10 tipů, jak úspěšně zvládnout pylovou alergii při sportu | e15.cz

10 tipů, jak úspěšně zvládnout pylovou alergii při sportu

ZDROJ: Ženy - E15

Martina Machová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zatímco v zimě se vám venku sportovalo skvěle, na jaře jsou pro vás pěší výlety, pravidelné běhání nebo cyklistika uslzeným a usmrkaným trápením. Lze vůbec alergické projevy při venkovních sportech nějak eliminovat?

Až 30 % populace se každoročně potýká s příznaky pylové alergie, jejíž projevy sice nejsou život ohrožující, ale dokážou značně znepříjemnit běžný život včetně oblíbených sportovních aktivit, jakými jsou v pěkných jarních dnech běh, cyklistika, turistika, in-line a další venkovní sporty. Co mohou pyloví alergici udělat proto, aby se v maximální možné míře vyhnuli nepříjemným obtížím?

10 TIPŮ, které se vyplatí dodržovat

1. Zásadou číslo jedna je: pylovou alergii vhodně léčit, mít ji pod kontrolou. Pokud tušíte, že mezi alergiky patříte, ale nebyli jste u lékaře, a nevíte, který konkrétní pyl vám vadí, je pro vás takřka nemožné se problematickým místům vyhnout, nebo se v nich správně chovat.

2. Nikdy nesportujte v akutní fázi alergických příznaků, např. jste-li dušní. (Jestliže vás nedráždí chlór, jděte raději plavat nebo si zajděte na jógu.)

3. Pokud to jde, sportujte raději brzy ráno a večer. Koncentrace pylu v ovzduší jsou v těchto úsecích dne nejnižší. Naprosto ideální jsou pro sportovní aktivity alergiků vlhké až deštivé dny.

4. Zohledněte své problémy při plánování trasy a snažte se vyhnout problematickým úsekům (řepková pole apod.). Méně pylů bývá například vprostřed lesa, mnohem více na jeho okrajích, ty fungují jako filtr a kde se pyl zde koncentruje.

5. Projíždíte-li potencionálně rizikovým územím, vyhněte se námaze do zadýchání a vytrvalostním výkonům.

6. Stejné pravidlo platí i za suchých větrných dní a zhoršené smogové situace.

7. Brýle by pro vás neměly být jen módním doplňkem, ale také nezbytnou ochrannou pomůckou, která alespoň částečně zabraňuje kontaktu očí s dráždivými pyly.

8. Po sportu se vždy vysprchujte a umyjte vlasy. Voda spláchne dráždivý pyl z vlasů i pokožky.

9. Průběžně posilujte imunitu; záleží jen na vás, jaké způsoby zvolíte, zda saunování, průběžné otužování, nosní sprchu „džala néti“, akupunkturu, homeopatii, fytoterapii, preparáty z lékárny, očistné kůry, speciální masáže, zdravou životosprávu apod.

10. Průběžně sledujte koncentrace pylu v ovzduší (www.pylovasluzba.cz) a svůj sportovní program přizpůsobujte aktuální pylové, ale i smogové situaci.

Autor: Martina Machová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video