3 zlaté rady pro udržení hmotnosti po zhubnutí | e15.cz

3 zlaté rady pro udržení hmotnosti po zhubnutí

ZDROJ: Ženy - E15

Jana Potužníková (Dieta)

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zhubnout není žádná legrace, ale stejně obtížné je pro mnoho lidí si dosaženou váhu udržet. Přesto existuje docela jednoduchá cesta, jak to zvládnout!

Hubnutí je běh na dlouhou trať, přesto by mělo jednoho dne skončit a vystřídat by jej měla takzvaná udržovací fáze. Jenže to je prostě problém. Za prvé – je velmi těžké zjistit, kdy ta správná chvíle nastala. Za druhé – otázkou je také to, čím by se hubnutí od udržování váhy mělo lišit. A za třetí – skončí někdy to utrpení, při němž se stále musíte hlídat?

Správné hubnutí je základ!

Na úvod je třeba říct, že se vám váhu nepovede nikdy udržet, pokud jste ji nesnižovali tím správným způsobem. „Je velký rozdíl mezi těmi, kteří hubnou sami, na vlastní pěst, a mezi těmi, kteří se s hubnutím svěří odborníkovi. Ti první nejen těžko mohou určit správnou skladbu hubnoucího jídelníčku a intenzitu pohybového plánu, ale také se mohou zmýlit ve stanovení finální ,ideální‘ váhy a okamžiku, kdy je nutné od hubnutí přejít k udržování dosažené váhy,“ říká na rovinu Mgr. Adela Marečková z týmu Petra Havlíčka a pokračuje: „Jestliže vás ale snižováním váhy provázejí výživoví poradci, případně trenéři, ti vám hned v počátku stanoví takzvanou ideální váhu. Ideální pro vás, nikoli podle tabulek, takže klidně může být vyšší – s ohledem na váš věk, kondici a zdravotní stav. Pomůže jim v tom bioelektrická impedance neboli přístroje, jako jsou Bodystat nebo InBody. A to je základ. Znát své složení těla před hubnutím, sledovat jej během něj a vědět, kde je pro vás konečná hranice. Od toho se pak odvíjí i způsob a začátek udržování dosažené váhy.“

Krok za krokem

V podstatě už před zahájením hubnutí byste měli mít jasno v tom, co vás čeká. Že to bude několik odlišných fází: intenzivní start, pozvolné dosažení cílové váhy a nakonec udržování váhy. A také byste už před zahájením hubnutí měli vědět, co která obnáší. „Na začátku hubnutí se stanovuje energeticky úspornější jídelníček, ale plný optimálního množství živin. A k tomu se přidává větší množství pohybu, aby se nastartoval metabolismus, zrychlilo spalování. Proto je to také obvykle pohyb aerobní, který by člověk zpočátku hubnutí měl absolvovat 4–5x týdně po dobu zhruba jedné hodiny. Zvlášť, pokud má sedavé zaměstnání. Možné je vyměnit jej 2x týdně za zpevňující cvičení, ale nikoli přímo posilovnu. Lepší jsou cvičení pracující s hluboko uloženými svaly (hlubokým stabilizačním systémem páteře), která zpevní střed těla, tedy břicho a záda, vylepší držení těla i kondici, což je velmi důležité,“ popisuje začátek snižování nadváhy výživová poradkyně, podle níž mu samozřejmě předchází i zmíněné měření na vhodném přístroji typu Bodystat či InBody.

Cíl na dohled

Postupem času by se měl jídelníček stávat bohatším. Možná vás to překvapuje, ale je to dáno tím, že intenzivní start nastartoval metabolismus a spalování, a po nějaké době si tedy bez rizika ukládání tuků poradí i s větším množstvím jídla. „Ke konci hubnutí se režim zmírňuje, do cílové váhy byste měli jakoby doplout. Lehce, nenásilně, s bohatým jídelníčkem, který může být tím bohatší a kaloričtější, čím více pohybu si ve svém novém životním stylu zachováte. Štíhlejší tělo zkrátka funguje efektivněji,“ podotýká Mgr. Adela Marečková s tím, že tohle lidé, kteří hubnou na vlastní pěst, víceméně nevědí a neustále odpočítávají dny hubnoucího utrpení místo toho, aby od omezení režimu přecházeli k bohaté stravě a regulovali pohyb na udržovací, převážně opět aerobní aktivitu 3–4x týdně. Oni prostě drží dietu, kdežto pod dohledem odborníka se přechází na jiný životní styl. To vlastně rozhoduje o tom, kdo zhubne a zažije známý jojo efekt, a kdo zhubne a váhu si udrží.

3 zlaté rady pro udržovací fázi podle Mgr. Adely Marečkové:

1. Po zhubnutí si držte své nově naučené tempo ve stravování. Važte si toho, že se tělo probudilo, začalo pracovat, spalovat, mít víc energie. Snažte se jej v tom novém super režimu i nadále podporovat. Pravidelností a zase pravidelností!

2. Odpočívejte, relaxujte, doplňujte energii nejen jídlem, ale také občasným nicneděláním, aby mělo tělo i mysl čas na regeneraci. Základem je potom kvalitní spánek, protože jen odpočatý organismus umí spalovat a udržovat dosaženou váhu.

3. Stále si hýčkejte svou zálibu v pohybu. A připomínejte si, že čím víc se budete hýbat, tím víc můžete jíst (pokud vám na tom záleží). Většina hubnoucích si ho v novém, štíhlém a pružném těle naštěstí užívá, tak toho využijte a podporujte se v tom i nadále!

Autor: Jana Potužníková (Dieta)

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video