5 triků ke snídani. Co zvolit, abyste ráno správně nastartovali metabolismus? | e15.cz

5 triků ke snídani. Co zvolit, abyste ráno správně nastartovali metabolismus?

ZDROJ: Ženy - E15

Kristýna Kalinová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Je snídaně opravdu nejdůležitějším jídlem dne? Je lepší snídaně sladká nebo slaná, studená nebo teplá? A jaké jsou ranní tipy odborníků?

1. Je pro tělo vhodnější teplá, nebo studená snídaně?

To je velmi individuální věc a záleží na několika faktorech – na ročním období, chuťových preferencích, surovinách, časových možnostech… Mnohem důležitější však je, aby snídaně obsahovala správné živiny a dodala energii na celé dopoledne.

Pravdou je, že v zimním období možná budete mít větší chuť se po ránu zahřát, a tak například pečivo se sýrem, šunkou a rajčetem nebude ta nejlepší varianta (šunka a sýr jsou studené a rajče je letní ochlazující zelenina). Vhodnější bude si připravit obilnou teplou kaši s ořechy, medem a skořicí. Zahřátí můžete ještě zvýraznit čajem s přidáním zázvoru.

Po takové snídani bude určitě vstup do ranního chladného venkovního počasí mnohem příjemnější.

2. Je lepší se napít před snídaní, po snídani, nebo během snídaně?

Každé ráno by mělo začít ideálně sklenicí teplé vody s citronovou šťávou. Proč se doporučuje raději vlažná voda než studená? Jednoduše proto, že studená voda způsobuje našemu organismu teplotní šok, což je hlavně po ránu zbytečný stresový faktor.

Recept je jednoduchý. Do sklenice vody (asi 2 dl) vymačkejte šťávu z poloviny citronu. Teplá voda stimuluje trávicí systém, citronová šťáva pomáhá čistit střeva od toxinů, a navíc jde o zásadotvornou potravinu. Tento jednoduchý trik vám pomůže skvěle nastartovat trávení a dokončí proces detoxikace, která v organismu přes noc probíhá.

Během snídaně můžete popíjet např. vlažný bylinkový čaj. Pitný režim je nezbytný pro správné fungování metabolismu, proto je důležité tělo hned po ránu „zavodnit“. Nezapomeňte také na to, že káva je sice nápoj, ale působí močopudně a organismus odvodňuje. Vždy je vhodné ji doplnit další tekutinou, nejlépe vodou. Navíc káva na lačný žaludek může způsobit trávicí obtíže.

3. Je lepší běhat ráno nalačno, nebo se předtím najíst, aby docházelo k efektivnímu spalování tuků?

O tom se neustále vedou diskuse. Doporučuji však spíše nalačno neběhat. Tělo je po celé noci vyhladovělé a potřebuje alespoň nějaké sacharidy jako primární zdroj energie pro svaly. A ty zase potřebují sacharidy, aby mohly vůbec pracovat a spalovat tuky. Pokud člověk běží nalačno, nemá v játrech téměř žádnou zásobu glykogenu a ve svalech také ne. Proto je lepší se ráno před během „nakopnout“ rychlými cukry, dát si alespoň kousek banánu nebo se napít čerstvě vymačkané šťávy z ovoce, aby svaly měly alespoň nějakou energii pro spalování tuků.

Vědci z univerzity ve státě Georgia zkoumali obsah tuku v těle sportovců a jejich výkonnost v závislosti na jejich stravovacích zvyklostech. Atleti, kteří jedli pravidelně, konzumovali menší porce a energetický příjem pravidelně navyšovali v době před zátěží a po zátěži, měli v těle méně tuku, více svalové hmoty a měli větší výkonnost.

Naopak sportovci, kteří vynechávali snídani, často sportovali nalačno a navyšovali energetický příjem v závěru dne, měli mnohem vyšší procento tělesného tuku, a navíc vykazovali nižší fyzickou i mentální výkonnost.

4. Je vhodnější slaná, nebo sladká snídaně?

Ve skutečnosti na chuti vaší snídaně vůbec nezáleží, můžete si zvolit tu, která vám vyhovuje nejvíc. Tedy za předpokladu, že budete dbát na to, aby vám snídaně poskytla důležité živiny a dostatek energie, který na začátku nového dne potřebujete.

Varianty sladké snídaně: obilná kaše, celozrnné pečivo s lučinou a kvalitní marmeládou, ovocný salát s jogurtem a semínky či oříšky, ječné/ovesné lívance s ovocem a tvarohem, smoothie koktejly, domácí müsli s jogurtem atd. Varianty slané snídaně: celozrnné pečivo s lučinou a zeleninou, celozrnné pečivo s tvarohovou pomazánkou a zeleninou a další varianty obloženého pečiva, míchaná vejce s celozrnným pečivem, omeleta se zeleninou a jinak upravená vajíčka atd.

5. V případě celozrnného pečiva – je lepší pšenice, žito, nebo špalda?

Rozhodně se vyplatí dávat přednost spíše pečivu žitnému či špaldovému před pečivem pšeničným. Špalda je předchůdkyní pšenice, která neobsahuje tolik životodárných látek. Špalda je ale navíc lehce stravitelná a je mnohem lépe snášena i alergiky. Proto ji mohou lidé s alergií na pšenici často použít jako náhradu. Nesmíme ovšem zaměnit alergii na pšenici s celiakií.

Špalda není bezlepková. Žitné pečivo má nízký glykemický index, tedy vysoký podíl komplexních sacharidů a vlákniny, což pro tělo znamená pocit zasycení na delší dobu. Žito má silný sytící efekt, tudíž ho sníme mnohem méně na jednu porci než pečiva pšeničného. Celozrnný žitný chléb obsahuje kromě vlákniny také značné množství vitaminů a minerálů. *

Tipy odborníků

DAVID HUF, fitness trenér

Snídani se opravdu nevyplácí vynechávat, proto doporučuji nařídit si budíka o něco dříve, abyste na ni měli dostatek času. Vzhledem k tomu, že příjem energie by měl být ráno největší za celý den, je možné si dovolit skoro cokoli. Upřednostňujte sacharidy, např. v podobě obilných kaší, a nezapomínejte na dostatek tekutin (voda s citronem, čaj). Pokud si hlídáte svůj pitný režim, můžete s klidem zařadit i kávu.

CECÍLIE JÍLKOVÁ, poradkyně pro výživu

Na snídani vyzkoušejte kaši z banánu, mletého máku a mletého lněného semínka, která je bohatá na vápník, vlákninu a omega-3 mastné kyseliny. Můžete také přidat netučný tvaroh jako zdroj bílkovin nebo jogurt jako zdroj probiotik. Místo rozinek doporučuji kustovnici pro její vysoký obsah vitaminu C a také železa.

PETR HAVLÍČEK, výživový specialista

Pokud vstáváte ráno opravdu brzo, pak snídejte nadvakrát! Jednu snídani si dopřejte ještě ráno v klidu domova – např. v podobě bezlepkové obilné kaše s oříšky a mandlovým mlékem, abyste přijali dostatek vlákniny. Druhou snídani si pak dejte asi za 2 až 3 hodiny v práci – může to být třeba celozrnné kváskové pečivo se šunkou, sýrem a zeleninou.

Článek vyšel v časopise

.

Autor: Kristýna Kalinová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video