7 dietních omylů, na které můžete doplatit | e15.cz

7 dietních omylů, na které můžete doplatit

ZDROJ: Ženy - E15

Archiv

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Držíte dietu, ale divíte se, že jdou kila jenom horko těžko dolů? Možná nevědomky děláte zásadní dietní chyby, kvůli kterým se ručička na váze jen tak snadno dolů nepohne. Ať už třeba nejíte po sedmnácté hodině večerní nebo běžnou stravu nahrazujete přílišnou konzumací ovoce.

Pokud se tedy rozhodnete držet dietu, zkuste se vyvarovat následujících chyb:

Nebudu jíst po sedmnácté hodině

Jedním ze zásadních dietních prohřešků bývá, nebudete-li jíst po sedmnácté hodině. Dietologové před tímto rozšířeným omylem důrazně varují. Pokud chodíte každý den spát třeba až po dvaadvacáté hodině nebo dokonce po půlnoci, neexistuje jediný důvod, proč byste se měla několik hodin trápit hlady.

Tento dietní nešvar lze označit za obdobu večerní hladovky, čímž si můžete založit jen a jen na další váhové problémy. Ideální je jíst spíše dvě hodiny před tím, než půjdete doopravdy spát.

Čím víc budu sportovat, tím víc zhubnu

Myslíte si, že čím více budete sportovat, tím více zhubnete? Omyl. I když je pohyb základem hubnutí, ne každý sport je vhodný pro spalování přebytečných tuků a posilování svalstva. Pro snižování hmotnosti jsou tedy vhodné spíše ty sporty, při nichž spálíte tuky, nikoli však cukry. Cukry se totiž ze svalů spalují v případě intenzivního výdeje energie, při kterém tělo sahá po jejím nejrychlejším zdroji.

Aby se vám spalovaly tuky, je nutné udržovat delší dobu nižší pohybovou frekvenci. Uvádí se, že sportovní tempo, při kterém se spalují tuky, je takové, při kterém jste schopná ještě mluvit.

Díky hladovění budu štíhlá a zdravá

Když budete držet hladovku, kila půjdou samozřejmě rychle dolů. Ale pomyslela jste na tolik nenáviděný jojo efekt, který potom bude následovat?

Je přirozené, že když svému tělu vezmete zdroj energie, sáhne sice do svých vlastních zásob, ale jakmile přísun energie znovu obnovíte, můžete očekávat bleskurychlou reakci. Tělo totiž začne okamžitě ukládat nové rezervy, a to pro případ, kdyby se hladovka ještě opakovala.

Budu jíst hodně ovoce a zhubnu

Když se rozhodnete držet dietu a do svého jídelníčku zařadíte přehnané množství ovoce a ovocné džusy, žádné zázraky v podobě shozených kilogramů jen tak čekat nemusíte. Ovoce je sice zdravé, ale obsahuje výrazné množství cukrů (např. hroznové víno, banány, broskve atd.), a jeho energetická hodnota je tedy vysoká.

Proto během dne konzumujte raději „pouze“ dva až tři kousky ovoce a vyhněte se tomu jíst ovoce méně než dvě hodiny před spánkem. Vybírejte si přitom druhy bohaté na vlákninu a s velkým podílem vody.

Pro dietu jsou vhodnější biopotraviny

Dalším hojně rozšířeným dietním mýtem je fakt, že pro hubnutí se lépe hodí biopotraviny. Biopotraviny jsou samozřejmě vhodné ke konzumaci, neboť lidský organismus nezatěžují chemií. Bionálepka však nemá žádný vliv na hubnutí – to, že je něco „bio“, totiž vůbec neznamená, že obsahuje méně cukrů a tuků (což je pro shození nadbytečných kilogramů rozhodující).

Stačí jíst dvakrát až třikrát denně

Říkáte si, že stačí jíst pouze dvakrát či třikrát denně? Dopouštíte se dalšího dietního omylu, který vám může velmi uškodit. V tomto případě totiž zase platí, že vaše tělo bude hladovět.

Jestliže chcete opravdu zhubnout, jezte po malých porcích zhruba pětkrát denně – je zde ovšem velmi důležitá pravidelnost. Také je vhodné, abyste mezi jídly dodržovala zhruba dvou- až tříhodinové odstupy.

Když si dám něco malého večer u televize, je to OK

Honí vás večer u televize mlsná? Rozhodně jí nepodléhejte. I když si myslíte, že když si dáte něco malého – chipsy, oříšky, tyčinky nebo oplatky, nic tak hrozného se zase nestane.

Dostáváte však do sebe na noc zbytečně mnoho kalorií, které se budou ve vašem těle ukládat. V případě, že držíte dietu, bude vaše večerní mlsání důvodem, proč se ručička na váze nechce pohnout směrem dolů.

Zdroj: www.wanda.sk

Autor: Archiv

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video