5 důvodů, proč začít plavat | e15.cz

5 důvodů, proč začít plavat

ZDROJ: Ženy - E15

Jana LeBlanc

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Skočte do bazénu a užijte si pohyb ve vodě, který vám dá mnohem víc než jen pocit uvolnění. Zjistili jsme, jaké jsou největší výhody plavání.

1. DŮVOD: OBJEVÍTE SPORT PRO KAŽDÉHO

Plavání je velmi variabilní sport, který má jenom minimum omezení. Vždyť si to vezměte: plavat mohou kojenci, děti, těhotné ženy, senioři, handicapovaní, obézní lidé i ti, kteří mají problémy s klouby. Plavání je také skvělá rehabilitace pro lidi po úrazech nebo s různými druhy zlomenin, protože pomáhá nenásilně zvýšit pohyblivost kloubů, hlavně ramen, kyčlí a kotníků. „Sama mám zkušenost, že po zranění jsem tělo nejlépe znovu rozhýbala právě ve vodě. Znamená to samozřejmě používat správné rehabilitační pomalejší pohyby, ne rovnou naskočit do tréninku,“ říká Petra Škábová, trenérka a majitelka pražské plavecké školy Bubble Trouble (www.plavanibt.cz). Aby mělo plavání správný rehabilitační účinek, je potřeba plavat správně, jinak si tělo budete spíš ničit.

2. DŮVOD: ROVNOMĚRNĚ POSÍLÍTE CELÉ TĚLO

Plavání je jeden z mála sportů, při kterých nepřetěžujete jedny svalové skupiny na úkor druhých, ale zapojujete je rovnoměrně všechny stejně. Není to jako třeba u běhu, kdy zapojujete především dolní polovinu těla, zatímco horní necháváte víceméně ladem. U plavání posilujete zároveň svaly zad, břicha, hýždí, nohou, prsou a dokonce i jinak celkem málo využívané svaly vnitřní strany stehen. „To však platí jenom v případě, že plavete správně,“ upozorňuje Petra Škábová a pokračuje: „Spousta lidí si chodí zaplavat pro zdraví, ale všímám si toho, jak špatně zabírají pod hladinou nebo nesprávně kopou. To pak už zdravé není.“ V dnešní době naštěstí existuje spousta plaveckých škol a kurzů, kde vám techniku během několika hodin opraví a díky tomu se naučíte plavat správně.

3. DŮVOD: ZÍSKÁTE ENERGII, ZAŽENETE ÚNAVU

Znáte ten pocit, kdy po hodině v posilovně sice cítíte euforii z endorfinů, ale zároveň se vám zdá, že už nezvednete ani tašku s věcmi? To po půlhodině nebo hodině v bazénu je to jiné. Pokud nejste profesionální plavec, který na tréninku div nevyplivne duši, po plavání vylezete z vody svěží a s pocitem, že je vám mimořádně dobře. A že ačkoli jste sportovali, nejste ani tolik unavení. Únava se samozřejmě dostaví, ale ne v tak radikální podobě jako u jiných sportů. Může za to voda, která osvěží, také se díky ní tolik nepotíte a nadlehčuje vás, takže se rekreační plavání nezdá tak namáhavé. Souvisí to i s bodem, kdy mluvíme o rovnoměrném posilování svalů. Přílišné napětí a zkracování jednostranně namáhaných svalů vyvolává pocit, že běžce po běhání bolí nohy a rekreačního cyklistu po delší vyjížďce nohy a zadek. To se u plavání nestává.

4. DŮVOD: ZVÝŠÍTE SVOJI FYZICKOU KONDICI

Pokud si do bazénu nechodíte jenom popovídat s kamarádkou, ale opravdu plavete, zvyšujete svoji fyzickou kondici a zároveň přispíváte ke zvětšení vitální kapacity plic. „To ale platí pouze v případě, že během plavání vydechujete do vody, jak by se správně mělo,“ upozorňuje trenérka Petra Škábová. Pro zvýšení fyzické kondice se doporučuje plavat dvakrát nebo lépe třikrát týdně alespoň jeden nebo dva kilometry. S hubnutím je to v bazénu trochu složitější. „Rekreační plavání je spíš o tom, že si jdete zaplavat nikoli na rychlost, ale na výdrž a občas u toho odpočíváte. Plavání pak nesplňuje podmínky kardio aktivity, která vede k hubnutí,“ říká Petra Škábová a dodává: „Navíc u plavání platí, že ať dáte pět bazénů, nebo dvacet, jakmile vylezete z vody, máte okamžitě velký hlad.

Děti, dospělí, profesionální i rekreační plavci většinou rychle doplňují kalorie. Pokud se v jejich příjmu nekontrolujete, protože máte pocit, že když jste sportovali, můžete si hodně naložit, člověk má tendenci spíš přibírat.“ Jestli chcete zhubnout, je dobré zkombinovat plavání například s během. Běh je pro tento účel ideální kardio aktivita a plavání skvělý doplněk na kondici a relaxaci na dny volna. Navíc v bazénu se skvěle uvolníte, dobře protáhnete a zregenerujete po běhu (nebo jiném sportu) namáhané svaly. Sami uvidíte, že vás pak nebudou tolik bolet.

5. DŮVOD: VYRÝSUJETE HEZKOU POSTAVU

V bazénu sice výrazně nezhubnete, ale plavání vám zformuje hezkou sportovní postavu. Je to dané tím, že rovnoměrně zatěžuje všechny svalové skupiny. Nenechte se zmást profesionálními plavci a jejich těly do písmene V – široká ramena, úzký pas a zadek. Na takovou postavu musíte trénovat od útlého dětství každý den, a ne dvakrát či třikrát týdně, když je vám kolem třicítky. Plavání je naopak ideální sport pro lidi, kteří se nárůstu velkých svalů bojí. Svaly rekreačních plavců jsou spíš nenápadné a dlouhé (vypadají jako svaly, které mají jogíni). Na plavcích také zaujme perfektní držení těla, které působí naprosto přirozeně. Je to z toho důvodu, že pokud plavete správně, plavání je skvělá aktivita pro posílení ochablých svalů podél páteře. Záda se tím přirozeně narovnají a nebudete mít pocit, že je musíte pořád „držet“ – budou vám ve správné poloze držet samy.

Autor: Jana LeBlanc

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery