18 tipů pro pevnější zdraví | e15.cz

18 tipů pro pevnější zdraví

Martina Pavlová (Moje Psychologie)

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vůbec žádné cigarety, jenom minimum alkoholu a pravidelný pohyb – tyto základní podmínky dlouhého života jsou notoricky známé. Pro své zdraví však můžeme udělat mnohem víc. Každý den, každý týden, každý rok.

Možná to zní jako klišé, je ale rozhodně pravdivé: zdraví je to nejdůležitější, co máme. A pokud chceme žít kvalitně a déle, je nutné se o kondici těla také starat, protože podle odborníků je stav našeho organismu pouze z třetiny závislý na genetice. Zbytek ovlivňuje náš životní styl a náš vztah k vlastnímu tělu. A protože je jednodušší své zdraví chránit než napravovat vzniklé škody, trochu sobecké péče o vlastní organismus se nám rozhodně vyplatí. Stačí přitom jen pár minut denně.

Každý den

Při oblékání stůjte – Jednoduché a přitom účinné! Přinutit se udržet rovnováhu při oblékání kalhot, ponožek či bot skvěle posiluje vnitřní svaly trupu a učí nás lépe ovládat vlastní tělo. A jak to prospěje zdraví? Mít pevné tělo znamená menší riziko pádů a zlomenin, zejména ve starším věku. Největším přínosem pro svaly je přesun váhy z jedné nohy na druhou. Při oblékání kalhot proto stůjte vždy na jedné noze.

Autor: Ženy - E15Vystavte se slunci – Nebo alespoň přirozenému světlu. Alespoň 10 minut pobytu venku na slunci, ideálně krátce odpoledne, kdy je „k mání“ široké spektrum světla, člověku prospívá po všech stránkách. Pozitivní dopad má na psychickou i fyzickou pohodu, dostatek světla má ale vliv také na naše vnitřní hodiny. Věra Machatá, praktická lékařka pro dospělé, vysvětluje: „Denní světlo snižuje hladinu melatoninu v krvi, což způsobuje, že se cítíme čile, jsme bystřejší a snadněji zvládáme každodenní povinnosti. Při nedostatku světla naopak hladina melatoninu narůstá a my začínáme pociťovat únavu a ospalost. Pobyt na denním světle tedy optimálně reguluje náš biorytmus  a potřebu spánku.“ Důležité: Kdykoli se vystavíte slunci, nezapomeňte na ochranu před zářením v podobě krému s vysokým SPF!

Běžte dříve do postele – Asi čtvrtina Čechů spí méně než 6 hodin místo doporučovaných 7 až 8. Kvůli nedostatku odpočinku potřebného k regeneraci organismu riskují oslabení imunity a chronická onemocnění včetně obezity, cukrovky, vysokého krevního tlaku a kardiovaskulárních chorob. Absence kvalitního spánku navíc zhoršuje všechny funkce těla včetně paměti, může za změny nálad i deprese. „Pokud je to možné, choďte spát a vstávejte ve stejný čas. Tak vyladíte svůj spánkový cyklus a snadněji se vám bude usínat i vstávat,“ radí lékařka.

Každý týden

Odlehčete jídelníček – Důležitý je nejen pravidelný příjem potravy, ale také to, co a kolik toho jíme. Pokud si během dne dáte něco lehčího, máte více energie, protože buňky nezavalené přemírou kalorií pracují na optimální úrovni. Lehčí strava přispívá také k rychlejší detoxikaci těla, regeneraci a zpomaluje stárnutí organismu. Jednou týdně si proto naordinujte speciální menu. „Někomu prospěje i pouhé omezení masa, alkoholu a sycených nápojů, optimální je ale denní menu složené pouze ze syrové, tepelně neupravované stravy. Chcete-li tělo pořádně pročistit, pijte jeden den pouze vodu, neslazený čaj a zeleninové šťávy,“ doporučuje lékařka.

Choďte pěšky – Aspoň jeden den v týdnu ignorujte dopravní prostředky. Pokud potřebujete překonat větší vzdálenosti, vystupte z autobusu či auta o něco dřív než obvykle. Pravidelná svižná chůze zlepšuje srdeční činnost a upravuje krevní tlak, postará se o lepší náladu, posílí srdce a kosterní svalstvo, zlepší koordinaci pohybů a redukuje riziko vzniku osteoporózy. Lidé, kteří více chodí, jsou aktivnější, žijí déle a lépe zvládají stres.

Prokartáčujte celé tělo – Kůže je zodpovědná za čtvrtinu každodenní detoxikace. Když celé tělo ve sprše vydrhnete masážním kartáčem nebo lufou, zvýšíte prokrvení a pomůžete tak lymfatickému systému pročistit organismus od toxinů, které se usazují v lymfatických cestách. Výsledkem bude jak zdravější a hladší pokožka, tak celkové posílení imunity.

