Zdravé a pěkné ruce jsou vaši vizitkou | e15.cz

Zdravé a pěkné ruce jsou vaši vizitkou

ZDROJ: Ženy - E15

Alena Menclová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Lidské ruce jsou dokonalým nástrojem: celý život nám neúnavně pomáhá a slouží, a přesto péči o ně často opomíjíme. Starejte se o své ruce včas a pravidelně, abyste je uchovali zdravé a krásné v každé roční době i v každém životním období.

Vaše ruce jsou stále na očích – ať už si vybíráte či platíte zboží v obchodě, při práci i při cestách v hromadné dopravě. Podáváte je přátelům, a také neznámým lidem při různých příležitostech. Ruce jsou tedy nejen nástrojem, ale také vaší vizitkou.

Čistota půl zdraví

Pokožka rukou nemá mazové žlázy a časté mytí smývá ochranný film, povrch rukou se tak ještě více vysušuje. Dopřejte si proto kvalitní mýdlo s neutrálním pH, nejlépe s přídavkem oleje (třeba olivového) a ruce si myjte důkladně, ale krátce. Silně zašpiněné ruce nemusíte kartáčkem prodřít, čím víc na něj tlačíte, tím hůře nečistotu odstraní.

Dobře osušené ruce ihned namažte krémem: vhodné jsou přípravky s bylinnými výtažky, a pokud se vám nechce utrácet za speciální (a mnohdy zbytečně drahé) krémy, použijte třeba bylinkovou indulonu. Není příliš mastná, dobře se vstřebává a bylinky mají hojivé účinky na drobné oděrky.

Mytí nádobí a gruntování dává rukám zabrat

Kdo nemá myčku, máčí se ve dřezu při mytí nádobí i vícekrát denně. Třebaže jsou přípravky na nádobí mnohem šetrnější k pokožce, než bývaly, bez promazání rukou až k zápěstí se po skončení mytí nádobí neobejdete.

Kdo má citlivou pokožku, nebo nějaké dermatologické problémy, měl by pro mytí nádobí i úklid volit gumové rukavice. Jde jen o to si na ně zvyknout, v nejhorším můžete na mytí nádobí použít chirurgické rukavice: jsou tenké, neztratíte cit v prstech a nerozbijete ani sváteční porcelán.

Chemické přípravky na úklid WC a koupelen jsou dost agresivní, při jejich použití jsou rukavice opravdu nutností. Aby se vám lépe pracovalo (a lépe jste si zvykli), kupujte vhodnou velikost rukavic, jakmile jsou větší, kloužou, ohrnují se, a nateče vám do nich voda. Mokro v gumových rukavicích není pro ruce nic dobrého.

Po skončení prací si čisté ruce důkladně promažte, a pokud patříte k typům nesnášejícím rukavice, mějte doma bílou lékárenskou vazelínu, krém s lanolínem nebo glycerinem – těmi ošetřete ruce ještě před započetím práce. Není to ideální ochrana, ale lepší, než neošetřená pokožka.

Chraňte si ruce při práci na zahradě

Míchat bez rukavic zeminu s rašelinou na přesazování květin byste neměli před návštěvou divadla nebo jiné společenské události. Rašelina se dokáže pěkně „zažrat“ do každé záděrky, do kůžičky kolem nehtů a prsty vypadají prapodivně stínované.
Řešit to mytím rukou v ředěném domestosu je snad účinné, ale koledujete si o ekzém, nebo alespoň o pocit jakoby spálené pokožky. Na zahradní práce existují různé druhy rukavic, od bavlněných přes gumové, až k rukavicím ze zbytkových kůží pro hrubé práce.

Pro drobnější a malé ruce žen se mohou hodit pracovní rukavice vyráběné pro děti, koupíte je ve specializovaných prodejnách s pracovními pomůckami.

Nepřízeň počasí vás nesmí zaskočit

Studený vítr či mráz (leckdy obojí dohromady) potrápí vaše ruce víc, než si myslíte. Zrudlá pokožka praská, drobné trhlinky se mohou zanítit. Od podzimu do jara byste neměli vycházet bez rukavic, i když je teplota mírně nad nulou.

Mrazem zčervenalé a prokřehlé ruce nedávejte do příliš teplé vody, nechte je prohřát, dokud nepřijdou k sobě. Pak jim teprve můžete dopřát teplou koupel s přídavkem olivového oleje. Výborný je také dvacetiminutový zábal:
Předem si připravte na dosah tenké látkové rukavice a mikroténové sáčky, pak smíchejte v misce lžíci medu se lžící kvalitního olivového oleje a potřete ruce až po zápěstí, to znamená i prsty a dlaně. Ruce opatrně vsuňte do rukavic, přes ně přetáhněte mikroténový sáček, nebo zabalte do ručníku, aby byly ruce v teple. Po dvaceti minutách ruce opláchněte a promasírujte (naše babičky používaly vazelínu nebo i nesolené vepřové sádlo). V zimě nepoužívejte na ruce hydratační krémy (s obsahem vody), ponechte si je na léto, kdy pokožce rukou voda chybí.

Bolesti rukou nenechte jen tak

Co jsou platné pěkné ruce, když vás v noci budí bolest, střídá se mravenčení s brněním a po čase máte problémy s citem v prstech a pohyblivostí ruky. Nezanedbejte takové varování, a nechte se vyšetřit na specializovaném neurologickém oddělení.

Pokud se včas objeví, že trpíte syndromem karpálního tunelu, je možné potíže vyléčit. Toto trápení postihuje často lidi pracující s počítačem, příčinou však mohou být i hormonální změny (těhotenství, klimakterium, užívání antikoncepce), cukrovka nebo artróza. Bolesti způsobuje přetěžovaný nerv procházející v zápěstí karpálním tunelem, časem dojde i k ochabování svalů a šlach rukou.

Zastaralé problémy pak leckdy nevyřeší ani operace, bolesti se ozývají a hybnost může být značně omezená. Trávíte-li většinu pracovní doby u počítače, dopřejte rukám několikrát za den alespoň krátký oddech a jinou polohu. Protřepejte několikrát zápěstí, protáhněte celé předloktí a párkrát protočte zápěstí oběma směry.

Odborná péče rukám prospěje

Dopřejte si jednou za čas chvilku, při níž si odpočinou nejen vaše ruce, a zastavte se na hodinku v chvatu dne. V masážních salonech vám udělají v zimě prohřívací parafinové zábaly spojené s peelingem a masáží rukou za cenu málo přes dvě stě korun.

V letním období můžete rukám dopřát odborné ošetření prostřednictvím koupelí a masáží, dozvíte se tam, čím ruce ošetřovat a jak se o ně starat. Každodenní péče o ruce trvá chvíli, ale musí být pravidelná – občasné použití „zázračného“ krému nemá žádnou cenu.

Autor: Alena Menclová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video