Abeceda hubnutí: F jako finta | e15.cz

Abeceda hubnutí: F jako finta

ZDROJ: Ženy - E15

Lucie Černohorská

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Dnešní pel-mel nás povede od obchodu, přes koupelnu, jídelnu, šatník až do vaší ložnice. Všude se dá najít nějaký ten zlepšovák pro zhubnutí.

Nakupujte chytře

Pokud si dáte tu práci a v klidu a pohodlí domova napíšete svůj nákupní seznam, brzy zjistíte, že daná časová investice se vám nadmíru vyplatí. Důvodů je hned několik.
Za prvé, máte jistotu, že nezapomenete na nic důležitého. (Taky se vám stává, že jdete do obchodu „jenom“ pro věc XY, odejdete s plnou taškou a prázdnou peněženkou a doma zjistíte, že věc XY jste opět nekoupili?) 
Za druhé: můžete na nákup vyslat jiného člena rodiny. Proč máte vy horko těžko odolávat prosbám dětí „Mamí, můžu si koupit?“, ať si to zkusí někdo jiný. Navíc máte jistotu, že vám živitel rodiny nebude předhazovat, za co ty peníze utrácíte, protože tentokrát to bude on, kdo se bude starat o chod domácnosti.

Pamatujte, že hlad má velké oči


U nakupování ještě chvíli zůstaneme. Pokud nechcete nebo nemůžete přenechat nákupy někomu jinému, pak rozhodně choďte nakupovat najezená. Pokud jste hladoví, je pravděpodobné, že nakoupíte řadu jídla, které nakonec skončí s prošlou záruční lhůtou v odpadkovém koši. Proti marketingovým trikům 2+1, které vás opět nutí hromadit potraviny, které vlastně ani nechcete, často pomáhá malý nákupní košík a cedulka na schránce „Nevhazovat letáky“.

Pijte vodu


„Pijte vodu, pijte pitnou vodu, pijte vodu a nepijte rum“ zpívá Jarek Nohavica v jedné ze svých písní. Pokud vás každodenní nošení minerálek už přestalo bavit, zkuste změnu. Vytáhněte ze sklepa starý sifon (budete se divit, ale sifonovým bombičkám ještě neodzvonilo – firma Sifos je stále vyrábí a na jejich stránkách www.sifos.cz najdete i seznam prodejců). Že se vám nehodí do interiéru vaší moderní kuchyně? Můžete vyzkoušet variaci na téže téma v podobě přístroje SodaStream.
Chápu, že ani sebehezčí přístroj z chuťově nepříliš dobré vody nedokáže udělat zázraky. Nemusíte zoufat, že nemáte za domem křišťálovou studánku – stačí vodu vhodně přefiltrovat. Nejjednodušší variantou jsou filtrovací konvice, kupříkladu od firmy Brita (viz http://www.britavoda.com/, o něco dražším, ovšem trvalejším řešením mohou být vodní filtry Dionela (viz http://www.filtrovani.cz/)

Jezte polévky


Naše babičky říkávaly „Polívka je grunt.“ A měly pravdu. Nečekejte, až vás ke konzumaci polévek donutí okolnosti typu ztuhlá čelist po trhání osmiček. Kdo vám nakukal, že jsou pracné? Udělat hrnec polívky k večeři zvládnete skoro stejně rychle jako namazat obložené chleby. Zeleninová polévka vás báječně zasytí a pokud přijdete patřičně vyfoukaní z jarní procházky, jistě vám zvedne náladu.

Pořiďte si velké zrcadlo


Ne, neocitli jsme se v pohádce a nemusíte se jej ptát, kdo že je na světě nejkrásnější. Chytré zrcadlo je veliké tak, aby v něm byla vidět celá postava. Ideálním umístěním tohoto „kusu nábytku“ je koupelna. Pokud při cestě z vany máte v přímém pozorovacím úhlu všechny své špeky, pak se snadněji odhodláte ke změnám. A propos, když už je řeč o koupelně…

Přeměňte koupelnu ve své soukromé fitness


Kdysi jsem četla o jisté herečce, která každé ráno a každý večer, využije čas na čištění zubů k dělání dřepů. Prý jich pokaždé udělá sto. Přiznávám se, že většinou ráno ještě spím a večer se mi už klíží oči natolik, že jsem ráda, že si vůbec vyčistím zuby, natož abych k tomu všemu ještě dělala dřepy.

