Abeceda hubnutí: B jako BMI aneb opravdu potřebujeme zhubnout? | e15.cz

Abeceda hubnutí: B jako BMI aneb opravdu potřebujeme zhubnout?

ZDROJ: Ženy - E15

Lucie Černohorská

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Jsem fakt tlustá, nebo jsem jen „holka krev a mlíko“? Za pomocí osobní váhy, krejčovského metru, kalkulačky a druhého dílu naší Abecedy hubnutí na tuto otázku snadno najdeme odpověď.

Znáte Queteletův index?

Že ne? Chápu, že jméno belgického vzdělance Adolpha Queteleta je vám cizí, přesto věřím, že jste se s jeho způsobem odhadnutí rizik spojených s obezitou určitě setkali. Většina lidí tento jazykolam nahrazuje z angličtiny přejatým názvem Body Mass Index (zkráceně BMI), česky index tělesné hmotnosti. Jeho výpočet je opravdu jednoduchý, stačí vzít svoji váhu v kilogramech a vydělit ji druhou mocninou výšky v metrech. Pokud nemáte zrovna po ruce kalkulačku, stačí zabrousit na http://www.vypocet.cz/bmi, kde naleznete jednu z mnoha webových kalkulaček. 

Pokud vám vyšlo číslo v rozmezí 20-25, pak je vše v nejlepším pořádku a rozhodně nemáte důvod se pokoušet hubnout. Je vaše BMI nižší než 18,5 (což je kupříkladu při výšce 180 cm váha pod 60 kg), pak trpíte podváhou. Naopak osoby s BMI 35 a vyšší trpí závažnou formou obezity.

Pokud jste právě dopočítali BMI a jako výsledek výpočtu se na vás šklebí číslo začínající trojkou, pak chtě nechtě patříte mezi obézní. Můžete se vymlouvat na genetické faktory, můžete se tvářit, že o nic nejde, ale to, že s sebou vláčíte víc kilogramů, než je vhodné, je prostě neoddiskutovatelný fakt. Leda že by pro vás BMI neplatilo…

Pro koho BMI neplatí?

Asi nikoho nepřekvapí, že nemá smysl počítat BMI pro děti či pro těhotné ženy. Co vás možná zarazí, je že BMI index může velmi zkreslovat u osob, které často hubly a poté opět přibíraly. Publicista Miro Veselý, autor knihy „Ako som schudol 35 kíl“ na svých webových stránkách vysvětluje: „Každé hubnutí probíhá na úkor svaloviny. Člověk má po zhubnutí méně svalů, než před hubnutím. Pokud pak znovu přibere, vždy přibere na svou původní váhu, než měl před zhubnutím – jenže svaly již zpět nezíská. Proto je člověk po jo-jo efektu o něco tlustší, než před hubnutím - tím se sníží průměrné množství svaloviny v těle. I když pak kalkulačka BMI ukazuje normální čísla, člověk může být po několika dietách mnohem tlustší, než normálně byl.“

Na BMI můžete s klidem zapomenout i v případě, že patříte mezi aktivní sportovce. Důvod? Tabulky BMI jsou přizpůsobeny pro naprosto obyčejného průměrného člověka. Aktivní sportovci mají v těle více svalů než běžný průměrný člověk a jak známo, svaly váží podstatně více než tuky. Je pravděpodobné, že vrcholový kulturista by BMI testem neprošel – výsledné číslo by mu přiřklo těžkou obezitu.

Jdeme měřit pas …


Nerada sděluji ostatním své BMI. Musela bych přiznat, že to není žádná sláva, a tak se raději vymluvím, že netuším, kolik přesně měřím (což je pravda) a že mám váhu, která váží značně nepřesně (je příliš milosrdná a podvažuje, což by údaje BMI zkreslovalo). Pokud však tvrdošíjně trváte na tom, do které kategorie patřím, pak na sebe prásknu, že mé tukové zásoby mě směle řadí do kategorie „nadváha“, přičemž podstatně blíže mám k obezitě než k normální váze. Tedy… prozatím…

Obyčejných krejčovských metrů však mám doma značnou zásobu, a tak se zkoumání svého zdravotního stavu pomocí měření obvodu pasu nevyhnu. Inu, jde se měřit. Správně se změříte, pokud budete měřit v polovině vzdálenosti mezi vrcholem kosti kyčelní a spodním okrajem posledního žebra. Pokud v anatomii tápete tak jako já, pak pro vás mám jednoduchou radu – měřte tam, kde je břicho největší. Máte?

Tak schválně, kolik? Ženy by se měly vejít do 80 cm, muži do 94 cm (přiznávám – já „ani náhodou“). Což o to, kdybych patřila k onomu silnějšímu pohlaví, pak se vejdu do kategorie „Ty ty ty, zamysli se nad sebou“ – tato hranice je u mužů 102 cm. Jelikož však u žen je hranice mírného rizika nastavena na (pro mě prozatím naprosto nedosažitelných) 88 cm, i tady mám smůlu. Pokud jste na tom tak jako já, že ani tyto „mírnější“ normy nesplňujete, je nejvyšší čas vrhnout se do změny životního stylu. Pokusíme se vám v tom pomoci…

Zajímavé odkazy
Tak jako minule i dnes se s vámi rozloučíme několika zajímavými odkazy:
- http://www.hubnuti-jak.cz/ - zkušenosti publicisty Miro Veselého
- http://www.vypocet.cz/bmi - výpočet Body Mass Indexu. Obsahuje tabulku kategorií BMI indexů, v níž si můžete přečíst údaj o zdravotních rizicích, která odpovídají vámi vypočtené hodnotě BMI.

Příště se potkáme u písmenka C. Čeká nás stanovení reálného cíle a vytyčení té správné cesty k němu.

Autor: Lucie Černohorská
8. únopra 2011

Související články:
Abeceda hubnutí: A jako anonymní (ne)jedlíci
Abeceda hubnutí: C jako cesta za vysněnou postavou
Abeceda hubnutí: Č jako čas
Abeceda hubnutí: D jako důvody pro hubnutí
Abeceda hubnutí: Ď jako ďobání
Abeceda hubnutí: E jako energie
Abeceda hubnutí: F jako finta

0:normal690:true:true KAŽDÝ DEN NOVÉ SLEVY NA JEDNOM MÍSTĚ!

Autor: Lucie Černohorská

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video