Všemocný heřmánek pravý v kosmetice | e15.cz

Všemocný heřmánek pravý v kosmetice

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Heřmánek pravý neboli Chamomilla reculita patří k nejhojněji používaným bylinkám u nás. A právem, pomáhá nejenom při mnoha obtížích a nemocech, ale dokáže nás i zkrášlit.

Heřmánek pravý je jednoletá rostlina, která je 10-20 cm vysoká a má rozvětvenou, lysou lodyhu. Kvete od května do září a nalezneme ji po celé Evropě především na polích, mezích a návsích. Květy se sbírají v plném květu a suší se rychle ve stínu. V lékařství a kosmetice se pak používají k nejrůznějším účelům.

Heřmánek je jedna z našich nejdůležitějších léčivých rostlin. Obsahuje řadu léčivých látek, především chamazulen, alfabisabolol, flavonglykosidy, kumariny a příjemně vonící silice. Používá se zevně i vnitřně ve formě čajů, obkladů, koupelí, mastí nebo kloktadel. Ovšem pozor, u některých lidí se na heřmánek projevuje alergie.

V čem je nám tedy konkrétně tato bylinka tak prospěšná?
Čaj z heřmánku je vhodný při žaludečních obtížích, bolestivé menstruaci, průjmových onemocněních, nachlazení, podporuje pocení. Zevně se používá jako  kloktadlo při onemocnění ústní dutiny, k výplachům při hemoroidech a problémech v oblasti vaginy, má protizánětlivé účinky.

Používá se také při špatně se hojících ranách a vředech, ekzémech a vyrážkách. Při těchto obtížích si zkuste připravit obklad a to tak, že 2 lžíce sušeného heřmánku přelijete šálkem vroucí vody a necháte 10 minut luhovat. Poté scedíte a do roztoku namočíte gázu, kterou přiložíte na postižené místo. Stejný roztok používejte jako kloktadlo při krvácení dásní, zánětech v krku nebo například při vytržení zubu.

Sedací koupel můžete využít při zánětech v oblasti konečníku a hemoroidech. Připravíte ji tak, že 10 lžic sušené bylinky přelijete 3 litry vroucí vody, 10 až 15 minut necháte luhovat, scedíte a roztok nalijete do plastového umyvadla. Když trochu zchladne, posadíte se do něj přibližně na čtvrt hodiny.

Z heřmánku si můžete připravit také tišící olejíček. 10 g sušené bylinky přelijete 200 g olivového oleje a necháte v uzavřené lahvičce na teplém místě 14 dní luhovat. Poté scedíte a olejíček můžete používat na popraskanou, podrážděnou kůži a na drsnou pokožku na kolenou nebo loktech.

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video