minut působit. Dobře vymyjeme. Tento zábal posiluje slabé a lomivé vlasy.
Zábal z heny
Jednu lžíci olivového oleje smícháme s jednou lžící bezbarvé heny a pak naneseme na konečky vlasů. Necháme hodinu působit a pak důkladně vymyjeme. Tato kúra z heny pomáhá proti třepení konečků vlasů.
Citronová kúra
Smícháme 30 ml citronové šťávy a 30 ml olivového ohřátého oleje, naneseme na vlhké vlasy a necháme pod čepicí hodinu působit. Důkladně vymyjeme. Po pravidelné aplikaci budou vlasy krásně lesklé.
Bylinný přeliv pro mastné vlasy
Jednu lžičku tymiánu, jednu lžičku přešličky, jednu lžičku šalvěje a jednu lžičku rozmarýny přelijeme třičtvrtě litrem vroucí vody, necháme 15 minut luhovat a scedíme. Vlasy si umyjeme šamponem a na závěr mytí přelijeme vlasy tímto přelivem, který již neoplachujeme.
Mléčný přeliv
130 ml plnotučného mléka vetřeme do vlasů, necháme čtvrt hodiny působit a pak spláchneme vodou. Vlasy pak budou měkké a hebké.
Kopřivový ocet
Hrst čerstvých nebo sušených listů kopřivy spaříme půl litrem vroucí vody a necháme hodinu luhovat. Pak scedíme, smícháme s půl litrem jablečného octa a pak touto směsí po každém umytí důkladně masírujeme pokožku hlavy a opláchneme jím také celé vlasy. Posílíme tak vlasové kořínky a získáme lesk.

Přípravky pro pokožku
Petrželová voda


Hrst čerstvé petržele nadrobno nakrájíme a dáme do skleničky se 100 ml 70% alkoholu, uzavřeme a necháme dva týdny luhovat. Pak scedíme, dolijeme 300 ml destilované vody a uchováváme v lednici. Tato pleťová voda je vhodná pro mastnou a nečistou pleť, protože omezuje produkci mazových žláz.
Lotion z pšeničných klíčků
15 ml jablečného octa smícháme s lžičkou hroznového cukru, jedním žloutkem a 50 ml oleje z pšeničných klíčků. Směsí pak čistíme pleť krouživými pohyby a poté důkladně omyjeme velkým množství vody. Směs uchováváme v chladnu. Tento lotion je vhodný pro suchou a náročnou pleť a dá se používat i jako maska.
Břečťanový olej proti celulitidě
Hrst břečťanových listů namačkáme do skleničky s uzávěrem a zalijeme 200 ml olivového oleje. Necháme dva týdny luhovat na teplém místě, přecedíme, přidáme několik kapek éterického rozmarýnového oleje pro vůni a pak krouživými pohyby masírujeme místa postižená celulitidou. Břečťan odvodňuje a rozmarýna podporuje prokrvování.
Arnikový tělový olej
Dvě lžíce sušených květů arniky přelijeme 10 ml olivového oleje, dáme do skleničky s uzávěrem, necháme dva týdny luhovat, pak scedíme a přidáme 100 ml mandlového oleje. Tento tělový olej se hodí pro špatně prokrvenou pokožku.
Bylinková pleťová voda bez alkoholu
Dvě lžičky lipového květu a lžičku medu zalijeme sklenicí studené vody ve varném sklu, přivedeme do varu a pak necháme asi 15 minut stát. Přecedíme a uchováváme na chladném místě. Med má omlazující účinky, pleť zklidňuje a vyživuje. Lipový květ zase pokožce dodá vlhkost a prokrvuje ji. Tato pleťová voda má výborné čistící účinky a vyživovací schopnosti.
Maska ze lněného semínka
Je určena převážně pro suchou pleť, protože dobře zvlhčuje. Pleť se rozjasní, oživí a hydratuje. Několik lžic lněného semínka smíchejte s vodou a vařte do doby, než vznikne kašovitá hmota. Pokud je směs příliš hustá, rozřeďte ji olivovým olejem, pokud je naopak řídká, můžete ji zahustit tvarohem. Směs naneste na obličej a krk a po dvaceti minutách smyjte vodou.
Vypínací maska
Jedno vejce smícháme s půl lžičkou agar-agar, přidáme tekutý med a směs naneseme na dvacet minut na obličej. Pak důkladně smyjeme teplou vodou.
Maska z pivních kvasnic
Čtyři lžíce pivních kvasnic smícháme se lžičkou medu a vodou tak, aby vznikla pasta, kterou naneseme na obličej a necháme čtvrt hodiny působit. Pak smyjeme vlažnou vodou. Maska zklidňuje pokožku, čistí ji a odnímá přebytečný maz.
Kopřivová maska
Dvě lžíce léčivé zeminy smícháme s teplým kopřivovým nálevem (130 ml), naneseme na pleť a necháme dvacet minut působit, pak spláchneme. Výrobně působí při akné a nečisté pleti.
Měsíčková mast
Přibližně pět hrstí květu měsíčku posekáme nadrobno. Do hrnce dáme půl kila vepřového sádla a necháme ho rozpustit. Pak do něj přidáme květy, necháme vzkypět, promícháme a odstavíme. Mast necháme celý den ustát, pak zahřejeme, přefiltrujeme přes plátno a necháme ztuhnout. Měsíčkovou mast pak používáme jako krém na ruce, na špatně se hojící rány,na tvrdou kůži na loktech a kolenou.

Bylinné obklady -základní předpis


Lžíce sušených bylin přelijeme půl litrem vařící vody a necháme 15 minut luhovat, pak scedíme. Do odvaru namáčíme bavlněnou látku (malý ručník, kapesník, plenu), kterou přiložíme na deset minut na očištěný obličej. Pak očistíme a nakrémujeme pleť. Můžeme použít následující bylinky:
Heřmánek-  obličej uklidní, osvěží a vyčistí pokožku
Lipový květ- je vhodný zejména pro suchou, citlivou pokožku
Maceška rolní- působí příznivě na pročištění krve a léčivě při tvorbě akné
Meduňka- zklidňuje suchou a citlivou pokožku
Chmel- slouží k vypnutí a prokrvení pokožky nebo jako zklidňující přísada do koupele
Jitrocel- je vhodný především pro mastnou a nečistou
Máta peprná- působí osvěživě a dezinfikuje mastnou a nečistou pleť
Řeřicha- slouží k vypnutí pokožky, pomáhá nečisté pleti a také se jím ošetřují stařecké skvrny
Sedmikráska- snižuje produkci mazu, je tedy vhodná na velmi mastnou a nečistou  pleť 

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video