Mrkev | e15.cz

Mrkev

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Mrkev patří mezi nejčastěji používanou zeleninu u nás- a hlavně také nejzdravější.

Mrkví obecně nazýváme všechny typy mrkví -karotka je ranná odrůdy mrkve s jemnější dužninou a tupým kořenem, pozdní, velké typy nazýváme mrkví, jsou špičaté a dobře skladovatelné. Staří Římané jí nazývali královnou. Protože obsahuje celulózu, která chrání živiny, může se pěstovat po celý rok.

Mrkev je především důležitým zdrojem provitaminu A, karotenu, obsahuje ho ve 100 g až 10 mg. Má také velké množství selenu, což je stopový prvek velmi důležitý pro náš imunitní systém. Nalezneme tu ale i vitamin D, E, K, vlákninu, lehce stravitelnou glukózu, lecitin, hořčík, vápník, železo, draslík, jód, kyselinu nikotinovou, zinek, chlór. Kvůli tuhým buněčných stěnám v syrové mrkvi dokáže tělo přeměnit na vitamin A jen čtvrtinu betakarotenu, proto je nejvýhodnější ji tepelně upravovat s tukem. Na rozdíl od dalších přírodních potravin je pro nás tedy užitečnější vařená než syrová. Nedostatek vitaminu A způsobuje šeroslepost, což je neschopnost očí přizpůsobit se tmě a šeru.

Účinky na organismus:


- zvyšuje odolnost organismu
- pomáhá při zácpách
- posiluje srdce a cévy
- podporuje vývoj a růst u dětí
- prospívá těhotným ženám
- zlepšuje vidění
- stará se o hezkou pleť, vlasy a nehty
- urychluje hojení ran
- posiluje sliznice v těle
- chrání proti volným radikálům
- zvyšuje mužskou plodnost a potenci

Mrkev má v kuchyni široké uplatnění. Připravují se z ní polévky, přílohy, saláty, nádivky, pomazánky, omáčky. Pokud mrkev oškrábeme a odkrojíme vršek, zlikvidujeme prakticky všechny škodlivé chemické látky, kterými je ošetřována. Pokud je nať mladá a svěží, nevyhazujeme ji, ale dá se použít podobně jako bylinky. V nabídce obchodů je celoročně, nezapomínejte tedy na tuto účinnou zbraň našeho imunitního systému, díky její konzumaci zajistíme tělu ochranu sliznic celého těla proti bakteriím a virům.

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video