5 důvodů, proč načerpat minerály | e15.cz

5 důvodů, proč načerpat minerály

ZDROJ: Ženy - E15

Ilona Laužanská (Dieta)

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pod palbou slunečních paprsků nebo při sortu je ta správná chvíle, kdy sáhnout po sklence minerální vody. Vodní someliéři vás navíc naučí, jak si vychutnat s tou správnou láhví minerálky i luxusní večeři!

1. Pro zdraví

Omezujete „umělé“ potraviny plné chemie? Pak asi chcete mít jistotu, co máte vlastně ve skleničce… Místo kohoutkové vody sáhněte po kvalitních pramenitých vodách a minerálkách z podzemních zdrojů, které ze zákona nesmějí být chemicky upravované. Navíc z minerálek doplníte i cenné minerály, jejichž množství v přirozených zdrojích podle výzkumů v poslední době poněkud pokleslo (například hodnota vápníku v brokolici se zmenšila na 73 %).

2. Nastudujte si etiketu

A které vody jsou vhodné i pro každodenní pití? Jsou to nízko- či středněmineralizované vody, které jsou obzvlášť v některých situacích ideálním zdrojem pro pokrytí nedostatku minerálních látek (třeba i po bujarém večírku). Seženete je běžně v obchodech, na rozdíl od minerálek vysokomineralizovaných – pro ty musíte většinou do lékárny. Vody s obsahem rozpuštěných pevných látek nad 1,5 g na litr by měly být označeny jako „bohaté na minerální soli“. Takové se na každodenní pití rozhodně nehodí.

3. Znalci vody jsou v kurzu

Pravděpodobně tušíte, které víno se hodí k rybám a které ke světlému masu… Ve Spojených státech a v západní Evropě už ale několik let získávají na popularitě i „vodní someliéři“, jejichž jazýček je mimořádně citlivý na různé chuti vod a minerálek. Jak zní jejich základní doporučení? K předkrmu si dát minerálku s nevtíravou chutí, která stimuluje chuťové buňky, zatímco k výraznějším pokrmům zvolit minerální vodu s mnohem silnější příchutí.

4. Povzbuzení pro sportovce

Minerální vody do svého arzenálu zařaďte také v případě, že se chystáte na energeticky náročný sportovní výkon. Vyhnete se tak křečím, vzniku otoků i předčasné únavě. Vždyť už ztráta 3 % tekutin v těle vede ke snížení sportovního výkonu a při ztrátě 5 % tekutin může docházet ke zvýšení tepu i ke křečím.

5. Zabírají i proti splínu

Útočí na vás všudypřítomný pracovní stres nebo máte problémy s usínáním? V boji se splínem vám pomůžou neperlivé minerálky, které obsahují hořčík. Právě tento prvek má mimo jiné blahodárný vliv i na nervovou soustavu, podporuje činnost mozku a schopnost koncentrace.

Autor: Ilona Laužanská (Dieta)

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video