9 tipů, jak „nabít baterky“ | e15.cz

9 tipů, jak „nabít baterky“

ZDROJ: Ženy - E15

Pavla Apostolaki

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Kdo z nás by nepotřeboval víc energie? Do elektrické zásuvky se nezapojíme, ale přesto energii můžeme čerpat. Nové síly poskytují různé přírodní terapie.

1. Helioterapie

Sotva problesknou první jarní sluneční paprsky, nastavte se na příjem životodárné energie jako solární panel.

Helioterapie neboli kombinace léčivých účinků slunce, vzduchu a světla vám podstatně zlepší náladu i zdravotní stav. Přičemž největších léčebných účinků dosahuje ranní slunce. Je-li to možné, vystavte se kdykoli jitřnímu světlu, například když jdete pěšky do práce. Nedostanete-li se ven nebo jezdíte-li do zaměstnání MHD či autem, pracujte alespoň v blízkosti okna. O víkendu se pak ráno vydejte aspoň na půlhodinovou procházku a nechejte se nabít energií z hvězdy staré přes 4,5 miliardy let.

2. Moc z hlubin země

Drahé kameny či polodrahokamy disponují unikátní vnitřní strukturou způsobující rezonanci na určité frekvenci. Tento účinek pomáhá obnovit stabilitu a rovnováhu energetického systému vašeho organismu.

Po celá tisíciletí patří k nejléčebnějším kamenům horský křišťál. Chladivým valounkem můžete provádět nabíjející masáže na krku, obličeji i na hlavě (pomáhá rovněž při bolestech hlavy). Nebo ho při meditacích vleže přikládejte na „třetí oko“ (místo mezi obočím nad kořenem nosu) či na jiné místo, které bolí a je nemocné. Po každé aplikaci proveďte důkladnou očistu kamene přes noc v misce s vodou nebo několik minut pod tekoucí vodou. Potom jej položte na přímé slunce (na nehořlavou podložku), aby křemen znovu získal svoji mocnou sílu.

3. V blahu aromaterapie

Z říše vůní přicházejí tonizující éterické oleje, které komunikují s mozkem a dokážou zvednout ručičku vaší energie na maximum. Můžete je kapat do aromalamp a difuzérů jak doma či na pracovišti, tak i v autě (zde na aroma kámen nebo vatový tampon, který položíte do otevřené přihrádky). Používejte je však pouze do 17. hodiny, jelikož poté by vás odrazovaly od spánku. Při psychickém vyčerpání a únavě vám půjde pod nos zejména rozmarýn (spolu s mátou není vhodný pro osoby s vysokým krevním tlakem, epileptiky, těhotné a kojící ženy). Svěží lehké aroma citronu zase rozesměje vaši zasmušilou mysl a máta peprná probudí šedou kůru mozkovou ze zimního spánku.

4. Včelí síla

Apiterapii - přírodní léčebnou metodu využívající včelí produkty - měli v oblibě již staří Egypťané. Pro posílení těla holdovali medu a mateří kašičce. Žlutobílá hmota s krémovou konzistencí patří mezi neobyčejně cenné koncentráty. Její výživné složky - vitaminy (B3, B5, B8, B9, A, C, D, E), minerální látky (železo, fosfor, měď), bílkoviny, tuky a cukry - z ní činí výjimečný produkt pro povzbuzení organismu. Chrání vás před únavou, vyčerpáním a stresem. A to především v přechodových ročních obdobích (podzim - zima nebo zima - jaro), kdy je vaše tělo vystaveno větší zátěži a změnám metabolismu.

Sekret vylučovaný žlázami včel-dělnic konzumujte ráno nalačno (půl hodiny až hodinu před jídlem), půl gramu až gram denně, po dobu 4-6 týdnů. Jste-li alergik na včelí produkty, raději si tuto kúru odpusťte. Stejně tak obezřetní by měli být i astmatici a jedinci s atopickým ekzémem.

5. „Silné“ rostliny

Pomocnou ruku vám při zemdlenosti podají také rostlinné adaptogeny. Tyto specifické byliny (například schizandra, leuzea, eleuterokok, ženšen) přispějí k překonání únavy a k posílení psychiky. Během dne je však užívejte jen do 16. hodiny (pozdější dávky by mohly vyvolat nespavost) a maximálně po dobu jednoho měsíce.

