4 tipy pro aktivní relaxaci | e15.cz

4 tipy pro aktivní relaxaci

ZDROJ: Ženy - E15

Marta Fenclová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Letní dovolená je ideální příležitost pro vytvoření nových návyků pro pravidelný odpočinek a relaxaci v běžném pracovním režimu. Ano, řeč je o aktivním odpočinku, což znamená, že pro to musíte sami něco udělat.

„Všechny uvedené jednoduché tipy mají efekt, pokud se jim budete věnovat v pravidelných „dávkách“, ze začátku třeba jen několik minut denně,“ říká Ing. Jan Smetánka z webu Psychologie.cz, kouč a mediátor, který pod značkou Bodylab pořádá pravidelné tréninky a workshopy zaměřené na práci s tělem, rozvoj a pochopení síly, meditaci a relaxaci.

MEDITACE VHLEDU

Také je známá jako vipassaná. Sedněte si do pohodlné meditační pozice, případně si lehněte na záda. Pomocí několika hlubokých nádechů a výdechů se uvolněte a vědomě sledujte, co se ve vašem těle odehrává.

Zpočátku se zaměřte na výrazné vjemy, jako například dotyk sedacích svalů a nohou se zemí, postupně můžete přejít k jemnějším tělesným pocitům. Sledujte kvalitu a změny těchto vjemů. Pokud se objeví jakékoli myšlenky (a objevovat se budou neustále), nic se neděje, vraťte se zpět k objektu meditace. Začněte třeba na 10 minutách, postupně prodlužujte.

MEDITACE V CHŮZI

Stejný princip jako u meditace vhledu s tím rozdílem, že sledujeme vjemy na našich chodidlech při pomalé chůzi. Představte si svá chodidla a kotníky jako obrazovku, na které právě běží zajímavý pořad.

UVOLŇUJÍCÍ TÍHA

Tento cvik vychází z autogenního tréninku.

Pohodlně si lehněte na záda. Zaměřte se nejprve na pravou ruku, její naprosté uvolnění a s tím přicházející pocit tíhy a těžkosti.

U tohoto pocitu chvíli zůstaňte. Na stejné bázi projeďte i levou ruku, postupně dolní končetiny, trup, hlavu, celé tělo. Praktikujte třikrát denně 3 minuty.

CHŮZE NABOSO JAKO MASÁŽ NOHOU

Vyzujte si boty a při chůzi střídejte různé povrchy - trávu, kameny, jehličí, písek… Kromě toho, že je to příjemné, je to také jedna z nejlepších věcí, které můžete udělat pro své nohy. Pro zvýšení efektu zavřete oči a požádejte partnera, aby vás doprovázel, aniž by vám předem prozrazoval změnu terénu.

Článek vyšel v časopise Moje Psychologie

Autor: Marta Fenclová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video