Zeptejte se odborníka: téma chřipka, rýma a infekce horních cest dýchacích | e15.cz

Zeptejte se odborníka: téma chřipka, rýma a infekce horních cest dýchacích

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Připravili jsme pro vás novou poradenskou sekci nazvanou Zeptejte se odborníka, v níž budou pravidelně odpovídat specialisté z různých oborů. Na vaše dotazy  na téma chřipka a infekce horních cest dýchacích dnes odpovídal pan doktor Josef Zemánek.

Aktuálně jsme pro vás připravili v této době aktuální téma chřipka, rýma a infekce horních cest dýchacích. Odpovídat vám na ně bude pan doktor Josef Zemánek, dětský lékař.


Autor: Ženy - E15

====MUDr. Josef Zemánek====
Narodil se v roce 1956 v Táboře. Po maturitě na gymnáziu v Benešově vystudoval Fakultu dětského lékařství univerzity Karlovy v Praze.
Nastoupil jako dětský lékař v okrese Benešov. V roce 1990-91 pracoval jako odborný dětský lékař v NSR.
Od roku 1992 má soukromou praxi v Týnci nad Sázavou. Od roku 2003 je lektorem dětského lékařství. 
Dotaz: 

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na účinnou prevenci proti střevní chřipce. Mám 13-ti měsíčního syna, už nekojím. Bolí mě klouby mám zvýšenou teplotu a silný průjem už tři dny. Potřebovala bych poradit, jakou dietu mám dodržovat a jak dlouho může průjem trvat? Hlavně se bojím že bych nemoc mohla přenést na své dítě, které neustále vyžaduje moji přítomnost. Je nějaký prostředek který efektivně zabraňuje přenosu střevní chřipky? JanaDobrý den,  věřím, že máte problém již za sebou. Dietní opatření jsou obecná, tekutiny a minerály. Existují studie, že vyšší příjem zinku má protektivní charakter. Dále je samozřejmě nutné zvýšit hygienu.


Dotaz: 

Dobrý den, mám 1,5 letou dceru, která před krátkým časem měla náběh na zánět průdušek. Teď už začalo konečně pěkné počasí a zajímalo by mne, zda je možné, když je již bez teplot ale mírně pokašlává, (pouze přes den),chodit s ní ven na procházky a jak dlouhé by měly být. Děkuji. Eva

Dobrý den, obecně se doporučuje nechodit s dítětem na procházky, pokud bere léky, se kterými se nemůže na slunce (například antibiotika), a při teplotě! Jinak není důvod.


Dotaz: 

Dobrý den,mám slabší imunitu a díky tomu jsem náchylná na onemocnění, hlavně záněty horních i dolních cest dýchacích, než můžu normálně trvá to tak měsíc. Co by mi proti oteklým hlasivkám mohlo pomoci?

Dobrý den, doporučuji návštěvu ORL nebo foniatrie, trvá-li onemocnění déle jak měsíc.


Dotaz: 

Dobrý den, mám půlroční holčičku a už měsíc se nemůžeme zbavit rýmy. Mohl byste mi doporučit nějaký přípravek, se kterým máte dobré zkušenosti? Děkuji Lenka

Dobrý den. V poslední době doporučuji řadu Otrivin Baby Care, která se mým pacientům osvědčuje v počátcích rýmy i v jejím průběhu. Přípravky se mohou používat od nejmenších dětí a tzv. Metodou 2 kroků účinně odstraňují nosní hlen a uvolňují dýchání nosem u dětí. Nejdříve se podají kapky do nosu, odpovídající věku, a poté se hleny šetrně odsají.


Dotaz: 

Pane doktore, mohu se jako kojící žena nechat očkovat proti chřipce? Pokud ano, předám protilátky i dítěti? Jitka

Dobrý den, ano, kojící matka může být očkována proti chřipce. Protilátky jsou předávány mateřským mlékem.


Dotaz: 

Dobrý den, každý rok je to to samé, vždycky dostanu zánět průdušek a trvá to tak dva týdny až tři, než odezní. Minulý rok dokonce nechtěl pryč vůbec, mám alergii na nějaké bakterie (napamatuji si přesně které, ale byly to čtyři druhy) a tak mi pan doktor dal prášky na alergi a byl klid. Hned na začátku roku jsem prodělala chřipku, jako jedna z prvních a hned dva týdny na to se objevil starý známý zánět průdušek. Ani s jednou nemocí jsem nikam nešla a teď mě trošku hryže svědomí. Nechtěla jsem mít problémy ve škole, už 6 týdnů mám totiž zánět achilovi šlachy a dva týdny jsem s tím byla doma. Cítím divný pocit na hrudníku a po ránu jsem dusná a vykašlávám hleny. Přes den se uhnízdí v krku, vím o nich, ale není to tak hrozné. Můžu to nějak vylepšit? Děkuji. Vlaďka

Vlaďko, takto na dálku je velmi obtížné poradit. Doporučuji návštěvu u Vašeho lékaře a případně konzultaci u odborného imunologa.


Dotaz: 

Chtěla bych se zeptat na vhodnost očkování malých dětí, tzn. tak dětí do dvou let, proti chřipce.

Dobrý den, obecně svým pacientům doporučuji očkování. V případě chřipky spíše až u dětí školkového věku.


Dotaz: 

Dobrý den, můj syn začal chodit do školky a od té doby je pořád nemocný. Podle mě má oslabenou imunitu. Co můžu dělat, abych mu podpořila imunitu? Renata

Dobrý den, častá nemocnost v počátku školičky nemusí hned znamenat sníženou imunitu! Dítě si musí utvořit protilátky, ty může získat přirozeně – kontaktem s infekcí , nebo uměle – očkováním. Doporučuji konzultaci s Vaším pediatrem či imunologem.Takto na dálku nemohu stoprocentně Váš případ posoudit.


Dotaz: 

Dobrý den,jedná se o chřipku, pokud mám chřipkové příznaky, ale jsem absolutně bez teplot.Mohu tedy prodělat chřipku teploty?Děkuji za Vaši odpověď. Jan

Dobrý den, pokud mluvíme o pravé chřipce – bolesti kloubů a svalů – a jste proti chřipce očkován, může probíhat i takto.


Dotaz: 

Dobrý den,mám příznaky chřipky a kojím šestiměšíčního syna. Může být mé dítě tímto nějak ohroženo? Jaké léky proti chřipce a proti teplotě můžu při kojení užívat? Děkuji. Kateřina

Dobrý den, dítě získává mateřským mlékem ochranné látky od matky. Je známo, že příroda „chrání“ těhotné a kojící. Pokud teplota u matky nepřekračuje 38o C, je možné kojit. V těhotenství je zakázáno užívat léky proti chřipce – ty, co jsou na trhu. Při kojení je možné užívat omezené množství např. Paralenu a Ibalginu 200.


Dotaz:

Vážený pane doktore, mám 4letou dceru, odmala má problémy s rýmou někdy krátkou tak týdenní, někdy trvá 2 měsíce. Bohužel běžné prostředky ani od lékaře nezabírají, resp. dojde k úlevě, ale brzy se to opakuje. Doporučil byste napr. nějaké speciální vyšetření?

Dobrý den, v takovýchto případech doporučuji výtěry z nosu a krku, vyšetření krevního obrazu, vyšetření určující hodnoty železa v séru a imunoglobuliny – především IgA sekreční.
23. 3. 2009

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video