Zinek při padání vlasů | e15.cz

Zinek při padání vlasů

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Dnes už nikdo z odborníků o významu minerálů a stopových prvků nepochybuje. Kdyby náš organismus přišel najednou o svoje zásoby zinku, selenu, mědi, zkrátka o všechny zásoby minerálů, zemřeli bychom v průběhu čtyř hodin.

Jedni z prvních, kteří si uvědomili důležitou úlohu zinku pro fungování organismu, byli lékaři v Egyptě a v Iránu. Když zkoumali u děti a mladistvých poruchy, jako nízký růst, chudokrevnost, zvětšení jater nebo nedostatečně vyvinuté pohlavní orgány, zjistili, že příčinou je nedostatek zinku. Když ho postižení začali užívat, jejich potíže ustoupily nebo se zcela ztratily.

Jednou z hlavních příčin nedostatku zinku jsou průmyslově vyráběné potraviny, které ho obsahují méně než kdysi. Ale také módní vlna vegetariánství, neboť dostatek masa (hovězího, vepřového, drůbeže, ryb a darů moře), vajec a mléčných výrobků zaručuje dostatek zinku. Nebezpečný, především v dětském věku, je zvyk dopřávat dětem hodně nezdravých sladkosti, cukru, slazených nápojů, přibarvovaných potravin, chipsů.

Při nedostatku zinku netrpíme například pouze tím, že se nám hůře hojí rány. Současně se mnohem rychleji nachladíme a hrozí nám vyšší riziko akné a ekzémů. Deficit zinku může zhoršit i čich a chuť a zvýšit pravděpodobnost onemocnění cukrovkou. U mužů může mít vliv na menší plodnost nebo úbytek spermií. Zinek nám může pomoci, ale v pň1iš velkém množství i ublížit. K předávkováni však dochází výjimečně. A to pouze tehdy, pokud užíváme zinek dlouhodobě ve větších dávkách. Doporučená denní dávka zinku představuje 15 mg. Při nadbytku zinku se objeví poruchy imunity. Taktéž se dostavuje nevolnost, „škrundání“v břiše, kovová pachuť na jazyku a velmi často zvracení. Problém je v tom, že tělo si tento minerál neukládá do zásoby a musíme ho stále doplňovat z potravy nebo potravinových doplňků.

Trpíte nedostatkem zinku? Není těžké zjistit pravdu. Ověřit si, zda náhodou netrpíte deficitem zinku,  můžete pomocí našeho testu. Když odpovíte kladně na víc než pět otázek, může to být varování, že hladinu zinku nemáte v pořádku.

1. Jste často unavení a těžce se vám vstává?
2. Hojí se vám špatně i drobné oděrky a rány?
3. Snášíte zátěže v poslední době příliš těžko?
4. Trpíte depresemi a nevysvětlitelným strachem?
5. Dostanete téměř každou infekci?
6. Máte pocit, že vám slábne čich a chuť?
7. Zhubli jste a trpíte nechutenstvím?
8. Máte podrážděné a suché oči?
9. Trpíte menstruačními potížemi, i když vám ještě není 40 let?
10. Objevují se vám často v koutcích úst trhlinky?
11. Máte křehké a lámavé nehty?
12. Jste citliví na světlo a přechody do tmy?
13. Přestaly se vám lesknout vlasy a jsou řidší?

 

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video