Každých 6 měsíců

Obraťte matraci – Vhodná matrace je zárukou kvalitního spánku. Její životnost je většinou neomezena, užíváním se ale snižuje její funkčnost. Aby se vám spalo dobře, každého půl roku matraci otočte (hlava – nohy) a převraťte naruby. Jednou za 5–7 let ji pak vyměňte.

Užijte si volno – Dopřejte si aspoň týden nicnedělání. Čas pro nabrání sil je důležitý jak pro fyzickou, tak psychickou kondici. Pozitivní vliv na dýchací cesty má pobyt u moře či na horách, srdci i postavě prospěje aktivní dovolená strávená sportem či turistikou. Psychické uvolnění a odbourání stresu zaručí třeba pobyt na chalupě.

Zkontrolujte domácí lékárničku – Každého půl roku zkontrolujte vybavení a zejména datum spotřeby všech léků. „Prošlé léky ztrácejí záruku původního složení a účinku a někdy mohou být i nebezpečné. Vhodným způsobem jejich likvidace je vrácení do jakékoli lékárny, kde nepoužitá léčiva zlikvidují,“ říká Věra Machatá.

Každý rok

Změřte si pas – Udržování tělesné kodnice a váhy pod kontrolou je předpokladem dobrého zdraví. Ještě lepším indikátorem optimální postavy je obvod pasu, který vypovídá o rozložení tělesného tuku, a tím i o možném zdravotním riziku. Lékařka upozorňuje: „U žen by optimální obvod pasu neměl přesáhnout 85 cm, u mužů pak 95 cm. S vyššími hodnotami stoupá riziko cukrovky i srdečních nemocí, podle některých studií větší obvod v pase představuje také vyšší riziko rakoviny tlustého střeva.“

Navštivte dermatologa – Melanom neboli rakovina kůže je neustále na vzestupu, a to zejména ve věkové skupině do 40 let. V Česku se ročně objeví asi 1600 nových případů. „Kromě prevence v podobě vysoké ochrany před slunečním zářením je nutná pravidelná domácí kontrola stavu všech mateřských znamének, pih či jiných kožních výrůstků na těle, a to zejména po dovolené. V případě změn na povrchu kůže či jiného podezření navštivte specialistu,“ doporučuje doktorka Věra Machatá. Využít můžete rovněž speciální dermatologické akce či projekty zdravotních pojišťoven. Každý rok je například možné v rámci Evropského dne melanomu nechat si bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka nebo další podezřelá místa na kůži. Akce většinou probíhá začátkem května.

Co nejčastěji

Dýchejte zhluboka – Kdykoli si na to vzpomenete, pořádně se prodýchejte. Nádech i výdech by měly trvat aspoň tři vteřiny. Do těla se tak dostane mnohem více kyslíku a ihned pocítíte příval energie. Důležité je přitom dýchat nosem – to stimuluje tzv. bloudivý nerv a pomáhá redukovat stres snížením tepu srdce a uvolněním cév.

Vyhýbejte se zakouřenému prostředí – Poslední lékařské výzkumy ukazují, že pasivní kouření přináší srdci a cévám téměř stejné riziko jako kouření aktivní. Proč? Tabákový kouř obsahuje více než 4000 chemikálií, 50 z nich prokazatelně způsobuje rakovinu a dalších 100 jsou chemické jedy. Dlouhodobé pobyty v zakouřených místnostech způsobují nekuřákům katary cest dýchacích, nádory plic, infarkty, riziko srdečních chorob se pak u lidí, kteří jsou často vystaveni tabákovému kouři, zvyšuje až o třetinu. Na pasivní kouření zemře v České republice ročně téměř 2000 lidí.

Omezte sycené nápoje – Více než tři skleničky syceného nápoje týdně podle odborných studií způsobují svalové křeče, snižují pevnost kostí a přispívají ke vzniku osteoporózy. A jaký to má důvod? Tělu z kostí ubírá vápník, který se váže na kyselinu fosforovou obsaženou v těchto nápojích.
Tip: Pokud si svůj oblíbený sycený nápoj nechcete odříct, vypláchněte si následně ústa čistou vodou. To zabrání poškození zubní skloviny.

Obklopujte se rostlinami – Je známá věc, že zelené rostliny mění oxid uhličitý na kyslík. Víte ale, že rostliny navíc dokážou také čistit vzduch od škodlivých látek, přirozeně zvlhčují vzduch, redukují alergeny a snižují výskyt zánětu dutin? Zeleň má také psychologické benefity. Díky nim jsme šťastnější, méně stresovaní a produktivnější. Pořiďte si tedy pár květin jak do bytu, tak do zaměstnání.

Autor: Martina Pavlová (Moje Psychologie)

Autor: Martina Pavlová (Moje Psychologie)

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video