Zimní pravidla pro vaši pleť | e15.cz

Zimní pravidla pro vaši pleť

ZDROJ: Ženy - E15

Jana Knaislová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Připravte svou pokožku na chladné roční období. Zaslouží si nový kabát stejně jako vy.

ZÁKLADNÍ VÝBAVA

Vítr, mráz, suchý vzduch a přechody z vytopených prostor do venkovního chladu dávají pokožce pořádně zabrat. A tak bývá často přesušená, citlivá, obvyklé je rovněž pnutí a vznik červených skvrn. Co s tím?

Nejdůležitější je nevystavovat plet během zimních měsíců náhlým změnám teplot,chránit ji před škodlivými vlivy počasí
a omezit možnou dehydrataci na minimum. „Při pobytu ve městě, kde je venkovní teplota i v zimě obvykle vyšší, není nutné své zvyklosti v péči o pleť nějak výrazně měnit. Pokud však máte suchou pokožku, sáhnete raději po výživnějším, mastnějším přípravku s vitaminy a lipidy. Ty používejte také Při delším pobytu venku, v případě silného větru, velmi nízkých teplot či na horách. Dobré jsou v tomto případě speciální „zimní“ krémy, které chrání před mrazem i klimatickými vlivy,“ říká dermatoložka Irena Pastorková.

Stejně jako v létě, ani v zimě pak nezapomínejte během slunečných dní na ochranu před zářením v podobě krému s vysokým SPF, obzvlášť ve vyšších nadmořských výškách a na sněhu, od kterého se slunce odráží a může rychle kůži poškodit.

Změně ročního období je v zájmu zdravé pleti vhodné přizpůsobit i zažité postupy při každodenní očistě. „Klasické mýdlo a přípravky s obsahem alkoholu pokožce neprospívají, v zimě pak muže mít tento zvyk, spolu s mytím v příliš teplé vodě, ještě větší následky,“ upozorňuje kožní lékařka.

K čištění používejte speciální mléko anebo jemné hydratační tonikum, přičemž použití vody z kohoutku můžete zejména
po ránu úplně vynechat. Večer volte odličovací přípravek s obsahem vitaminu a tuku, který líčidla a zbytky nečistot lépe odstraní.

Nemáte-li příliš citlivou plet, můžete jednou začas použít peeling, který pokožku prokrví a zbaví odumřelých buněk a nečistot. Jednou týdne na obličej aplikujte masku podle typu
pleti (výživnou, hydratační, čistící), která ji zregeneruje a v koncentrované podobě dodá všechny potřebné živiny.

ZVLÁŠTNÍ PÉCE

Při péči o pokožku nezapomínejte také na části, které jsou na vliv vnějšího prostředí obzvlášť háklivé – na rty a oblast kolem očí, kde je kůže velmi tenká a neobsahuje žádné
mazové žlázy. Ráno i Večer používejte oční krém (v zimě se gelům raději vyhýbejte), před sluncem chraňte zrak slunečními brýlemi.

Rty hýčkejte výživným balzámem, který by měl mít podle Ireny Pastorkové mastnější konzistenci bez různých barviv či dekorativních třpytek. Vhodný je naopak obsah včelího vosku a vitaminu E. Tyčinku noste stále při sobě a používejte podle potřeby kdykoli během dne, předejdete tak jejich nepříjemnému vysušování, pocitu pálení a vzniku bolestivých prasklin. Při pobytu na horách by přípravek měl navíc obsahovat UV filtr. Doma můžete svým rtům kdykoli dopřát výživnou „masku“ v podobě vrstvy medu, který má hojivé a hydratační účinky. Nechte ho pár minut působit a pak zbytky
jednoduše slíznete.

Pár zimních tipů závěrem:

  • Ideální vlhkost vzduchu je kolem 60 %, málokterá domácnost jí ale v zimě dosahuje. Řešením jsou speciální zvlhčovače vzduchu a pravidelné větrání.
  • Dlouhé horké koupele jsou sice v zimě příjemné, pokožce však neprospívají. Volte raději rychlou sprchu a následně tělo promasírujte výživným tělovým krémem nebo olejem, které pokožce vrátí ztracenou vlhkost. Prospívají jí zejména přípravky s obsahem urey, glycerinu, bambuckého másla či různé rostlinné oleje.
  • Je v zimě kůže vašich rukou suchá a vrásčitá? Chraňte je rukavicemi a kdykoli během dne, zejména po mytí, sáhnete po mastném výživném krému.
  • Proti nežádoucímu poletování vlasů používejte v zimě výživné kondicionéry a uhlazující séra. Na vysušené konečky aplikujte po každém mytí speciální olejíček, který je vyživí a zabrání třepení.
  • V případě líčení zvažte alespoň v zimě použití podkladového make-upu, který nejenže zaručí dokonalejší vzhled, ale navíc plet vyživuje a chrání před působením vnějších vlivu. Ideální je, pokud obsahuje UV filtr.

* Nezapomínejte, že kvalitu pleti ovlivňuje také naše strava. I v zimě si proto dopřávejte potraviny plné živin, které tělu dodají vše potřebné. Důležité jsou zejména nenasycené mastné kyseliny (losos, makrela, tuňák, avokádo, lněné semínko), vitamin E a vitaminy skupiny B (luštěniny, vejce, ořechy).

  • Důležitý je rovněž pitný režim, který v zimě kvůli slabému pocitu žízně často zanedbáváme. Mějte proto vždy po ruce láhev s vodou a snažte se denně vypít aspoň dva litry tekutin.
Autor: Jana Knaislová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video