10 tipů pro sezónní alergiky | e15.cz

10 tipů pro sezónní alergiky

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nejdůležitější zásadou alergiků je zejména prevence, tedy snaha o co nejmenší kontakt s alergenem. Přinášíme deset tipů, jak si udržet dráždivé pyly co nejdále od těla.

1. Důkladně sledujte pylovou situaci


Aktuální informace o množství alergenů ve vzduchu lze získat z novin, televizního vysílání nebo na internetové adrese Pylovasluzba.cz. Podle množství „svého“ alergenu ve vzduchu si můžete plánovat denní aktivity a dlouhodobě se připravovat preventivním užíváním léků.

2. Plánujte podle počasí


Koncentrace pylových alergenů v ovzduší je výrazně závislá na vývoji počasí – při oteplení se množství pylu vždy výrazně zvýší, v deštivých dnech se naopak výrazně sníží. Když je horký suchý a větrný den, zůstaňte pokud možno doma. Venkovní aktivity zkuste vyřídit krátce po dešti, kdy je vzduch nejčistější.

3. Noste s sebou vybavení pro případ nouze


Trpíte-li jen lehčí formou alergie, není třeba brát léky dlouhodobě. Přesto však s sebou noste po celou dobu pylové sezóny (u nás tedy od jara do podzimu) léky, které vám pomohou v případě náhlé alergické reakce. Nezapomeňte také na papírové kapesníky.  

Autor: Ženy - E15

Cerex, volně prodejný lék proti alergiím. Platíčko o sedmi tabletách stojí kolem padesáti korun a snadno jej schováte do peněženky nebo kosmetické taštičky. Je vhodný i pro děti od šesti let.

4. Nepusťte pyly domů ani do auta


V období, kdy vrcholí pylová sezóna, příliš nevětrejte a v noci spěte se zavřenými okny. Klimatizace, ať už doma, nebo v autě, by měla být vybavena tzv. HEPA filtry, které byly vyvinuty a původně používány v NASA. Tyto nejdokonalejší filtry jsou pro alergiky obzvlášť vhodné. Vzduch v ložnici zvlhčujte s pomocí odparných chladičů nebo zvlhčovačů vzduchu.

5. Dávejte pozor na pyl na oblečení a kůži


Vždy, když přijdete domů z venku, převlékněte se do jiného oblečení. Pyl ulpívá i na látkách a zbytečně by vás dráždil i doma. Pomůže i sprcha, která vás zbaví pylových zrnek na pokožce, případně umytí vlasů.

6. Vykažte zvířecí miláčky z ložnice


Nenechte domácí mazlíčky polehávat ve své posteli nebo na gauči. Přestože budou možná uražení, vyhodíte-li je z jejich obvyklého místa, buďte nesmlouvaví. Ve zvířecí srsti se totiž pyl velmi dobře drží, takže vám váš pes či kočka mohou v kožíšku přinést z procházky pěkné nadělení.

7. Zbavte se prachu i roztočů

Příčinou nebo přitěžujícím faktorem sezónní alergie mohou být také roztoči. Roztočům se daří zejména v matracích a ložním prádle. Jednou za čas vyperte peřiny a polštáře alespoň na 60 °C a matrace důkladně vyčistěte. Vhodné je také zároveň  použít některý z přípravků  proti roztočům. Kde je to možné, nahraďte koberce linem nebo korkem a záclony a závěsy žaluziemi, a to zejména v ložnici.

Autor: Ženy - E15

Přírodní sprej Milbiol, který hubí  roztoče , lidskému zdraví je však neškodný. K dostání v lékárnách.


8. Pořádně jezte a spěte
Začněte každý den zdravou snídaní, do které zahrnete čerstvé ovoce nebo džus, bohaté na vitamín C. Posílíte tak imunitní systém, který bude schopný lépe bojovat proti projevům alergie. Pokud jste unavení, symptomy alergie se mohou výrazně zhoršit. Dbejte na to, abyste si každou noc dopřáli potřebnou dávku spánku.

9. Když na procházku, tak ráno


Pro procházky je nejvhodnější časné ráno nebo pozdní večer, kdy je množství pylu v ovzduší nejnižší. Nejvyšších hodnot dosahuje kolem 17. hodiny. Vyhýbejte se loukám a okraji lesa, který slouží jako filtr, kde se zachytává největší množství pylů. Uvnitř lesa je naopak pylů méně, stejně jako u rybníků či řek s kamenitým či písčitým břehem.

10. Naplánujte si dovolenou

Víte-li, že v určité části roku jste kvůli projevům sezónní alergie doslova nepoužitelní, zkuste nevýhodu využít ve svůj prospěch. Naplánujte si na období, kdy pylová sezóna vrcholí, dovolenou a odjeďte někam, kde je množství pylů v ovzduší nižší, tedy například k moři nebo do vysokých hor, kde je pylová sezona posunutá. V nadmořské výšce nad 1000 metrů se navíc nevyskytují roztoči.

Zdroj: Aspen
30. 3. 2009


Související články:
Jak zabránit pylům, aby nám zkazily jaro?
Trápí vás alergie? Braňte se všemi dostupnými prostředky
Zbavte svou domácnost roztočů!
Biopotraviny a potravinové alergie
Sinice - když koupání ohrožuje zdraví
Jak zvládnout toxiny ve vašem těle?

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video