Abeceda hubnutí: E jako energie | e15.cz

Abeceda hubnutí: E jako energie

ZDROJ: Ženy - E15

Lucie Černohorská

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Jak přežít počítání kalorií a kilojoulů a nezbláznit se z toho? Jde to i jinak?

Co je to energie?


Slovo energie se do našich slovníků dostalo asi v polovině 19.století. Původní řecké slovo “energeia” lze přeložit jako “vůle, síla či schopnost k činům”. Fyzikové si toto slovo vypůjčili pro označení veličiny, která bývá charakterizována jako schopnost hmoty (látky nebo pole) konat práci.

Jak už to tak mezi fyziky bývá, každá rozumná veličina lze měřit a její hodnotu následně udávat ve vhodných jednotkách. A aby to nebylo až tak úplně jednoduché, energie má jednotky dvě. Ta první se jmenuje kalorie a nese označení cal. Ta novější je pojmenovaná po anglickém fyzikovi - Joule. Bavíme-li se o výživě, budeme potřebovat jednotky tisíckrát větší - tedy kilokalorii (kcal) a kilojouly (kJ). A aby “zmatení nepřítele” bylo dokonalé, pak vězte, že zatímco chudák Joule si svoji předponu uchoval, kalorie se předponám statečně ubránila - většina těch, kteří mají co do činění se zdravou výživou, sice poctivě píše kcal, ale danou zkratku čte pouze jako kalorie, nikoliv jako kilokalorie.

Nebudu vás unavovat důvody změny jednoho měrného systému v jiný, pro vás je důležitý následující vzorec: 1 kcal = 1000 cal ? 4,185 kJ.

Sečti své příjmy a výdaje

Trochu to připomíná výuku účetnictví - jen s tím rozdílem, že zatímco v účetnictví se snažíme, aby celková bilance byla v plusu, zde toužíme po tom, abychom se dostali do “červených čísel”.

Jak toho docílit? Snížit příjmy (tedy konzumovat potraviny s nižší energetickou hodnotou) a zvýšit výdaje (např. sportem). Máte-li v úmyslu zhubnout, energetická hodnota přijímaných potravin by se měla pohybovat mezi 50 až 100 kJ na kilogram vaší optimální váhy. V praxi to znamená, že žena vysoká 160 cm by při redukční dietě měla spotřebovat jen takové množství potravin, jejichž energetická hodnota nepřekračuje 3000 až 6000 kJ.

Všeho moc škodí

Velmi dobře si pamatuji na jeden příklad z vysoké školy: má vždy poněkud oplácaná spolužačka se rozhodla hubnout. A protože je to holka šikovná a poctivá, vzala to zgruntu: vybavena tužkou, papírem a kalkulačkou začala chodit nakupovat. Vždy mi hlásila, že objevila zase o něco méně kalorický jogurt, mléko či sýr a že teprve teď je to to “pravé”. Jestli zhubla? Ano, a poměrně hodně (tuším že počet odstraněných kilogramů bylo dvojciferné číslo). Nicméně po této několika měsíční dietě hodila počítání kalorií za hlavu a po čase se vrátila zpátky na svou původní váhu.

Pokud jste stejně jako má spolužačka posedlí energetickým příjmem a máte plnou hlavu energetických tabulek, raději zapomeňte, že jouly existují. Energetická hodnota potravin by pro vás měla být významná ne proto, abyste neustále snižovali její celkový příjem, ale abyste se přiměřeně zachovali v situaci, kdy si můžete vybrat a abyste si uvědomili některé své jídelní chyby.

Umění najít to pravé


Musím se vám k něčemu přiznat. Ještě donedávna jsem byla zarytým odpůrcem počítání kilojoulů a kalorií. Kdykoliv na mě někdo vyrukoval s energetickými tabulkami potravin, ihned jsem mizela pryč. Představa, že budu běhat po obchodě a luštit popisky jednotlivých potravin, abych se dozvěděla, kolik má ta která věc kJ, mě od oné zkušenosti z vysoké školy upřímně děsí.
Teprve poslední dobou připouštím fakt, že na onom poctivém počítání příjmů a výdajů asi něco bude. Přesvědčila mě o tom jistá publikace, v níž byly obecné tipy pro správný výběr potravin doplněny celou řadou obrázků typu “Buď a nebo”. Některé fotky ukazovali energetický rozdíl stejného množství potravin (kupříkladu polévková lžíce bílého cukru, medu, hroznového cukru či sladidla), jindy autoři naskládali na talíř potraviny v předem dané energetické hodnotě a čtenář tak mohl porovnávat množství.

Věděli jste, že
? 1 tabulka čokolády má stejnou energetickou hodnotu jako jeden pásek čokolády + 2 banány + 200 g hroznů + 2 sušené fíky + 140 g jahod dohromady?
? 1 litru ovocného nektaru obsahuje asi 11 kostek “cukru”?
? oblíbená štamprle “na trávení” nejen dodává značné množství energie (2 cl asi 210 kJ), ale také brzdí odbourávání tuku?
? pokud si s kamarádkou k obědu dáte místo půlky smaženého kuřete dáte stejné množství grilovaného kuřete, ušetříte 3 300 kJ a 10 g tuku?
? káva se šlehačkou a sladidlem má o 330 kJ více než káva s mléčnou pěnou a 1 lžičkou cukru?

Jezte to, co vám chutná


Pokud budete svá jídla přísně dělit na ta dovolená “skromná” a na ostatní nedovolená “překypující kaloriemi”, zaděláváte si na obrovské potíže. Kdo pro svůj život “potřebuje” jít jednou týdně na pivo či na panáka, a přesto si tento požitek přísně zakáže, ten riskuje strašlivou opici. Protože tento “úlet” bude jedinou možností, jak sám sobě alkohol konečně “dovolí”.
 
Milujete vídeňskou kávu? Nenuťte se k nahrazení šlehačky odtučněným mlékem, když vám nechutná. I káva s polotučným či plnotučným mlékem je znatelný posun směrem k ušetření kalorií. Totéž platí s jogurty. Když se pokusíte své oblíbené smetanové nahradit ze dne na den nejobyčejnějšími odtučněnými, je pravděpodobné, že vás časem omrzí postoj “mučedníka” a vrátíte se zpět do vyjetých kolejí. Dejte si tu práci a zkuste si alespoň na čas zahrát na výzkumného pracovníka. Cíl je jasný - najít a začlenit do svého jídelníčku ty potraviny, které vám chutnají a přesto vám pomohou ušetřit nějaké ty kalorie.

Podtrženo, sečteno


Není pravda, že abychom zhubli, musíme míň jíst a víc se hýbat. Tedy - minimálně první půlka věty neplatí. Ne vždy je nutné jíst méně - mnohdy je potřeba jíst jinak. A právě v onom “jinak” nám mohou být kalorické tabulky neocenitelným pomocníkem. Jsem přesvědčená, že je dobré umět počítat kalorickou hodnotu jídel právě proto, abychom to dělat nemuseli.

Příště nás čeká F jako finta “fň”. Podíváme se na pár vychytávek, které nám pomůžou jíst zdravě a přitom chutně.


Autor: Lucie Černohorská
27. března 2011

Související články:
Abedeceda hubnutí: A jako anonymní (ne)jedlíci
Abeceda hubnutí: B jako BMI aneb opravdu potřebujeme zhubnout?
Abeceda hubnutí: C jako cesta za vysněnou postavou
Abeceda hubnutí: Č jako čas
Abeceda hubnutí: D jako důvody pro hubnutí
Abeceda hubnutí: Ď jako ďobání
Abeceda hubnutí: F jako finta Abeceda hubnutí: G jako glykemický index

0:normal690:true:true KAŽDÝ DEN NOVÉ SLEVY NA JEDNOM MÍSTĚ!

Autor: Lucie Černohorská

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery