6 věcí, které byste měli vědět o prsních implantátech: Mýty a fakta | e15.cz

6 věcí, které byste měli vědět o prsních implantátech: Mýty a fakta

Ženy.cz

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Žádná z oblastí estetické chirurgie ale nevyvolává tolik vášní, dohadů a mylných představ jako augmentace neboli zvětšení prsou pomocí prsních implantátů. Čím více je metoda dostupná, tím více žen touží po krásném poprsí - při svém rozhodování však mohou narazit na řadu nejasností či obav týkajících se bezpečnostních i praktických otázek, které s sebou postup augmentace přináší. Na následujících řádcích se dozvíte, které mýty o prsních implantátech jsou nejčastější a co o nich říkají odborníci.

Mýtus 1: Silikonové implantáty vypadají nepřirozeně

Výsledný efekt plastické operace prsou je vždy závislý nejen na volbě kvalitního implantátu, ale i na zkušenostech a kvalitě plastického chirurga. Roli může hrát i výběr správné velikosti implantátu vzhledem k tělesné konstituci a původní velikosti poprsí. Zvlášť opatrné při rozhodování by měly být především subtilní ženy, u kterých nadměrná velikost implantátu může působit nepřirozeně. Celkový dojem nových prsou je možné ovlivnit i volbou anatomického implantátu, který kopíruje přirozený kapkovitý tvar ženského prsu. Zkušenosti klientek s anatomickými implantáty ukazují, že si jejich partneři často vůbec neuvědomí, že by se mohlo jednat o umělá prsa.

Mýtus 2: Silikonové implantáty jsou v těle nebezpečné

Je přirozené mít obavu, pokud se v těle nachází cizorodá látka - ať se jedná o umělý zub, kloubní náhradu nebo například fixační kovový šroub. Nejinak je tomu i u silikonových prsních implantátů. Jde však pouze o přirozenou psychickou bariéru. Kvalitní prsní implantáty jsou díky moderním technologiím a vědeckým poznatkům týmů, které se podílejí na jejich výzkumu a výrobě, velmi bezpečné. Pouzdro i výplň implantátu jsou vytvořeny ze speciálního medicinálního silikonu, který je pro tělo neškodný. Díky přísnému testování bezpečnosti a spolehlivosti kvalitních implantátů je jejich využití v plastické chirurgii bezrizikové. Jediné, k čemu může dojít v průběhu let, kdy klientka má v těle silikonový implantát, je uvolňování neznatelného množství nízkomolekulárního silikonu. To je ale milionkrát nižší než denní dávka silikonu přijímaná do těla z běžně používané kosmetiky - např. z antiperspirantů, pleťových mlék nebo vlasových šamponů a kondicionérů.

Díky tomu, že výrobci implantátů své výrobky průběžné inovují a vylepšují, existují dnes implantáty, které do těla pacientky nevytečou ani po narušení povrchu implantátu. Obecně platí, že nejbezpečnější implantáty jsou ty, které obstály v přísném hodnocení amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA).

Mýtus 3: Implantáty ohrožují kojení

Tento mýtus je jedním z nejrozšířenějších. Pramení z obavy, že při vložení implantátu do prsu, může dojít k poškození kojící funkce. Zároveň se ale jedná o jeden z nejúsměvnějších mýtů. Implantát je totiž vždy uložen pod mléčnou žlázu, její funkčnost tedy není žádným způsobem ohrožena ani omezena. Samozřejmě není pravda ani to, že je nutné implantát před plánovaným těhotenstvím z bezpečnostních důvodů odstranit. Jediným potenciálním problémem, který se někdy může vyskytnout, je dočasné snížení citlivosti bradavek v případě, že byl implantát vkládán řezem přes bradavku.

V potaz je třeba vzít i skutečnost, že každé tělo je jiné. Schopnost kojení není možné stoprocentně garantovat ani u žen, které prsní implantát nemají. Je sice pravdou, že některé ženy po skončení těhotenství podstupují opětovnou výměnu implantátů, důvodem ale není bezpečnostní, nýbrž estetické hledisko. Těhotenství může ovlivnit postavu ženy. V případě potřeby vrátí remodelace poprsí požadovaný tvar.

Mýtus 4: Implantáty jsou doživotní, augmentace je jednorázová záležitost

I přesto, že jsou implantáty i po několika desítkách let používání naprosto v pořádku, mnoho žen podstupuje jejich opětovnou výměnu – obvykle po 10 – 15 letech. Důvodem zpravidla není bezpečnostní, ale estetické hledisko. Během této doby totiž mnohé změny zaznamenávají nejen tělesné proporce ženy, ale např. i pružnost pokožky.

Mýtus 5: Všechny implantáty jsou v podstatě stejné

Velký omyl! Mezi jednotlivými značkami prsních implantátů existují rozdíly dané rozsáhlým výzkumem a testováním. Skutečně kvalitní a dražší implantáty jsou prověřené certifikací na základě dlouhodobých studií a jsou vyrobené dle přísných norem. To zaručuje jejich vyšší bezpečnost i lepší estetický dojem.

Mýtus 6: Cena augmentace neodráží bezpečnost a kvalitu provedení

Mnoho žen si myslí, že vyšší cena zákroku nesouvisí s jeho kvalitou a dlouhodobou bezpečností, a že je tedy jedno, kde jej absolvují. Opak je pravdou. V momentě, kdy se klientka rozhodne pro zvětšení poprsí, je nutné si uvědomit, že správným výběrem pracoviště investuje do svého zdraví. Špičkové vybavení kliniky, certifikované kvalitní implantáty, zkušení atestovaní odborníci – to vše je nutné zohlednit při určování ceny operace. Proto vyšší cenu zákroku mívají obvykle ty nejrenomovanější kliniky. Klíčovými výhodami jsou především profesionální přístup a vyšší bezpečnost nejen při provádění samotného zákroku, ale i v letech následujících po operaci, Navíc má klientka v případě potřeby zajištěnu pooperační péči a vyšší pravděpodobnost, že výsledek bude odpovídat jejím očekáváním.

Odborná spolupráce: doc. MUDr. Jan Měšťák, CSc., MUDr. Libor Kment a MUDr. Karel Urban
Foto: MENTOR

Autor: Ženy.cz

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video