Jelikož rostlinné adaptogeny disponují velmi silnými účinky, měly by se jich vyvarovat těhotné a kojící ženy, dále nejsou vhodné pro děti do 12 let a onkologické pacienti s právě probíhající chemoterapií či radioterapií. Seniorům náleží specifické dávky, které jim dle zdravotního stavu a předepsaných léků stanoví fytoterapeut.

6. Z plných plic

Kvalitu naší životní energie (v čínské medicíně zvané čchi, v józe prána) ovlivňuje dech, potažmo plíce. Distribuují čchi do celého organismu a do všech vnitřních orgánů. Dýcháme prakticky od narození, zcela automaticky, a tak si většina lidí ani nepřipouští, že dýchají špatně.

Správný dech se totiž provádí pouze nosem, ústa slouží jen jako rezerva (například při ucpaných horních cestách dýchacích). Důležité je také aktivovat bránici. Při zapojení nejdůležitějšího dýchacího svalu (k dýchání přispívá až ze dvou třetin) masírujete vnitřní orgány a podporujete trávení. Stimulujete i samoléčebné síly vlastního těla a uvolňujete psychické napětí. Navíc 70 % odpadních látek odchází z těla dechem, tudíž kvalitní respirací také detoxikujete svůj organismus. Proto byste měli každý den kontrolovat svůj postoj. To znamená držet rovná záda, otevírat ramena a šponovat hrudník vpřed, neboť čím jste nahrbenější, tím hůře se vám dýchá. Což se v případě sezení u počítače děje prakticky neustále.

7. Až budete v zeleni

Vyběhněte do přírody (ideálně do lesa), rozkročte se do strany (kolena nechte lehce pokrčená), zvedněte paže nad hlavu do „véčka“ s dlaněmi směřujícími vpřed. Vytáhněte páteř od kostrče za temenem nahoru a představte si, že na hlavě nesete zlatou korunu. Zavřete oči, dýchejte jen nosem a vnímejte každý nádech a výdech v nosních dírkách. Pak si v duchu počítejte („nádech, dva, tři, výdech, dva, tři“) a setrvejte v tomto plynulém rytmu dechu. Po 5 minutách otevřete oči, uvolněte se a vnímejte okysličení všech buněk v těle.
Lesy, aleje, parky a sady mají obrovský léčivý potenciál.

Už jen fakt, že trávíte čas ve společnosti stromů, opíráte se o kmeny nebo jen sedíte pod košatými korunami na lavičce, přispívá k „nabití baterek“. Dendroterapii -léčebnou terapii založenou na blahodárných účincích stromů na lidský organismus - můžete využít kdykoli během roku. Největší množství léčivé síly vám však stromy poskytnou během jara, léta a podzimu. Proto choďte co nejčastěji do parků, zahrad, arboret, alejí a dělejte dlouhé procházky v lese.

8. Osolte si život

Jak potvrdily vědecké výzkumy, složení mořské vody je velice podobné struktuře plazmy v lidské krvi. Ponoříte-li se do slané kapaliny o teplotě 37 °C (stačí nasypat pět hrstí mořské soli do vany), minerály, vitaminy a stopové prvky přejdou kožními póry dovnitř do těla. Tím zaktivují dva „šťastné hormony“ - serotonin a melatonin, jež vás budou zásobovat dobrou náladou a psychickou silou. Pro dobití energie z moře se do lázně nořte alespoň jednou za týden.

9. Tryskající zdraví

Patříte-li ke šťastlivcům, kteří mají ve svém městě či obci (třeba v Poděbradech, Lázních Bělohrad, Konstantinových Lázních, Luhačovicích) léčivé prameny, pravidelně využívejte jejich moc. Většina z nich je pokladnicí železa, které stimuluje zrod nových červených krvinek. Krevní buňky pak přenesou více kyslíku do vašeho organismu (včetně mozku) a dodají vám novou vitalitu.

Autor: Pavla Apostolaki

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video