Změna barvy očí? Žádný problém! Barevné čočky jsou aktuálním módním trendem. | e15.cz

Změna barvy očí? Žádný problém! Barevné čočky jsou aktuálním módním trendem.

ZDROJ: Ženy - E15

mk

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Barevné kontaktní čočky už dávno nejsou doménou pouze osob, které si jimi korigují zrakovou vadu, ale plní spíše funkci módního doplňku. Stačí jednoduchá aplikace barevné kontaktní čočky a z modrooké blondýnky je rázem smyslná hnědoočka nebo ze zelenookého mladíka se stane muž se studánkově modrýma očima.

Barevné kontaktní čočky jsou hojně využívány např. ve filmovém průmyslu, aby dodaly hercům výrazné pohledy, nebo v hudebním průmyslu.

Stále více se s nimi ale setkáváme u „obyčejných uživatelů“ při běžném nošení. Řada z nich barevné čočky volí jen na určité společenské události, případně na focení, ale existují i takoví, kteří barevné čočky užívají denně bez jakýchkoli problémů.

Jak vybírat barevné kontaktní čočky

Nošení barevných kontaktních čoček je tedy dnes již více záležitostí vkusu i volby jejich nositele a moderní doba nabízí nepřeberné možnosti. Není už výjimkou, když potkáme např. osoby se zářivými duhovkami ale i s kompletně černýma očima nebo s očima, ve kterých namísto běžného tvaru duhovky má jejich majitel například hvězdu nebo jiné obrazce. Také „klasické“ barevné kontaktní čočky jsou dostupné v mnoha odstínech.

Z důvodu překrytí původní barvy nositele mají barevné čočky o něco větší průměr než čočky nebarevné, což nemusí každému vyhovovat. „Důležité je si nejprve u očního specialisty vyzkoušet barevnou diagnostickou (zkušební) čočku a pak si je teprve zakoupit. Vyzkoušením rovněž zájemce zjistí, jestli mu zvolená barva vyhovuje a splňuje požadovaný efekt,“ vysvětluje oční specialista MUDr. Beneš.

Jeho slova potvrzuje i pacientka Hedvika, která nosí klasické kontaktní čočky dlouhodobě a před nedávnem se rozhodla vyzkoušet i barevné kontaktní čočky. „Vycházela jsem z dobré zkušenosti s měkkými kontaktními čočkami a objednala jsem si stejný typ barevných. Musím říct, že mě ale docela zklamaly, nesedly mi, měla jsem pocit, jako by byly z materiálu podobného tvrdé slídě, takže oči dráždily a stále jsem je cítila. Nevyhovovalo mi ani jejich barevné krytí, vzhledem k mým relativně tmavým očím vznikla nepřirozená, nereálná barva. Ještě bych je chtěla zkusit, ale určitě si je nejdřív u specialisty vyzkouším a až pak zakoupím. I kvůli barevnému překrytí, které uvidím, ještě před koupí,“ konstatuje nositelka.

Majitel klasických kontaktních čoček pak navíc musí počítat s tím, že se vyrábí zatím jen v omezených dioptrických rozsazích, tudíž je nelze použít pro korekci všech zrakových vad.

Nezapomínejte na správnou péči

Pře aplikací jakýchkoli kontaktních čoček, ať barevných či klasických, byste měli vždy dbát na několik zásad. Nejdůležitější je podle očního správná péče o čočky a dodržení hygieny od vyjmutí či nasazení čoček až po ukládání do pouzdra s roztokem.

„Péče o kosmetické čočky je stejná jako péče o ostatní měkké kontaktní čočky, tedy ukládání do víceúčelových čistících roztoků, které je desinfikují (např. bio-inspirovaný roztok Biotrue). Důležité je nasazení a vyjmutí čoček vždy čistýma, předem umytýma rukama,“podotýká MUDr. Beneš a dodává: „Tuto péči pak je nutné speciálně probrat především se zájemci, kteří čočky používají jen jako módní doplněk a nemají tak zkušenosti s klasickými měkkými čočkami.“

Autor: mk

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video