Pozor na mykózy! 10 rad, jak se vyhnout plísňovým onemocněním | e15.cz

Pozor na mykózy! 10 rad, jak se vyhnout plísňovým onemocněním

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Přichází léto a s ním i spousta radovánek, kdy chodíme na boso. To je pro naše nohy sice velmi zdravé, ale neměli bychom zapomínat také na to, že mimo domov na nás čekají nepříjemná překvapení, třeba v podobě velmi rozšířených plísňových onemocnění. Riziko infekce lze výrazně snížit.

Kožních nemocí, které lze chytit ve společných prostorách je mnoho, ale nejčastěji se setkávám s následujícími: plísňová onemocnění (kožní a nehtové mykózy), virová onemocnění (bradavice) a parazitální onemocnění (svrab).

Plísňová kožní onemocnění nejčastěji postihují plosky, meziprstí a paty. V případě postižení nehtů mluvíme o onychomykóze. Postižená místa se mohou olupovat, mohou však také mokvat nebo být pokryta puchýřky. Nemoc je nepříjemná zejména pro silné svědění, často i zápach a nehezký vzhled. Není-li adekvátně léčena, může se plíseň šířit dále. Vhodnou léčbou pro plísňová onemocnění kůže jsou krémy s účinnou látkou clotrimazolum (např. novinka Candibene) a na ohraničené, počínající plísně nehtů pak speciální séra určená přímo na plísně nehtů např. Mycoexpert.

Virová kožní onemocnění, z nichž nejčastější jsou virové bradavice, se vyskytují až u 20 % dětí školního věku. Nejčastěji na prstech, ploskách velikosti do 10mm, ale mohou být i větší nebo splývat v“ hnízda“. Ložiska jsou barvy kůže, na povrchu mají drolivý, rozeklaný vzhled, po stržení mohou krvácet, na spodině bývají vidět tmavé tečky, ucpané cévky. Dalším virovým onemocněním častým v dětských kolektivech a přenosným kontaktem jsou tzv. moluska. Jedná se o drobné ložiska velikosti 2-3 mm , hrbolky barvy kůže s centrální vkleslinkou, po stisknutí můžeme vytlačit tzv. moluskové hmoty. Moluska se mohou nacházet kdekoliv na těle, trupu, končetinách i obličeji.

Parazitární onemocnění není přímo navázáno na prostředí bazénů a šaten, ale na prostory, kde může dojít ke sdílení kontaminovaných textilií (prostěradla, ručníky, župany apod.). Zdaleka se nejedná jen o onemocnění jedinců se špatným hygienickým standardem. Klinickým projevem je silné svědění celého těla, které se stupňuje zejména večer po zahřátí na lůžku. Na kůži vznikají svědivé pupínky, zejména v místech tenké pokožky, u mužů v oblasti penisu, u žen v okolí prsních bradavek, u obou pohlaví v meziprstí.

Zde je 10 důležitých rad od dermatologa MUDr. Josefa Karáska, jak se plísním vyhnout:

  1. Každodenní mýtí nohou a používání čistých ponožek je základem péče o nohy. Důležité je i důkladné osušovaní nohou po umytí zejména v prostorech mezi prsty.
  2. Pravidelně své nohy kontrolujte a všímejte si zvláště změn na pokožce. Poranění kůže či nehtů mohou být vstupní branou pro zárodky plísní.
  3. Starejte se o správné klima v oblasti nohou, protože zejména v prostředí potu se plísním velmi daří a proto je důležité nohám dopřát dostatek čerstvého vzduchu. Nejlépe je používat ponožky a punčochy z přírodních vláken a prodyšnou obuv z kůže.
  4. Cvičení nohou a chůze naboso udržuje vaše nohy ve formě. Svalstvo nohou zůstává dobře prokrvené a schopné výkonu a tím je odolnější vůči plísňovým infekcím.
  5. Na koupalištích a plovárnách se vyhýbejte malým bazénkům před vstupem do prostoru s bazénem. I když jsou tyto malé bazénky určeny pro desinfekci nohou, právě zde je zvláště vysoký výskyt původců onemocnění.
  6. V prostorách kolem bazénu, v saunách a v hotelových pokojích nechoďte naboso, protože zde hrozí zvýšené riziko nákazy.
  7. Pokud trpíte poruchami prokrvení dolních končetin nebo cukrovkou, jsou vaše nohy velmi náchylné k infekci. Kontrolujte proto pravidelně stav vašich nohou.
  8. Pokud má některý člen rodiny plíseň nohou, nechoďte ani doma naboso a v žádném případě nepoužívejte stejné ručníky.
  9. Ve veřejných prostorech používejte vlastní pantofle či žabky.
  10. Pokud máte podezření na plísňové onemocnění, začněte svůj problém rychle řešit. Pro plíseň na kůži jsou vhodné přípravky s obsahem Clotrimazolu (např. Candibene), naopak pokud objevíte plíseň na nehtech, existují speciální séra (např. Mycoexpert).
Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video