Abeceda hubnutí: C jako cesta za vysněnou postavou | e15.cz

Abeceda hubnutí: C jako cesta za vysněnou postavou

Lucie Černohorská

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ať se nám to líbí nebo ne, cesta za krásnou štíhlou sexy postavou se podobá spíš horolezeckému výstupu než procházce růžovým sadem. Abychom uspěli, je dobré vědět, jaký máme cíl, jak dlouho trvá cesta a na jaká úskalí můžeme narazit.

Pokud se chystáte na pořádný výšlap, určitě věnujete nějaký čas přípravě – vyhradíte si dostatek času (není nic horšího než dobíhat poslední spoj), nachystáte batoh s příslušným vybavením, obujete se a … vyrazíte. Než se střemhlav vrhnete do hubnutí, stojí za to udělat totéž.

Mějte jasný cíl

„No to je přece jasné, chci zhubnout!“ Při takhle obecné formulaci těžko ověříte, jestli jste svého cíle dosáhli či ne. Zkuste si stanovit cílovou váhu, na kterou se chcete dostat – pochopitelně v mezích normálního BMI.

Kdy už?

Mojí oblíbenou pohádkou je Shrek. Miluju pasáž, kdy se oslík urputně dožaduje odpovědi na svou otázku „A kdy už tam budeme?“. Chápu, že rodičům malých dětí tato pasáž asi nepřijde až tak vtipná, přesto se tvůrcům opravdu povedla – je totiž ze života. A nejen ze života malých dětí.

Pokud tvrdošíjně trváte na otázce „Jak dlouho potrvá, než zhubnu“, pak pro vás mám odpověď. Ovšem obávám se, že se vám nebude líbit: Půjde to pomalu. Hodně pomalu. Mnohem pomaleji než byste chtěli a zcela jistě pomaleji, než si naplánujete.
Na počátku jde všechno docela snadno – během prvního měsíce se organismus zbavuje vody a vy tak pravděpodobně bez větších potíží zhubnete 4 až 5 kg. Ale po prvním „namlsání se“ jde najednou všechno výrazně hůř. Realita je tvrdá: asi 2 kg za měsíc, někdy i méně. To je demotivující, že? Ale na druhou stranu – 2 kg za měsíc znamená 24 kg za rok – a to už není marné!

Autor: Ženy - E15


Nemůžu hubnout, protože nemám … Výmluvy!


Stejně jako před pořádným horolezeckým výšlapem i tady je dobré si pořídit základní vybavení. Určitě se vám bude hodit:

  • vhodná osobní váha (stačí obyčejná – není nutné investovat do supermoderního vybavení)
  • krejčovský metr (můžete sledovat, jak se mění vaše míry přes břicho, boky a stehna)
  • spojenec (ve dvou se to lépe táhne)
  • blok a tužka (hodí se na spoustu užitečných věcí)
  • cvičební úbor (bez pohybu to nejde)

Pokud nemáte váhu, nezoufejte. V mnoha nákupních centrech jsou nainstalovány přístroje, které vás za pár korun zváží, změří vaši výšku, krevní tlak, tělesný tuk a spočítají vaše BMI. Všechny informace dostanete přehledně vytištěné i s doporučením vaší ideální hmotnosti.

Také na to, abyste začali cvičit, nepotřebujete nové boty a nový cvičební úbor. Já si při své předchozí snaze zhubnout pořizovala nové značkové sálové tenisky. Chtěla jsem začít chodit cvičit aerobik. Jak to dopadlo? Na aerobiku jsem byla dvakrát – tahle tělesná aktivita mi k srdci opravdu nepřirostla. Myslím, že kdybych vzala své staré kecky a trochu je vydrhla, udělala bych líp.

Podtrženo, sečteno: Většina věcí nám možná ulehčí cestu za vysněnou váhou, ale nahoru – tedy v našem případě spíše dolů - se tak jako tak budeme muset vyškrábat sami.

Postav si milníky


Nemusí pršet, stačí, když kape. Nemusíte hned ujít 30 kilometrů, stačí, když zvládnete prvních pět – tam na tom kopci na vás čeká příjemná hospůdka s hustou česnečkou a horkým čajem, kde si můžete sednout a nabrat energii na další cestu.

Pokud se chystáte zhubnout „větší než malé množství kilogramů“, pak si při cestě na ten svůj soukromý Mount Everest vybudujte celou řadu výškových táborů. Ve vašem plánování vám pomůžou vhodné časové milníky – Velikonoce, narozeniny (moje/partnera/kamarádky/dětí), začátek prázdnin … fantazii se meze nekladou.


Už mě někdo pochválil?

Moje soukromá nejbližší meta je jednoduchá: do maminčiných narozenin, které jsou téměř za měsíc, zhubnout 2-3 kg. Už se těším, jak maminka místo obligátního „Zhubni!“ pronese „Hele, tak se mi zdá, žes trochu zhubla…“. Jé, to bude krásné. No jo, ale co když si toho nevšimne? Pravda, ženské sice bývají všímavé a maminky obzvlášť, ale 2-3 kg nejsou zas až tak moc, aby to bylo vidět. To potom nebude žádná odměna! Žádná „česnečka na vrcholu kopce“! Co pak?

Autor: Ženy - E15


Už vím, budu se řídit heslem mého kolegy, který často říkával „Když mě nikdo nepochválí, pochválím se sám!“ Co by mi tak udělalo radost? Lístek do divadla? Nové šaty? Návštěva kadeřnictví? Společný víkend s někým milým na zajímavém místě? Už vím! Pokud se mi během nejbližšího měsíce podaří zhubnout (a udržet si) dvě kila dolů, půjdu si s chutí pořídit nějakou další novou knížku do svého oblíbeného knihkupectví.

Pokud se vám podařilo najít si svůj soukromý cíl, postavit nejbližší milník a vymyslet, jak se odměníte, až jej dosáhnete, gratuluji! Tak teď s chutí do toho, půl je hotovo! Doufám, že příští se potkáme u dalšího dílu našeho seriálu. Pod písmenkem Č na nás číhá ČAS.

Autor: Lucie Černohorská
15. února 2010

Související články:
Abedeceda hubnutí: A jako anonymní (ne)jedlíci
Abeceda hubnutí: B jako BMI aneb opravdu potřebujeme zhubnout?
Abeceda hubnutí: Č jako čas
Abeceda hubnutí: D jako důvody pro hubnutí
Abeceda hubnutí: Ď jako ďobání
Abeceda hubnutí: E jako energie
Abeceda hubnutí: F jako finta Abeceda hubnutí: G jako glykemický index


0:normal690:true:true KAŽDÝ DEN NOVÉ SLEVY NA JEDNOM MÍSTĚ!

Autor: Lucie Černohorská

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video