10 tipů, jak odrazit útok chřipky

1. Čistota půl zdraví
Pokaždé, když si po tváři přejedete rukama, dáváte šanci chřipce nebo nachlazení. Viry se totiž do organismu často dostanou právě očima nebo nosními dírkami. Základní pravidlo chřipkové prevence je až překvapivě banální – pravidelné
a pečlivé mytí rukou po dobu minimálně 20 sekund. Co se týče likvidace virů, ještě efektivnější než mýdla jsou dezinfekční prostředkyna bázi alkoholu.
2. Dopujte se česnekem
Holdujte jídlům, která jsou nabitá česnekem! Britští vědci podnikli tříměsíční pokus se skupinkou bezmála sto padesáti dobrovolníků. Polovina z nich užívala preparát z česneku, zatímco druhá půlka dostávala pouze placebo. Při závěrečném vyhodnocení se ukázalo, že skupinka dopující se česnekem zaznamenala více než dvakrát menší výskyt nachlazení a chřipky. A když už členové této „česnekové skupinky“ onemocněli, jejich nemoc měla kratší průběh.
.
3. Inspirujte se jídelníčkem prababiček
Naordinujte si kúru z kysaného zelí, které je zdrojem řady vitaminů (C, B i E) i minerálů. Navíc je nabité flavonoidy, které podporují imunitu. Ne nadarmo se o něm někdy mluví jako o „zabijákovi chřipky“. Naše prababičky dobře věděly, proč z něj udělaly jeden ze základních pilířů svého jídelníčku. Díky kvašení, které je jednou
z nejpřirozenějších forem konzervace, se stává praktickou zásobárnou blahodárných látek i na podzim a v zimě.
4. Držte si odstup
Až budete diskutovat s kolegou nebo klábosit s kamarádkou, snažte se i v zápalu rozhovoru zachovávat „osobní zónu“. Statistiky uvádějí, že jedním z nejrozšířenějších způsobů přenosu virů je kapénkovým způsobem, tedy při mluvení, kýchnutí či zakašlání. Během chřipkové sezony si dávejte pozor na dodržování odstupu minimálně jeden metr. Na tohle pravidlo nezapomínejte obzvlášť při návštěvě přelidněných míst. Právě z nacpaného autobusu nebo z přeplněného obchodu si často odneseme nechtěný suvenýr v podobě viru.
5. Rozhýbejte tělo na vzduchu
Máte pocit, že když se budete zdržovat ve vyhřáté posteli, zatnete tipec bacilům? Opak je pravdou! Studie, která zahrnovala ženy středního věku, prokázala, že pravidelné procházky můžou výrazně snížit počet nachlazení. Ty, které se pětkrát týdně procházely po dobu 45 minut, pak zaznamenaly výrazný úbytek onemocnění. S rýmou se potýkaly třikrát méně často než ostatní pohodlnější adeptky.
6. Od halte skrytá semeniště virů
Nezapomeňte pravidelně omývat i předměty, kterých se dotýká víc různých lidí. Zdrojem nákazy může být počítačová myš, televizní ovládač, telefon nebo třeba volant vašeho auta. Nepůjčujte si pokud možno různé drobnosti, jako jsou třeba propisky. Ty někdy můžou rovněž zafungovat jako nenápadný, leč výkonný přenašeč virů.
7. Propadněte saunování
V prevenci hraje sauna klíčovou roli. Saunování podporuje imunitu na dobu zhruba 6–7 dnů, pak byste měli seanci v sauně zopakovat. Její preventivní vliv prokázal i nedávný australský výzkum. Vědci pozorovali po dobu šesti měsíců dvě skupiny osob. Členové té první měli za úkol pravidelně se vydávat do sauny, ti ostatní se jí
měli naopak vyhýbat. Na závěr se ukázalo, že zarytí příznivci sauny zaznamenali o polovinu nižší výskyt nachlazení než ti ostatní.
8. Držte si stres od těla
Během jedné studie bylo 400 dobrovolníků dotazováno ohledně psychické kondice, a pak jim byl aplikován virus chřipky. Ze skupiny, která odpověděla, že se cítí spokojeně, onemocnělo 74 %. Zato mezi respondenty, kteří si připadali stresovaní a deprimovaní, dopadla statistika mnohem hůře. Chřipka propukla u 90 % z nich!
Snažte se proto spát minimálně sedm hodin denně a nepouštět si pracovní ani jiný stres příliš k tělu.
9. Vezměte si na pomoc vakcínu
Kromě zdravého životního stylu se může stát vaším spojencem proti chřipce i očkovací vakcína. Ideální je, pokud stihnete první dávku už před propuknutím chřipkové epidemie. Dá se ale začít i během ní. Lékaři ji doporučují hlavně
těm, kteří už oslavili šedesáté narozeniny, nebo pacientům, kteří válčí s nějakou chronickou chorobou, a oslabení organismu by pro ně mohlo znamenat nevítanou komplikaci.
10. Dejte vale zlozvykům
Vysedávání v zakouřené restauraci či zapalování jedné cigarety od druhé vám prokáže medvědí službu. Kuřáci mívají až dvakrát větší šanci, že podlehnou chřipkové epidemii. A podobně bohužel působí i pasivní kouření. Dýchací soustava
nekuřáků dokáže mnohé choroboplodné mikroorganismy přefiltrovat. Zato narušené sliznice milovníků nikotinu jsou pro viry ideálním prostředím. U kuřáků navíc dochází i k více komplikacím a k horšímu průběhu onemocnění.