Abeceda hubnutí: J jako JO-JO efekt | e15.cz

Abeceda hubnutí: J jako JO-JO efekt

Lucie Černohorská

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zákeřný, tisíckrát omílaný, proklínaný, opomíjený, ale také leckdy přeceňovaný. JO-JO efekt dokáže rychle a efektivně zničit výsledky našeho hubnutí. Jak se mu vyhnout?

Rychle pozbyl, rychle nabyl

Mám štěstí, že mám relativně slabou vůli. Díky svému mlsnému jazyku jsem se velikým obloukem vyhnula všem jednostranným a velmi drastickým dietám typu jogurtová, vajíčková, vínová … Když mé kamarádky zkoušely Herbalife a tukožroutskou polévku, jen jsem se shovívavě usmívala a věděla jsem, že tohle není nic pro mě.

Přesto mi pojem JO-JO efektu není vzdálený. Snad nejzřetelněji jsem se s drastickým hubnutím setkala u manželky – tedy tehdy ještě snoubenky – mého bratrance. Dotyčná se rozhodla, že na svatbě musí být opravdu krásná nevěsta. Dobrého čtvrt roku téměř nic nejedla a dřela až do úmoru. Což o to, kýžený výsledek se dostavil – opravdu ve svůj velký den směla obléci krásné princeznovské šaty vysněné velikosti. Tato pohádka však neměla dlouhého trvání. Už pár měsíců po svatbě byly pracně shozené kilogramy zase zpátky i s patřičným bonusem. Její manžel to tehdy komentoval slovy „Když ptáčka lapají …“

Začít hubnout je snadné


Mark Twain jednou jízlivě pronesl: „Přestat kouřit je snadné. Udělal jsem to tisíckrát.“. Totéž v bledě modrém platí o chroničtích dietářích. Tisíce lidí rychle zhubne několik kilogramů, aby je v zápětí přibraly. Pět kilo dolů – šest nahoru. Euforii z úspěchu střídá deprese z neúspěchu. Nahoru, dolu, nahoru dolu – stále stejně jako onen pověstný dřevěný kotouč na provázku. Čím drastičtěji řeknete svému tělu „ne ne“, tím větší pravděpodobnost máte, že jeho jednoznačné „jo jo“ se k vám vrátí jako bumerang.


Autor: Ženy - E15


Hlavně pooooooommmmmaaaaaaaaaluuuuuu

Heslo dne je jednoduché – pomalu, ale jistě. Málokoho z nás by napadlo vzít čtyřleté dítě a hodit ho do hluboké vody se slovy „Tak a teď plav!“. Určitě dáme raději přednost pomalého zvykání si na vodu – nechceme přece našemu malému drobečkovi zprotivit plavání na celý život, že? Jak je možné, že stejnou lásku, trpělivost a laskavost nevěnujeme svému tělu?

Pokud zvolíme jakýkoliv drastický zásah do našeho životního stylu, je pravděpodobné, že to bude vždycky k horšímu, byť by důvody byly sebeušlechtilejší. Proč? Právě proto, že se jedná o razantní změnu. Chudák naše tělo nemá šanci se aklimatizovat. Jestliže daný adaptační proces není postupný, tělo vyhodnotí daný stav jako stav nouze a přizpůsobí se období krize.
Zapomeňte tedy na každé řešení, které je krizové, drastické, nárazové a relativně krátkodobé.

Jak pomalu je dostatečně pomalu?


Začnu trochu oklikou. Pamatujete si, když se vás jako malé děti snažili nachytat otázkou „Co je těžší? Kilogram železa nebo kilogram peří?“ A teď to zkusme znovu a jinak. Co je těžší? Kilogram vody, kilogram svalů anebo kilogram tuků?“ Zdánlivě nesmyslná otázka. Položím vám ještě jednu: „Co je důležitější, aby ručička váhy ukazovala o pět kilo míň, anebo abyste se vešla do svých oblíbených šatů?“

Za zdravé hubnutí lze považovat takové hubnutí, kdy během měsíce ztratíme pět až deset procent hmotnosti ideálně pouze v tukové tkáni. Jak poznáme, že chybějící kilogramy jsou tvořeny skutečně nadbytečným tukem a ne jen přebytečnou vodou či – což bývá mnohem horší – svalovou hmotu? Jednoduše – pomocí měření v pase v oblasti lehce nad pupkem. Pokud vám zde centimetry ubývají stejně rychle jako kilogramy, je vše v nejlepším pořádku.

Autor: Ženy - E15


Jak z JO-JA ven....


Pokud se chcete vyhnout JO-JO efektu, držte se následujících rad:
• Zapomeňte na diety. Žádná zázračná dieta, která by vás zachránila napořád, neexistuje. Kdyby existovala, proč by bylo kolem tolik obézních?
• Pomalu, ale jistě. Neběžíme sprint, ale maratón. Vaše cíle by měly být realistické a smysluplné.
• Začleňte do svého života pravidelný pohyb. Vyberte si takovou pohybovou aktivitu, která je vám blízká.
• Dodržujte pitný režim. Pijte vodu, neslazené minerálky a ovocné a bylinkové čaje.
• Vyhýbejte se stresu. Naučte se si vyhradit každý den aspoň kousek času pro relaxaci a regeneraci svých soukromých sil.
• Pamatujte, že tělo máte jen jedno. Nedělejte z něj pokusného králíka. Každá změna, kterou podniknete, by měla být napořád. Aneb jak se říká – máme pro to jedno krásné české slovo – „Furt“.

Borec na konec

Tedy vlastně „borka“. Řeč bude o sedmnáctileté Angličance Georgii Davis. Ta se stala skutečnou „přebornicí v JO-JO efektu“ – tedy spíše na vlastní tělo. Posuďte sami: Ve svých patnácti vážila úctyhodných 208 kg. Podstoupila odtučňovací kůru a během půl roku zhubla rekordních 84 kilogramů. Šťastný happy end? Ani ne – po návratu domů se vše vrátilo do starých kolejích .Teď je jí sedmnáct, váží 254 kg a zdá se, že je nejtlustší teenagerkou na světě.

Příště se vydáme nakupovat oblečení. Čeká nás totiž K jako konfekční velikost.

Autor: Lucie Černohorská
31. května 2011

Autor: Lucie Černohorská

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video