6 způsobů, podle čeho vybírat pánev | e15.cz

6 způsobů, podle čeho vybírat pánev

ZDROJ: Ženy - E15

Jana Vašáková (Dieta)

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Rychlá příprava jídla na pánvi patří mezi nejčastější kulinární úpravy v mnoha kuchyních světa. Můžete na ní vykouzlit zdravé, dietní, ale i velmi tučné pokrmy. Záleží čistě na vás, jak se rozhodnete.

V první řadě přemýšlejte nad tím, co od takového kuchyňského pomocníka očekáváte, a pak zvažte, kolik peněz jste ochotni za nákup pánve dát. Je lepší mít jednu kvalitní pánev než 5 takových, jež vám vydrží tzv. na jednu sezonu. Může se vám hodit nejen na restování masa, zeleniny, rýže, nudlí, brambor apod., ale také na přípravu omelety, palačinek či různých placek. Hodí se ke smažení, dušení či dokonce k flambování.

1. Pánev vybírejte podle toho, zda ji budete pokládat na plynové, halogenové, sklokeramické, indukční, či elektrické plotýnky.

2. okud si hlídáte váhu a držíte se zásad zdravého způsobu stravování, kde se minimalizuje onen špatný nasycený tuk, pak jistě raději sáhnete po takové pánvi, která má nepřilnavý povrch.

3. Vhodné jsou takové pánve, které mají zvýšený okraj, teplo se na nich rozprostírá rovnoměrně a delší dobu si udrží svoji teplotu, což má za následek i energetickou úsporu. I když snížíte teplotu, pánev zůstane ještě nějakou chvilku rozpálená.

4. Dbejte na kvalitu povrchu, zamezíte tím případnému připalování pokrmů, a tedy i uvolňování škodlivých látek při jejich přípravě.

5. Zároveň se vám bude snadněji čistit a některé pánve můžete dát i do myčky. Zvažte však, zda je to opravdu nutné.

6. Povrch by měl být odolný proti poškrábání, případně nepoužívejte při manipulaci s pánví nic, co by mělo na sobě kov, ocel apod.

Naučte se smažit zdravěji

Všeobecně platí snažit se omezit tuky na minimum, v jídelníčku by neměly přesáhnout 30 % energetického příjmu dne. Podstatné je jíst především ty polynenasycené tuky, kam patří i omega-3 a omega-6 mastné kyseliny, které se skrývají v panenských rostlinných olejích, semínkách, ořeších, rybách apod. Denně byste měli sníst 1 lžíci kvalitního oleje lisovaného zastudena, 1 lžíci ořechů v přírodní podobě a alespoň 2x do týdne rybu.

Omezte naopak nasycené živočišné tuky, ty by měly s těmi rostlinnými být v poměru 1 : 2, ale především si hlídejte příjem transmastných kyselin, jež jsou například ve ztužených tucích, najdete je ale i v cukrářských výrobcích. Těch by nemělo být více než 10 % z celkového energetického příjmu dne.

Pokud se rozhodnete smažit, rozhodně to nedělejte na másle či panenských rostlinných olejích, ty se snadno připalují. Vhodné jsou rafinované oleje, jako je třeba řepkový, slunečnicový nebo olivový, ale i tzv. přepuštěné máslo ghí. Snažte se však co nejméně smažit, raději jen pánev lehce potřete olejem a následně přebytečný tuk na pokrmu odsajte ubrouskem. V případě řízků je můžete přelít vroucí vodou a rychle usušit, nebojte se, i tak zůstanou křehké.

Zdravější variantou je rychlé restování na pánvi s troškou oleje, aby se maso zatáhlo a zelenina zůstala křupavá. Mnoho pokrmů však připravíte i bez tuku, máte-li titanovou, keramickou či třeba teflonovou pánev. Ke konci varu pak můžete např. zeleninu zjemnit troškou másla nebo přírodním sýrem či pokapat zastudena lisovaným rostlinným olejem, nezapomínejte, že některé vitaminy (A, D, E a K) jsou v tucích rozpustné.

Autor: Jana Vašáková (Dieta)

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video