4 tipy pro aktivní relaxaci

„Všechny uvedené jednoduché tipy mají efekt, pokud se jim budete věnovat v pravidelných „dávkách“, ze začátku třeba jen několik minut denně,“ říká Ing. Jan Smetánka z webu Psychologie.cz, kouč a mediátor, který pod značkou Bodylab pořádá pravidelné tréninky a workshopy zaměřené na práci s tělem, rozvoj a pochopení síly, meditaci a relaxaci.
MEDITACE VHLEDU
Také je známá jako vipassaná. Sedněte si do pohodlné meditační pozice, případně si lehněte na záda. Pomocí několika hlubokých nádechů a výdechů se uvolněte a vědomě sledujte, co se ve vašem těle odehrává.
Zpočátku se zaměřte na výrazné vjemy, jako například dotyk sedacích svalů a nohou se zemí, postupně můžete přejít k jemnějším tělesným pocitům. Sledujte kvalitu a změny těchto vjemů. Pokud se objeví jakékoli myšlenky (a objevovat se budou neustále), nic se neděje, vraťte se zpět k objektu meditace. Začněte třeba na 10 minutách, postupně prodlužujte.
MEDITACE V CHŮZI
Stejný princip jako u meditace vhledu s tím rozdílem, že sledujeme vjemy na našich chodidlech při pomalé chůzi. Představte si svá chodidla a kotníky jako obrazovku, na které právě běží zajímavý pořad.
UVOLŇUJÍCÍ TÍHA
Tento cvik vychází z autogenního tréninku.
Pohodlně si lehněte na záda. Zaměřte se nejprve na pravou ruku, její naprosté uvolnění a s tím přicházející pocit tíhy a těžkosti.
U tohoto pocitu chvíli zůstaňte. Na stejné bázi projeďte i levou ruku, postupně dolní končetiny, trup, hlavu, celé tělo. Praktikujte třikrát denně 3 minuty.
CHŮZE NABOSO JAKO MASÁŽ NOHOU
Vyzujte si boty a při chůzi střídejte různé povrchy - trávu, kameny, jehličí, písek… Kromě toho, že je to příjemné, je to také jedna z nejlepších věcí, které můžete udělat pro své nohy. Pro zvýšení efektu zavřete oči a požádejte partnera, aby vás doprovázel, aniž by vám předem prozrazoval změnu terénu.
Článek vyšel v časopise Moje Psychologie