Změňte svůj život ještě před snídaní: Inspirujte se ranním rituálem slavných | e15.cz

Změňte svůj život ještě před snídaní: Inspirujte se ranním rituálem slavných

ZDROJ: Ženy - E15

Iveta Vařečková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Brzké ráno je nejlepší doba na přemýšlení a plánování. Nařiďte si budík o hodinu nebo dvě dřív než obvykle a rázem se před vámi otevře nový svět.

Najít si chvilku pro sebe! To je přání mnoha lidí, zvlášť v dnešní době, kdy je na nás vyvíjen tlak ze všech stran. Víkendy i dovolená často utečou jako nic. Existuje však chvíle, kdy si pro sebe můžete ukrást nejen pár minut, ale i hodin. A nemusí to být jen jednorázová záležitost – může jít o pravidelný rituál. Klíč k tajemství osobní spokojenosti už našla řada úspěšných lidí, mimo jiné americký prezident Barack Obama, populární herečka Gwyneth Paltrow nebo legendární šéfredaktorka časopisu Vogue Anna Wintour. Všechny spojuje fakt, že vstávají velmi brzy. Nedělají to, protože musejí, ale protože chtějí.

JEN VY A TICHO

Z vědecky podložených studií vyšlo najevo, že ranní ptáčata jsou oproti ostatním mnohem aktivnější, umějí předvídat problémy a jsou lepšími plánovači, protože využívají poklidný ranní čas k tomu, stanovit si své cíle, což ve výsledku vede k větším úspěchům v práci i osobní spokojenosti. A to je už dost důvodů k tomu, abychom vstali, zatímco se ostatní schovávají pod peřinou.

Mezinárodní průzkum nedávno ukázal, že české ráno je hodně rychlé. Většina z nás z domova odchází už půl hodiny po probuzení. Zkuste to jinak a dopřejte si dostatek času i prostoru. Uvidíte, že celý den se najednou začne odvíjet v jiném rytmu. Rozhodně tu není řeč o tom, vypořádat se ještě v noční košili s horou nevyžehleného prádla. S tím souhlasí i diplomovaná psycholožka Lucie Kolaříková: „Ráno je čas, kdy jsme čerství. Podvědomí má mnohé věci zpracované a je otevřené novým podnětům. Je proto dobré dát mu hlavně ty příjemné, ať už uklidňující, nebo nabíjející. Nemusí jít ani o cvičení. Pro mnoho žen je příjemné třeba jen to, že si urovnají věci v bytě, dají si sprchu, připraví snídani, a to všechno v klidu, kdy ještě všichni spí.“ Plán je jasný. Otázkou je, jak od přání přejít k realitě.

BUDÍK NA POZORU

Pro ranní ptáčata bude organizace rána o něco snazší, protože jsou zvyklá po probuzení během chvilky fungovat. Změna nastane jen v tom, že si program činností naplánují trochu jinak, než byla dosud zvyklá.

Jenže co noční sovy? Pokud dočetly až sem a stále je téma brzkého vstávání zajímá, je namístě je ocenit za odvahu, ale zároveň je potřeba upozornit na to, že změna je možná, ale bude to chtít trochu snahy a trpělivosti.

„Doporučuji jim hlavně jít večer včas spát. Ideální pro všechny je nejpozději 23. hodina, a to proto, aby tělo prošlo všemi fázemi spánku dostatečně do hloubky. Díky tomu budou i sovy schopny být ráno svěží. Neprojdou první částí dne v mrákotách a najdou si čas pro sebe,“ radí Lucie Kolaříková. Odborníci se shodují na tom, že hodina spánku před půlnocí se kvalitou rovná dvěma hodinám po půlnoci. Jestliže vás však představa zvonícího budíku kolem páté hodiny ranní děsí, zkuste na to jít chytře.

OBRÁZEK IDEÁLNÍHO RÁNA

Ze všeho nejdřív se zeptejte sami sebe, jak byste chtěli ráno, kdy budete pány svého času, strávit. Jakmile si na to odpovíte, přiřaďte jednotlivým činnostem priority: „Mám chuť jít radši ven, užít si sex při východu slunce, připravit snídani pro rodinu nebo je to ideální chvíle k tomu, pustit se konečně do plánování něčeho, o čem už dlouho sním?“ Je i potřeba se detailně podívat na to, co ráno děláte, a zjistit, kolik času budete potřebovat k tomu, abyste stihli vše, co chcete a vyhnuli se zbytečnému stresu. Ačkoli se před vámi už začíná rýsovat ideální začátek dne, ještě není prostor k oslavám. Otočení přání do reality potřebuje svůj čas.

Vyberte si vždy jednu věc, které se chcete ráno věnovat, a do ní vložte veškerou energii. Teprve po několika týdnech se ukáže, zda se to pro vás stalo přirozenou součástí dne. Navíc postupně zjistíte, co vás baví, aby vám opravdu stálo za to kvůli tomu vylézt z postele. Zaklapnout budík je totiž tak lákavé…

ŽÁDNÉ ODSUNY

Z průzkumu vyšlo najevo, že 40 % Čechů ve věku od 18 do 34 let nechá budík zvonit třikrát nebo dokonce víckrát, než doopravdy vstanou. Odborníci však doporučují pravý opak – jakmile zazvoní, berte to jako ultimátum k tomu, vylézt z postele. Když to neuděláte s touhou prodloužit ještě o pár minut dobu spánku, spíš si uškodíte. Tělo se totiž během krátkého času dostane do hlubokého spánku, což vede k tomu, že vstát je s každým dalším zazvoněním těžší a těžší.

Mnohem lepší je budit se třeba za zvuků písničky, na kterou vaše tělo slyší a která vás přesvědčí, že je důvod mít hned po ránu dobrou náladu. Možná vám víc než hudba pomůže fotografie, kterou si dáte k posteli, nebo seznam přání, která budete mít po probuzení vždy na očích a díky kterým bez problémů zapomenete na tak lákavou příjemně vyhřátou peřinu. *

VIP anketa: MŮJ RANNÍ RITUÁL

TEREZA KOSTKOVÁ, herečka: „Kolegové se mi už smějí, když jim vyprávím, že nejpozději vstávám v osm hodin. Jsem velký průkopník toho, užít si den od jeho samého začátku. Je nádherné vidět rozbřesky, svítání, slyšet první zpívání ptáků a v klidu si užít snídani. Vnímám to jako přirozené napojení organismu na plynulost dne.

LENNY TRČKOVÁ, moderátorka Dobrého rána: „Kvůli vysílání vstávám ve čtvrt na pět. Vzala jsem to jako možnost užít si den od jeho začátku. Platí ale, že večer musím být do deseti v posteli, a jakmile ráno zazvoní budík, hned vstávám. Po probuzení otevřu okno, během snídaně si užiji svítání a do práce jdu pěšky, což je chvíle, kdy mám čas přemýšlet a plánovat den.“

VĚRA KOUBOVÁ, členka představenstva ČMSS: „V týdnu vstávám v půl sedmé. Jsem ranní ptáče, takže mi to nevadí. Lepší je, když svítí sluníčko. Pokud tomu tak není, vstávám s radostí z toho, že mě ten den čekají zajímaví lidé a úkoly. Nezapomenu pohladit našeho králíka, lehce si zacvičím a s chutí vyrazím do práce. O víkendu si užívám snídani sama na zahradě, kde je fascinující klid.“

Autor: Iveta Vařečková

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video