Zahajte podzimní regenerační kúru! První pomoc pro pleť i vlasy | e15.cz

Zahajte podzimní regenerační kúru! První pomoc pro pleť i vlasy

ZDROJ: Ženy - E15

Františka Těšínská

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
S ubývajícími slunečními paprsky se začla naše pokožka zesvětlovat, bronz se vytrácí a na pokožce vystupují výraznější vady na kráse. Zahajte regenerační kúru po létě!

Hřejivé léto nám dodalo půvab v podobě sluncem vyšisovaných vlasů a svůdně snědé pleti. Na druhou stranu uvolněný letní režim může naši pokožku trvale poškodit. Následky opalování co nejrychleji napravte vitaminy, ovocnými kyselinami nebo třeba rostlinnými olejíčky.

POZDRAVY SLUNCE

Nevítaným následkem po opalování může být kůže posetá od hlavy až po paty pigmentovými skvrnami. Pigment se rád shlukuje v různých útvarech a „maluje“ nám na kůži tmavé útvary – od malých pih po větší plochy v mapách (melasma). Nemusejí to být vždy jen roztomilé pihy na nose, někdy se vytvoří tmavý knírek na horním rtu nebo různě velké mapky na čele a lících.

Tato hyperpigmentace může do zimy zmizet a když ne, zkuste ji „olupovat“ přípravkem, který obsahuje retinol (derivát vitaminu A). Vystouplé tmavší pihy běžte ukázat dermatologovi, zvláště tehdy, začnou-li měnit tvar a zbarvení, mohly by se totiž rozvinout v nebezpečný kožní nádor – melanom.

VYBĚLOVAČ SKVRN

Na odstranění pigmentových skvrn je ideální retinol nebo vitamin C, který dokáže zmírnit jejich viditelnost až o 50 %. Nezapomeňte na dekolt a hřbety rukou, tady pigmentové skvrny upozorňují na stárnutí pleti.

V čisté a přírodní formě funguje céčko skvěle, ale na vzduchu a světle oxiduje a ztrácí svoje účinky. Vyzkoušejte ampulky Monoderma Vitamin C (www. salon-korunka.cz), které jsou vyrobené z rostlinného želé v praktickém dávkovacím balení. Vitaminová měsíční terapie obsahuje 28 ampulek za 590 Kč.

JEMNOST NADE VŠE

Na hrubý pytel hrubá záplata – doporučuje přísloví. Ovšem na hrubou pokožku zvolte opačný postup. Jakmile se dá opálení na ústup, vsaďte na ohleduplnost a na jemnost. Lze totiž zpozorovat drobné šupinky ve větších vrstvách než obvykle. Přirozený obnovovací proces hydrolipidové ochranné vrstvy, což je zjednodušeně vaše pokožka, může být vlivem UV záření a častým namáčením ve vodě narušený.

Normální denní ztráta běžně činí 4 % kožních buněk, po létě se na některých místech těla ale zvyšuje, na jiných zpomaluje, takzvaně rohovatí. A tak svou přesušenou pokožku raději hýčkejte a obalujte balzámy s vitaminy, rostlinnými oleji, kokosovým, mandlovým nebo máslem Karité. Pod jejich laskavou péčí bude povrch kůže zase hebký. K odstranění hrubých částí kůže zvolte masáž peelingovými zrníčky, která jsou přidaná do olivového nebo třeba arganového oleje. Takový brousek dva v jednom bude mnohem ohleduplnější a oleje dodají kůži potřebné vitaminy a výživu.

VITAMINOVÝ RANHOJIČ

Skvělým pomocníkem k regeneraci pokožky je pleťový vitamin E, v kosmetice je využíván pod názvem tokoferol. V silnější koncentraci, až v 5 %, konejší podráždění a vydatně brzdí projevy stárnutí. Na konci prázdninové sezony efektivně hojí velmi suchou a stresovanou pleť. Vyžehlí jizvy a urychluje scelení ran a spálenin.

Už tak suchou kůži netrapte například ve vaně s napěněnými bublinkami a v navoněných gelech, raději si dopřejte pouze opatrné sprchování. Není marné ještě na podzim „domazávat“ krémy po opalování, které tento vitamin krásy obsahují.

ZAOSTŘENO NA VLASY

Lze zachránit i vlasy narušené sluníčkem a chlorovanou vodou? „Pokud nebudete očekávat zázraky na počkání, náprava je určitě možná,“ nevidí situaci beznadějně kadeřník Libor Šula. U vlasů podle něj platí podobné pravidlo jako u kůže, mají-li dostatek hydratace, je vyhráno.

„V péči po létě pokračujte se stejnými přípravky určenými na léto klidně až do října. Nečekejte, že se vlasy srovnají úderem prvního dne, potřebují trochu času. Až se dostanou zpět do formy pomocí „slunečních přípravků“, můžete nasadit obvyklou péči pro daný typ vlasů,“ radí kadeřník. Naordinujte si vlasový zábal, případně navštivte kadeřnictví.

MASKY A SÉRA

Vzhledem k tomu, že si vlasy vezmou z výživné masky jen to, co potřebují, bude stačit jednou týdně. „Naopak zábal nebo domácí maska mohou přijít na řadu při každém mytí, tady není šance vlasy předávkovat,“ upozorňuje Libor Šula. Roztřepené konečky vlasů lze zacelit nebo je zastřihnout. V prvním případě lze zacelovat sérem, které dokáže zregenerovat vlasové buňky (Absolut Repair Cellular, L´ Oréal Professionnel) s malým množstvím přípravku, které jen lehce promnete mezi prsty. Stejně dobře zabírá maska, jen je třeba nanášet ji dál od hlavy, aby nezatížila váš účes.

OŽIVUJÍCÍ MOC BARVY

„Nechte vlasy oživit přelivem či barvou. Jakmile je ve vysušených vlasech málo pigmentu, jde barva nebo přeliv hodně do hloubky a vlasy vyplní. Moderní barvy, například Inoa, dokážou zařídit, aby si pigment vybral přesně svůj prostor k vyplnění. Vlas je po celém průměru zavřený a netrpí tolik, například vlivem teplého vzduchu,“ radí kadeřník.

Dost často se zapomíná na péči o pokožku hlavy a přitom zde Libor Šula upozorňuje na pravidlo: „Základem zdravých vlasů je zdravá vlasová pokožka.“ Obsahuje obrovské množství nervových zakončení a reaguje citlivě na všechny podněty, třeba i na růst nového vlasu. Později po létě se vyplatí nechat si na podrážděnou vlasovou pokožku od kadeřníka nanést zklidňující péči.

Autor: Františka Těšínská

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video