8 důvodů, proč chodit pravidelně plavat | e15.cz

8 důvodů, proč chodit pravidelně plavat

ZDROJ: Ženy - E15

Martina Machová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Plavání nepřetěžuje klouby a vazy, posiluje i protahuje, má blahodárný vliv na psychiku i srdce, a to zdaleka není všechno…

Pokud zvládnete jednotlivé plavecké způsoby bez hrubých chyb, je plavání jedním z nejlaskavějších sportů k pohybovému aparátu. Plavání totiž nepřetěžuje určité části pohybového aparátu (určité svalové skupiny) na úkor jiných. Což znají například cyklisté, tenisté nebo třeba hokejisté, kteří naprosto logicky – z povahy sportu, kterému se věnují – některé svalové skupiny přetěžují, jiné nechávají ladem.

Přílišné napětí a zkracování jednostranně namáhaných svalů a šlach může vyvolávat i extrémně pevný a delší dobu trvající stisk náčiní, se kterým sportovec sportuje. Dobrým příkladem je kupříkladu cyklistika, kdy i rekreačního cyklistu po dlouhé a namáhavé vyjížďce bolí nejen nohy a otlačené pozadí, ale mnohdy i zápěstí a dlaně. Takové nástrahy vám rekreační plavání nepřipraví.

8 důvodů, proč chodit pravidelně plavat

 • Plavání je vzhledem k vlastnostem vodního prostředí jedním z mála sportů, při kterém se ani při nadváze nepřetěžují klouby, vazy či páteř.
 • Při plavání dochází k nejen k posílení takřka všech hlavních svalových skupin, ale i k jejich protažení.
 • Plavání je velmi variabilní sport, který má jen málo omezení. Plavat mohou děti, těhotné, senioři, hendikepovaní i obézní jedinci.
 • Plavání patří mezi skvělé rehabilitační aktivity; pomáhá nenásilně zvýšit hybnost kloubů (ramenou, kyčlí i kotníků) po úrazech a operacích.
 • Během plavání se velmi šetrně posiluje i srdeční sval; horizontální poloha totiž značně ulehčuje srdci práci.
 • Plavání je skvělá aktivita pro posílení ochablých svalů podél páteře. V takovém případě je ideálním plaveckým způsobem znak a různá znaková cvičení.
 • Pravidelné plavání přispívá k zvětšení vitální kapacity plic. Ale pozor, pouze v případě, že během plavání dochází k výdechům proti odporu vody (vydechování do vody).
 • Plavání, respektive pohyb ve vodním prostředí má pozitivní vliv na psychiku. Pomáhá odbourat stres a nervové napětí. Skvělá je kombinace se saunou.

Plavat zdravě znamená zvládat daný plavecký způsob bez hrubých chyb

Naprosto základní podmínkou pro to, aby bylo pravidelné plavání pro pohybový aparát opravdu přínosné, je plavat bez hrubých chyb. Například bez záklonu, který nedovolí zanoření hlavy či bez asymetrických pohybů nohou u prsou. Plavání s hlavou stále nad hladinou přetěžuje krční páteř a šíjové svalstvo, nesymetrické pohyby nohou u prsou mohou přetěžovat bederní páteř.

Z těchto důvodů je důležité nezaměřovat se v začátcích rekreačního „tréninku“ výhradně na výkon, ale spíše na techniku. Ideální je požádat o konzultaci nějakého technicky zdatnějšího plavce, trenéra či učitele plavání nebo navštívit nějaký víkendový zdokonalovací plavecký kemp. Nabídka pro veřejnost je v současnosti vcelku bohatá. I v dospělosti se lze naučit kraul i motýlka!

Kraul jedná na rovinu, prsa a znak jsou záludnější

Že plavete špatně kraul, zjistíte už po 1 bazénu; zkrátka „víc nedáte“. Naopak prsa i znak vám odpustí i velmi hrubé chyby, bohužel právě znak a prsa umí (či spíše „umí“) plavat většina populace.

Jenže umíte také splývat? Zvládnete uplavat několik bazénů na zádech či prsou s plaveckou destičkou uchopenou v natažených rukách, kdy pracují pouze (kraulové či znakové) nohy? Pokud neumíte splývat a vydechovat do vody (pusou i nosem), jen těžko budete dobře plavat! Splývání a posléze i zvládnutí práce nohou při kraulu a znaku („kraulových a znakových“ nohou) je základním předpokladem pro osvojení si dalších plaveckých dovedností.

5 tipů, jak zdokonalit základy

 • Trénujte splývání; po odrazu od kraje bazénu dosplývejte na zádech či na prsou (obličej ve vodě) co nejdále bez pomoci nohou. Ruce jsou vzpažené, ruce se dotýkají.
 • Během splývání (obličej musí být zanořený, zrak směruje na dno) trénujte plný výdech do vody. Výdech lze samozřejmě trénovat i u kraje bazénu.
 • Trénujte kraulové a znakové nohy s plaveckou destičkou. Znakové nohy vyzkoušejte i bez desky; ruce jsou vytažené do vzpažení, dlaně se dotýkají.
 • Zkuste plavání na boku, nejprve s podporou desky, později i bez. Plavec leží na boku, spodní ruka je vzpažená (drží destičku), horní připažená, pracují pouze nohy.
 • Pokud to podmínky v bazénu dovolí, plavte pro radost z pohybu i rychlosti také s vhodnými plaveckými ploutvemi.

VIDEO TIPY:

Splývání, kraulové a znakové nohy, plavání na boku, nejčastější chyby:

Prsa animace:

Kraul animace:

Autor je učitel plavání C a instruktor kojeneckého a dětského plavání.

Autor: Martina Machová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video