Zvětšení prsou vlastním tukem. Co to obnáší? | e15.cz

Zvětšení prsou vlastním tukem. Co to obnáší?

ZDROJ: Ženy - E15

Josef Kraus

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Silikonové implantáty nejsou z hlediska bezpečnosti, estetičnosti či pouhých předsudků pro mnoho lidí přijatelné. Zvětšit si prsa ale svým vlastním tukem, to už může být něco jiného.

Přirozenější, přírodnější, méně invazivní, šetrnější. To jsou důvody, které pacientky uvádí při rozhodnutí o výběru způsobu zvětšení poprsí ve prospěch autotransplantace tukem (tzv. lipofilling), namísto implantace silikonového implantátu. Co tento zákrok obnáší, jaká jsou jeho pozitiva a negativa a jaké jsou hlavní rozdíly oproti silikonové metodě?

Dva v jednom

Princip operace je na první pohled jednoduchý. Odebere se tuk z problematických partií, např. z hýždí, aby se poté aplikoval do prsou a zvětšil tak jejich objem. Vypadá to vlastně jako ideální možnost, někde se přebytečného tuku zbavíte, abyste si jej dodaly do partií, kde naopak trocha tuku navíc vypadá dobře.

Neodebírá se přitom vůbec malé množství. Na jednu stranu to přibližně 350 – 400 ml tuku, takže dohromady skoro 800 ml tuku, což je celkem dost. A zde je trochu kámen úrazu. Štíhlé a sportovní ženy, které mají dobrou postavu, jen chtějí zvětšit prsa, mají v takovém případě smůlu.

Dojděte víckrát

Další nevýhodou může pro někoho být nutnost absolvování více zákroků. Zatímco v případě silikonových implantátů jdete lidově řečeno pod nůž jednou a pak se z operace zotavujete, proces aplikace tuku je delší a častější. Nejdříve tedy člověk musí absolvovat odsání tuku, tedy úplně klasickou liposukci. Druhý krok je již samotná aplikace tuku.

Ta ale přijde nejdříve v podobě první dávky, která je na poloviční úrovni odběru, tedy 200 ml. To je z toho důvodu, že je pro tělo vhodnější aplikovat tuk postupně. Počítá se totiž s tím, že tělo si část tuku opět odbourá, a navíc je tato činnost šetrnější k napínání kůže.

Šetrnější procedura

Nicméně první dva kroky probíhají v rámci jedné dvouhodinové operace, během níž tedy dojde k odběru tuku z příslušné partie (může se jednat o stehna, hýždě atd.), jeho pročištění, filtrování a následnému vstříknutí do podkoží prsu. K tomu stačí pouze tenká jehla a dva malé vpichy do prsa.

Oproti silikonovému implantátu, kdy je třeba počítat s nemalou a mnohdy také problematicky se hojící a viditelnou jizvou pod každým prsem, je tak autotransplantace tuku mnohem šetrnější metodou. Kromě viditelných stop se ale šetrnost projevuje také na intenzitě zákroku.

Lepší rekonvalescence a méně bolesti

Operace se provádí standardně v lokální anestézii, není tedy třeba celková narkóza. Navíc pacientka jde po zákroku ihned domů, delší hospitalizace není vůbec na místě. Rovněž zde odpadá riziko špatné reakce těla na cizí složku, jako tomu občas bývá v případě silikonového implantátu.

Také rekonvalescence je výrazně rychlejší. Již po jednom týdnu po operaci jsou pacientky úplně v pořádku a fit. Navíc většina z nich přiznává, že jak partie po liposukci, tak zvětšená prsa bolely pouze velice mírně. Sice se objevují modřiny, ale ty zpravidla do prvního týdne, kdy jde pacient na prohlídku, ve většině zmizí.

Po třech měsících repete

Po dobu rekonvalescence pacientky nosí speciální zpevňovací prádlo, které pomůže k zahojení a udržení správného tvaru postavy. Zvláštní zacházení se pochopitelně týká i prsou, takže nelze nosit klasickou podprsenku.

Aby došlo k nárůstu prsou o celé jedno číslo, je nutné absolvovat nejméně dva takovéto zákroky. Tělu přitom trvá zhruba tři měsíce, než odbourá část nadbytečného tuku a stabilizuje část tuku nového. Takže za tři měsíce je žádoucí aplikaci tuku opět zopakovat, čímž dojde k finálnímu zvětšení o číslo.

Při dobrých výsledcích může poprsí vzrůst ještě více, ovšem někdy je třeba jít na třetí kúru. Lze dospět i k dalším kúrám, ovšem od této metody si nelze slibovat výrazně lepší výsledky. Takže pokud chcete „povyrůst“ více, je třeba sáhnout po klasických implantátech.

Na kolik to vyjde?

Chcete-li si zvětšit prsa pomocí silikonu, je třeba počítat řádově s částkou kolem 50 tisíc korun. Některé kliniky jsou v poslední době dokonce levnější, protože konkurence tlačí ceny dolů, takže najdete operaci za 20 či 30 tisíc.

Oproti tomu stojí dvě operace v jedné, tedy liposukce a nárůst prsou z vlastního tuku. Tam se cenově na zmíněných 50 tisících teprve startuje. Výjimkou nejsou vůbec zákroky v hodnotě tisíc 70 a 80. Je tak jak na vašich preferencích, tak na obsahu peněženky, kterou formu zvětšení poprsí v případě potřeby zvolíte.

Autor: Josef Kraus

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video