Jste-li na tom jako já, nezoufejte. Ke zlepšení rovnováhy a posílení svalů nohou, břicha a hýždí pomůže i méně náročný cvik – stačí stát na poloopičce na jedné noze. To už se „jen tak mimochodem“ mezi čištěním zubů a odličováním zvládnout dá, co říkáte?

Využijte nabídky našeho zdravotnictví


Pokukujete po skupinových kurzech hubnutí, dokonce jste si zjistila, že ve vašem okolí se nějaké vhodné otevírají, ale protože jste na mateřské a manžel přišel o práci, váš rodinný rozpočet nenašel žádné přebytečné finance na kurzovné? Nezoufejte a hledejte dál. V řadě větších měst fungují dietologické ordinace. Jedná se o lékařské zařízení, a tak máte víceméně jistotu, že se vám budou věnovat skutečně odborníci.

Vyplatí se také prozkoumat nabídky zdravotních pojišťoven. Pamatujte, že zdravotní pojišťovny vás na rozdíl od bank a komerčních pojišťoven nebudou zavalovat lákavými nabídkami. Zajímavé věci pro vás mají, počkají si však, až si informace o nich vyhledáte sami.

Navštivte vizážistu


Vizuálně ubrat kila zvládnete poměrně rychle. Naučte se nestydět za své tělo. Vizážista pomůže objevit kouzlo vaší osobnosti. Poradí vám, který střih je lichotivý k vaší postavě a naopak které kousky oděvů bude potřeba z šatníku vytřídit. Věřte, že kvalitní střih oblečení dokáže i z boubelky udělat „šmrncovní ženskou“.

Lidé dobří, spěte!


Nejdřív malá exkurze mezi názvosloví hormonů: Leptin je hormon, který dává mozku signál, že tělo už nepotřebuje žádné jídlo. Naopak hormon vyvolávající hlad se jmenuje ghrelin.

Pokud se rozhodnete, že čas na sport ukradnete ze spánku, koledujete si o pěkný průšvih. Vědci z Chicagské univerzity zjistili, že existuje vztah mezi množstvím spánku a množstvím těchto hormonů v těle. Pokud jste chronicky nevyspalí (zde zkoumanou skupinu tvořili osoby, které spaly pouhé čtyři hodiny denně), pak se připravte, že vám obsah leptinu v těle klesne až o osmnáct procent. Naopak výskyt gherlinu v těle je u nevyspaných o osmadvacet procent vyšší. Podtrženo sečteno – nedostatek spánku způsobil čtyřiadvacetiprocentní nárůst chuti k jídlu. No řekněte – není lepší se pořádně vyspat?

Dnešní pestrou směsici nápadů příště vystřídá monotématické písmenko G. Věnovat se budeme glykemickému indexu. Zní to možná strašidelně, ale věřte, že po přečtení příštího dílu naší Abecedy hubnutí zjistíte, že je to vážně docela užitečná věc.

29. března 2011
Autor: Lucie Černohorská

Související články:
Abedeceda hubnutí: A jako anonymní (ne)jedlíci
Abeceda hubnutí: B jako BMI aneb opravdu potřebujeme zhubnout?
Abeceda hubnutí: C jako cesta za vysněnou postavou
Abeceda hubnutí: Č jako čas
Abeceda hubnutí: D jako důvody pro hubnutí
Abeceda hubnutí: Ď jako ďobání
Abeceda hubnutí: E jako energie
Abeceda hubnutí: G jako glykemický index

0:normal690:true:true KAŽDÝ DEN NOVÉ SLEVY NA JEDNOM MÍSTĚ!

Autor: Lucie Černohorská

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video