10 kroků pro ráno bez stresu. Jak ušetřit čas a energii | e15.cz

10 kroků pro ráno bez stresu. Jak ušetřit čas a energii

ZDROJ: Ženy - E15

Hana Soukupová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Dopřejte si po probuzení bleskovou dávku krásy a energie. Máme pro vás návod, jak zvládnout strat do nového dne v rekordním čase.

Zamáčknete neodbytné vyřvávání budíku a dovolíte si ještě desetiminutovku slastného lenošení. Pak se vymotáte z peřin a nejistým krokem náměsíčníka zamíříte do koupelny.

Ze dveří vybíháte za dvacet minut s prázdným žaludkem a s neodbytným pocitem, že jste na stole určitě zapomněli něco životně důležitého. Stop! Pokud se v tomto popisu ranního vstávání poznáváte, zkuste to s našimi tipy. Své ranní povinnosti zvládnete v kratším čase, a hlavně v klidu a v pohodě.

1. VEČERNÍ PŘÍPRAVKA

Připadáte si po ránu bez energie? Jděte na kutě včas, abyste před sebou měli nejméně sedm nebo osm hodin posilujícího spánku. Průměrný spánkový cyklus trvá 90 minut. Pokud to jde, naplánujte si svůj režim tak, abyste se probudili zhruba na konci posledního cyklu. Máte-li možnost dodržovat pravidelný rytmus, choďte spát zhruba ve stejnou dobu.

Ušetříte si: spoustu ranních nepříjemností

2. PODROBNÝ PLÁN

Během hektického rána někdy ztratíte až desítky drahocenného času rozhodováním o tom, co udělat v příštích okamžicích. Proto si ranní itinerář naplánujte už předchozí večer. Rozmyslete si, jak pojedete do práce, a prostudujte si v diáři všechny akce, které vás čekají. Vyndejte také z hlubin skříní všechny kousky oblečení a doplňky, které si hodláte vzít na sebe s ohledem na konkrétní plán dne. Vyvarujete se tak ranního zběsilého zkoušení tří různých outfitů před zrcadlem.

Ušetříte: 7 minut

3. SÁZKA NA BUDÍK

Máte pocit, že jediný, kdo vás probudí, je ďábelský nástroj, který vám otráví ráno skřehotavým vyzváněním? Omyl! Zasloužíte si ranní start s budíčkem, který vás příjemně naladí. Vybírat můžete třeba mezi radiobudíky, vibrujícími polštáři i pohyblivými budíky. Kreativitě se meze nekladou! Sehnat se dá i budík, který vás probudí dokonalou simulací postupně sílícího světla. Pokud touto technickou lahůdkou nedisponujete, hned po probuzení roztáhněte závěsy či žaluzie nebo rozsviťte světlo. Váš biorytmus je totiž přirozeně propojen s denním světlem.

Ušetříte: rozmrzelé probouzení

4. VSTÁVACÍ RITUÁL

Když si dáte budík hned vedle postele, riskujete, že ho ráno zamáčknete a lenost zvítězí nad vaší vůlí. Umístěte ho proto na druhou stranu ložnice a vedle něj postavte sklenici. Ráno vás to donutí přejít přes celý pokoj a definitivně se probudit.

Sklenice vám navíc připomene, že musíte brzy po probuzení zahájit svůj pitný režim, protože vaše tělo je po nočním spánku notně dehydratované. Vypijte proto sklenici čisté vody (případně ochucené kapkou citronové či limetkové šťávy) a rozpumpujte tak svůj metabolismus!

Ušetříte: 1 až 10 minut

5. KRÁTKÁ ROZCVIČKA

Dostat se ven z vyhřáté postele je někdy vskutku heroický výkon. Existuje ale něco, co vám vstávání ulehčí. Po probuzení, ještě než otevřete oči, protáhněte všechny své končetiny zhruba po dobu 10 sekund. Začněte s jednotlivými prsty přes paže až po spodní končetiny. Okysličené tělo se nebude tolik vzpírat skočit do každodenního kolotoče. A navíc budete rychlejší a svižnější.

Ušetříte: 5 minut

6. CUKR PRO MOZEK

Nedávná americká studie zkoumala ranní návyky skupinky dobrovolníků. Ukázalo se, že ti, kteří se ráno nadopovali malou dávkou cukru (o velikosti necelé čajové lžičky), měli pak menší problémy s pamětí.

Dopřejte si proto ráno cíleně deci ovocného džusu a váš mozek bude pracovat o něco výkonněji. Ušetřit si návrat pro zapomenutý mobil nikdy není na škodu.

Ušetříte: 3 minuty

7. VLASOVÝ RYCHLÍK

Pokud máte ve zvyku mýt si ráno vlasy, udělejte to co nejdříve po probuzení. Mokrou hřívu pak zaviňte do turbanu z extra savého ručníku. Ke konci ranní procedury vlasy vymaňte z ručníkového zábalu a už je jen dosušte fénem. Rychle, a hlavně téměř bez námahy tak docílíte vzdušného účesu.

Ušetříte: 4 minuty

8. MULTIFUNKČNÍ LÍČIDLA

I líčení v koupelně se dá zkrátit na minimum. Vyzbrojte se chytře multifunkčními líčidly, která zvládnou hned několik zkrášlovacích metod najednou. Klasickým příkladem je make-up a pudr dva v jednom. Dobrou službu vám prokáže i krémová růž na rty a na tváře, která bleskově rozzáří váš po ránu unavený obličej.

Ušetříte: 2 minuty

9. SNÍDANĚ V KRABIČCE

Snídaně patří mezi momenty, které můžete mít částečně připravené už z předchozího večera. Večer si do ledničky dejte plastovou krabičku plnou snídaňových laskomin. Neměly by v ní chybět sacharidy v podobě ovesných vloček či celozrnného pečiva, ovoce a zelenina a mléčný výrobek – pokud možno neslazený bílý jogurt.

Ušetříte: 10 minut

10. MOTIVACE NA MÍRU

Každé ráno si vybavte něco, na co se můžete ten den těšit. Většinou to bude nějaký bod, který už zaujímá čestné místo ve vašem diáři či ve vašich plánech – oběd se sympatickým kolegou, večerní cvičení nebo zasloužená večerní relaxace s knížkou. Nic z toho nepomůže ve chvíli, kdy se vám nic nedaří.

Proto si předem připravte pomocníka právě na situace, kdy přijdou stresem nabité dny. Třeba si jednou za měsíc sepište na papírky pozitivní citáty slavných filozofů či umělců, které vás nabíjejí pozitivní energií. Až budete vyrážet z domova, jeden z nich si vyberte a vezměte si ho s sebou jako svůj optimismem posilující amulet.

Ušetříte: špatné vykročení do nového dne

Článek vyšel v časopise Dieta.

Autor: Hana Soukupová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery