Zima vlasům nesvědčí – postarejte se o ně už dnes | e15.cz

Zima vlasům nesvědčí – postarejte se o ně už dnes

ZDROJ: Ženy - E15

Alena Menclová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Léto je dávno za námi, a naše vlasy čeká zima – ta jim neprospívá ani o trochu víc než horko a úpal. A právě podzim je obdobím, kdy pro svou hřívu můžete něco udělat, aby přežila do jara krásná nejen na pohled, ale i zdravá.

Podzimní příprava na sníh a mráz

Pokud jste se k tomu ještě nedostali, je nejvyšší čas s tím něco udělat (v péči o vlasy platí stejná pravidla pro dámy jako pro pány). Letní slunce vlasy vysušilo, máchání ve slané či bazénové vodě upravené chlórem je také nezušlechtí, a výsledkem jsou matné, zplihlé vlasy s roztřepenými konečky.

Hůř na tom bývají vlasy vlnité, které se o sebe více třou, než ty hladké, rovné. Mnohdy se objeví i lupy, vlasy se lámou a v lepším případě jsou přes všechnu snahu „jen“ neučesatelné a poletují kolem hlavy do všech stran.

Chodíte-li pravidelně ke kadeřníkovi, nebude podzimní regenerace vlasů žádný problém: odborník pozná, jaký typ vlasů máte, a podle toho vám doporučí vlasovou kosmetiku. Na vaše přání se vám o vlasy postará přímo v kadeřnictví.

Vy můžete v čase mezi návštěvou kadeřníka použít na ošetření suchých a lámavých vlasů kvalitní vlasové oleje – ale opravdu jen ty kvalitní, které se vstřebají a nenechávají na vlasech mastný film ještě druhý den. Velice prospívají vlasové masky, dají se aplikovat ob den na mírně proschlé vlasy, pokud je třeba důkladná regenerace.

Po každém mytí byste měli použít nějaký oplachový přípravek, buď z vlastních nasušených bylin (bříza, kopřiva, heřmánek – vlasy vyživují a omezují jejich padání), nebo si vyberte z vlasové kosmetiky třeba tu pivní, pro krásný lesk vlasů.

Častější mytí v zimě vlasům prospívá

V zimě padají vlasy více, neměly by jich být víc, jak dvě stovky (počítáním se nezdržujte), není tedy důvod k panice, pokud jich vyčešete o něco víc, než v létě. Častější mytí by mělo být v zimě pravidlem, vlasům nevadí, a pro klid duše můžete používat speciální šampony pro denní mytí, preventivně i šampony proti lupům.

Důležité je vlasy umýt dvakrát, a pořádně propláchnout. Kvalitní zvláčňující kondicionér vlasy uhladí a tím usnadní rozčesávaní. K mání jsou i kondicionéry bezoplachové, ty zvláčňující se hodí na silné vlasy se sklonem k plihnutí. Používáte-li vlasový balzám, vybírejte stejnou značku jako šampon a kondicionér.

Nechte po umytí vlasy proschnout bez fénování, to vám dovolí je za vlhka vykartáčovat – tak dostanete na vlasy přirozený olej z pokožky. Vyvarujte se fénování horkým vzduchem, je jednou z příčin lámavých vlasů a třepivých konečků. Barvené, melírované a kudrnaté vlasy jsou vděčné za ošetření vlasovou maskou – poznáte rozdíl už po prvním použití.

Čepice nebo klobouky?

Nevyhnete se tomu, abyste v zimě vlasy nevystavovali velkým teplotním rozdílům. Z vytopeného bytu do mrazu, z venku do teploučka, do toho občas mlha, sníh, a pokud nemáte čepici, všechny teplotní šoky a nepřízeň zimního počasí, schytají vaše vlasy.

Určitě jste se na podzim zbavili roztřepených konečků a na barvení použili jen kvalitní barvu. Kupovat barvy na vlasy neznámých značek někde ve stánku se nevyplatí, vlasům prospěje (a nejen před zimou) barva bez čpavku, s platnou dobou použitelnosti a jistotou, že vám nepodráždí pokožku hlavy.

Zimní pokrývky hlavy mají své příznivce a odpůrce, ani profesionálové se neshodnou, jestli je pro vlasy lepší, když na nich namrzá mlha, nebo když se schovají pod čepici. „Zapaření“ vlasů se nekoná, máte-li čepici volnější, ne úplně těsně utaženou k hlavě.

Rozhodně není dobré řešit čepicí zakrytí vlhkých vlasů, ty se pak mnohem víc mastí, nemluvě o tom, že po účesu není ani stopy. Přírodní materiály jsou k vlasům šetrnější, než umělá vlákna, ta zase rychleji schnou a snadněji se udržují.

Na hory a do solária

Návštěvy solária jsou pro vlasy zátěží i mimo zimní období. Nejen barvené vlasy byste měli chránit stejně jako před prudkým letním sluncem pokrývkou hlavy. Regenerační kůra po opalování dodá vlasům chybějící vlhkost a pružnost.

Při pobytu na horách používejte vlasové přípravky s UV filtrem, nevystavujte vlasy zbytečně dlouhému působení vysokohorského slunce. Po návratu z dovolené dopřejte vlasům speciální vlasovou kůru buď u kadeřníka, nebo doma.

Zábal na vlasy koupíte v drogerii v oddělení vlasové kosmetiky, případně v lékárně. Cena nebývá vyšší než dvě stě korun, spíš zaplatíte méně. Z několika druhů pro normální bezproblémové vlasy, si vyberete kůru také na vlasy mastné či lámavé, nebo na ošetření po častém barvení.

Ne vždy ty nejdražší přípravky bývají nejlepší, splést se nemůžete u bylinné a přírodní vlasové kosmetiky. Přípravky, obsahující navíc Omega 6 vyživují i vlasové kořínky a vy můžete doplnit péči o vlasy i správnou skladbou stravy s přísunem vitamínů a minerálů.

Pro vaše vlasy je důležitý hořčík a selen, také zinek s vápníkem (lze koupit i jako doplňky stravy), z ovoce a zeleniny získáte nejvíce potřebné vitamíny A, B, C a E. Přebytečné minerály naše tělo ukládá ve vlasech, v čase nouze si je vybírá. Proto se také v zimě s úbytkem vitamínů a minerálů zhoršuje kvalita vlasů.

Autor: Alena Menclová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video