3 rady, jak přemoci únavu za volantem | e15.cz

3 rady, jak přemoci únavu za volantem

ZDROJ: Ženy - E15

mk

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Cestování autem na letní dovolenou bývá nezřídka dlouhé a pro organismus vyčerpávající. Jak se při delších cestách vyhnout zdravotním rizikům? Na to odpovídá MUDr. Michaela Tomanová, primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí.

Dodržujte pravidelný pitný režim

Únavu za volantem obvykle doprovázejí i nebezpečné atributy, jako jsou ospalost, snížení pozornosti i schopnosti rychle reagovat.

Dehydratace organismu může vznik únavy urychlit, takže zvláště v horkých letních dnech je dodržování pitného režimu tím nejlepším preventivním opatřením. Vhodný je například vlažný čaj, v horkém letním počasí vypijte klidně i 4 litry.

Dělejte si přestávky na protažení

„Jestliže nechcete během řízení zbytečně riskovat, doporučuji dělat si při cestě přestávky na protažení, nejlépe po 2 - 3 hodinách jízdy. Pár jednoduchých cviků např. s Infinithy method vašemu tělu prospěje,“ doporučuje doktorka Michaela Tomanová. Během dlouhého sezení za volantem totiž dochází k únavě pohybového aparátu, která se může projevit například ztuhlostí krční páteře nebo bolestmi ramenou, paží a předloktí.

Nastavte si správně klimatizaci

Horko za volantem většinou automaticky řešíme zapnutím klimatizace uvnitř vozu. I tady si však můžete zadělat na zdravotní problémy. Pokud si totiž vychladíte vnitřek auta přespříliš a poté vystoupíte do horka, vystavujete se zdravotně nebezpečnému tepelnému šoku. Obecně platí, že klimatizace nemá být nastavena na větší rozdíl jak 4 až 5 ºC oproti venkovní teplotě.

„Chladnější vzduch by rozhodně neměl foukat přímo na tělo. Jinak hrozí zatuhnutí například obličejových nebo šíjových svalů. Foukání směrujte spíše nahoru. Před dojezdem na místo doporučuji klimatizaci vypnout a lehce pootevřít za jízdy okénka, aby se ve voze vyrovnala vnitřní a vnější teplota,“ uporozňuje primářka Michaela Tomanová.

Autor: mk

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video