Vůně jako lék | e15.cz

Vůně jako lék

ZDROJ: Ženy - E15

Františka Těšínská

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Objev léčivé síly vůní je starý jako lidstvo samo. Směsi pryskyřice olejů a vonných bylin používaly v různých formách nejen pro obřadní účely, ale i pro léčení už starodávné civilizace. Čím nám může tato forma léčby přispět v dnešní době, kdy máme po ruce na jakoukoli bolest prášek, kdy žijeme v hektickém shonu, pracujeme obvykle více než osm hodin denně a na rozjímání ve vaně s bylinkami není ani pomyšlení?

Ukazuje se, že naše psychika toto zrychlení nestíhá. Kvůli únavě roztáčíme kolotoč našeho dne popíjením stimulantů, abychom se vzpamatovali, a večer z vyčerpání nemůžeme usnout a raději spolkneme prášek. Zkuste se aspoň na chvíli zastavit a zamyslet nad tím, proč vás už ve třiceti bolí klouby, proč cítíte stálou úzkost a napětí, proč ve čtyřiceti vypadáte na padesát.

Vraťte se do dávných dob a hledejte uvolnění a relaxaci ve vůních bylin. Dokážou vás uvést do stavu harmonie a smíření se sebou samým i okolím. Možností je spousta, objevíte je v lázních, bylinkových lékárnách a také v kosmetice.

Kde vůně hledat?

Nemalý počet rostlinných druhů naší planety obsahuje aromatické složky, nacházejí se v květech, plodech, kořenech, stoncích, hlízách, zrnech, listech nebo v kůře. Znáte to, když dostanete kytici růží, první, co uděláte, je, že do nich ponoříte nos a unikne vám nadšené uááá.

Při procházce lesem natahujete do nosu osvěžující vůní jehličí z borovic, strkáte obličej do bylinkových zahrádek, z toho všeho pak cítíte pohodu a uvolnění. To, co se vám line do nosu, jsou aromata, těkavé látky, které se na volném vzduchu rychle vypařují. Snadno pronikají kůží a sliznicí a dostávají se do krve. Až čtyři hodiny mohou ovlivňovat naše pocity. Přispějí k lepší náladě, k posílení či vzpruze.

Jak řídí lidské tělo?

Výtažky z rostlin inhalované přes horní cesty dýchací stimulují čichové buňky. Touto cestou dojde informace přímo do mozku, konkrétně do sídla paměti a emocí. Proto si vzpomínáte na vůni maminčina parfému či babiččiných šuplat. V aromaterapii se využívá inhalace esencí pro ovlivnění například imunitního systému a aktivaci různých fyziologických změn a ovlivnění nervových či psychických pochodů. Záhy dochází buď ke stimulaci, nebo ke zklidnění některých orgánů.

Léčba holistická

Kompletní sady voňavých produktů, které uvádějí do rovnováhy tělo i psychiku (Healing Garden – Léčivá zahrada, kdysi k nám dovážela firma Coty), můžete objevit spíše v zahraničí než u nás. Holistická léčba využívá komplexního působení vůní a spočívá v tom, že na základě vědeckých výzkumů (aromachologie) cíleně pracuje s léčivou silou rostlin, aby v nás vzbuzovaly pocity, o které stojíme. K relaxaci vyzkoušejte například esence z jasmínu, pro uklidnění větvičky levandule, k povzbuzení a dodání energie vám pomůže svěží mandarinka nebo zelený čaj, pro dobrou náladu zvolte lilie.

Sada holistických přípravků vám můžena dlouhý čas ovlivňovat náladu, protože použijete nejen např. toaletní vodu, ale i bylinnou sůl do koupele, tělové mléko, osvěžující vodu na pleť, mýdlo, svíčku pro dobrou
pohodu atd.

Holistický přístup k léčbě těla a mysli spočívá v tom, že využívá osobní přístup ke klientům ve specializovaných zařízeních. U nás zatím holistické poradny nehledejte, ale např. v Austrálii se o klienty starají specialistky, koučky nebo chcete-li odborné terapeutky, které pro vaši rozbouřenou mysl vytvoří uklidňující prostředí naplněné aromatickými vůněmi.

Za devaterem kvítí

Jako alternativu holistické odpočívárny si můžete zvolit půvabný svět vůní bylinek, který najdete blízko Prahy – na zámku ve Mcelích. Majitelka zámku Inéz Cusumano se nadchla pro místní kraj a v zámecké laboratoři vyrábí kosmetiku z léčivých bylin. Nově zrozená voňavá kosmetika Mcely Bouquet obsahuje velké procento intenzivních výtažků z léčivých bylin Devatera kvítí, nasbíraných nedaleko zámku.

„Toužila jsem si podle místních receptur udělat vlastní výtažky. Stejně jako to dělají mcelské babky,“ říká paní Cusumano. „Vyrábíme si 6 vlastních výtažků z meduňky, třezalky, sedmikrásky, heřmánku, měsíčku a řebříčku. Kombinace bylin pro daný produkt mícháme podle nových vědeckých zjištění i místní bylinářské tradice.“ Pro relaxaci vám ve Mcelích poskytnou azyl třeba jen na odpoledne, ale lze se zde ubytovat a vyzkoušet procedury v místních malých lázních.

Doporučujeme dvouhodinový rituál s názvem „Procházka květinovou loukou“. Masérka se nejdříve postará o očistu pokožky a šalvějovým solným peelingem zbaví celé tělo nečistot, vyčerpání i negativity. Následuje zábal, který je korunován masáží obličeje za použití vzácného séra z růží. Rituál pokračuje masáží hlavy a horkou olejovou aromamasáží celého těla bylinnými plátěnými měšci se směsí bylinek – Devatera kvítí. Zkusit můžete neobvyklý peeling těla makovými zrníčky. Na závěr lázeňských rituálů si ještě pohovte v zámecké jídelně na „čaji o páté“. Nabídnou vám k ochutnání místní specialitu, šálek s lahodnou směsí podle vlastní receptury.

Alpské bylinky

Jestli se právě teď chystáte do hor, poohlédněte se po hotelových bylinných parních saunách. Naši sousedé v Tyrolských Alpách to s bylinkami umí. Není nic příjemnějšího než si po celodenní lyžovačce odpočinout v hotelovém spa. Položte se na vyhřátou lavici a inhalujte vůni bylinek z alpských luk, která se k vám line spolu s párou. Vůně prostoupí pokožkou i sliznicemi do celého těla. Z mozku se vám vyplaví všechny starosti a vaše psychika se uvolní. Osvědčené bylinky se často kombinují s dalším alpským pokladem, kamenným olejem. Naložte se do vany s nahnědlou tekutinou vonící sírou a bylinkami, pokud se chcete zbavit kožních problémů a bolavých kloubů.

Tradičnímu alpskému bylinkářství už delší čas konkuruje nabídka metod léčení Dálného východu. Pokud si libujete v ájurvédě nebo tradiční čínské medicíně, i to vám zdejší hoteliéři poskytnou. Místní obyvatelé sice tvrdí, že alpské léčení zdejšími bylinami je pro pokožku Středoevropana příznivější a účinnější než výtažky z rostlin dovážených z tisíce kilometrů vzdálených oblastí, ale je na vás, do čeho se vrhnete.

Autor: Františka Těšínská

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video