Zatočte s novoroční kocovinou | e15.cz

Zatočte s novoroční kocovinou

Alena Štouračová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Žaludeční nevolnost, pocit žízně, bolesti hlavy, slabost... Skoro všichni tyto příznaky, jimž předchází prohýřená silvestrovská noc, známe. Jak se ovšem nepříjemné kocoviny zbavit tak, aby se pro nás první den nového roku nestal nekonečným utrpením?

Řešením je vsadit na několik osvědčených „fíglů“, které nás dokážou po náročném silvestrovském večeru a noci opět postavit na nohy.

Kocovina je vedlejším účinkem po zvýšené konzumaci alkoholu. Je zapříčiněna dehydratací organismu, ke které dochází kvůli odbourávání alkoholu. Následkem dehydratace tělo využívá zvýšené množství vody, minerálů a vitamínů – zpracování alkoholu jej tak stojí značné množství energie. Kocovina se naplno projeví tehdy, až z těla odezní poslední zbytky tlumivých účinků alkoholu.

Autor: Ženy - E15


Spoustu lidí dokáže ranní kocovina dohnat k neuvěřitelným věcem. Vypít sklenici láku od okurek, dát si na spravení jedno pivo, zkonzumovat koktejl ze syrových vajec, worcesterové omáčky a pepře, anebo do sebe hodit panáka osoleného a opepřeného octa s feferonkou. Těmto rádoby vyprošťovákům bychom měli dát (nejen) na Nový rok valem a spíš během dne:1. Dodržovat pravidelný a dostatečný pitný režim

Hned ráno se doporučuje vypít půl litru až jeden litr vody s jedním vymačkaným citronem a cukrem – naše tělo totiž potřebuje hned na úvod dne dostatečně nastartovat. Během dne bychom měli průběžně vypít tři až čtyři litry nealkoholických tekutin, a to převážně neperlivé vody a bylinných čajů. Takový mátový čaj uklidňuje zažívání, řebříčkový čaj umí pročistit játra a žlučník a heřmánkový čaj pomáhá celkově zklidnit organizmus.

Čemu bychom se měli v den, kdy máme kocovinu, vyhnout obloukem? Samozřejmě dalším alkoholickým nápojům, ale i kávě a černému čaji, které sice tlumí únavu, ale výrazně podporují dehydrataci organismu.

2. Posilnit se vydatnou polévkou

Říká se, že polévka je grunt. A v případě kocoviny to platí dvojnásob. Silná polévka přináší tělu chybějící tekutiny i ionty, a také chybějící energii. Výborným lékem na kocovinu je především hovězí vývar, ale i poctivá česká zelňačka a česnečka.

====Zelňačka ==== Ingredience (na 3litrový hrnec): sáček kysaného zelí, hrst sušených hub, 300 g klobásy, 100 g anglické slaniny, 1 lžička sladké papriky, 1 l mléka, 2 lžíce hladké mouky na zahuštění, sůl, pepř, hovězí bujón v kostce dle potřeby(na 3litrový hrnec):

Postup:
Kysané zelí propláchneme a dáme jej vařit spolu s předem namočenými sušenými houbami a klobásou nakrájenou na kolečka. Na kostičky nakrájenou slaninu dáme vyškvařit na pánev, následně k ní přidáme sladkou papriku. Vše krátce osmahneme a poté přidáme k vařícímu se zelí. V mléce mezitím rozmícháme hladkou moukou, které následně zamícháme do vařícího se zelí. Zelňačku osolíme a opepříme, případně podle potřeby přidáme hovězí bujón. Polévku vaříme zhruba 15 minut.

====Česnečka==== Ingredience (na 2litrový hrnec): 4 až 5 brambor, 5 a více velkých stroužků česneku, 1 vejce, lžíce sádla, sůl, pepř, hovězí bujón v kostce dle potřeby(na 2litrový hrnec):

Postup:
Okrájené brambory nakrájíme na kousky a dáme vařit. Když jsou brambory uvařené, přidáme rozmačkaný česnek a necháme polévku přejít varem. Ještě ve vařící polévce rozkvedláme vejce. Osolíme, opepříme, přidáme lžíci sádla a případně (dle síly polévky) přidáme hovězí bujón. Česnečku povaříme ještě dalších 5 minut.

3. Konzumovat mléčné výrobky

Zakysané mléčné výrobky pomáhají zneutralizovat pálivou žáhu a zklidnit žaludek. Zneutralizovat překyselený žaludek umí také studené mléko. Někdo dokonce používá i smetanovou zmrzlinu. Ztracenou energii i vitamíny a minerály tělu po propařené noci dodá například koktejl z 300 mililitrů mléka, jednoho banánu a dvou lžic medu.

4. Přijmout zvýšené množství vitamínů a minerálů

Po náročné silvestrovské noci nás pomůže vzkřísit ovoce s výrazným podílem vitaminu C; do této skupiny se řadí především citrusové plody. V boji proti kocovině pomáhá také sklenice vody s citronovou šťávou, anebo s rozpuštěným multivitaminem.

5. Dát si studenou sprchu

Po prohýřené noci nás dokáže vzpružit pořádná ranní sprcha. Ideální je začít s teplou vodou, poté zhruba na minutu až dvě se studenou – a tento cyklus zopakovat dvakrát až třikrát.

6. Projít se na čerstvém vzduchu

Pozitivní účinek na nás bude mít i pohyb na čerstvém vzduchu. Taková svižná dvacetiminutová chůze dokáže okysličit krev a navíc zmírnit následky kocoviny. Na kocovinu mimo jiné platí i jiná forma pohybu – plavání. V případě těžší formy kocoviny se ovšem doporučuje klid na lůžku.

Autor: Alena Štouračová
30. prosince 2010

Autor: Alena Štouračová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video