Abeceda hubnutí: K jako konfekční velikost | e15.cz

Abeceda hubnutí: K jako konfekční velikost

ZDROJ: Ženy - E15

Lucie Černohorská

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Také si lámete hlavu s tím, jak ale vecpat svá zcela nekonfekční těla do oblečení konfekčních velikostí? V dnešním díle abecedy hubnutí ubereme kila výběrem správné velikosti ryze ženského kusu šatníku – podprsenky.

Když opravdu nemáte v čem chodit

Asi před třemi lety jsem četla rozhovor s moderátorkou Pavlínou Wolfovou. Tato moderátorka se zde zcela otevřeně přiznala ke svému víru v peněžence slovy: „ … teď utrácím za oblečení. Zrovna mám šťastné období, že jsem musela změnit šatník, protože jsem shodou nějakých okolností zhubla dvanáct kilo. Během čtyř měsíců jsem zjistila, že buď budu chodit v pytli na brambory, nebo se nově obleču. To jsou hezké starosti.“ Pamatuju si, že jsem si tento článek vystřihla a dlouhou dobu jsem si jej schovávala. Vždycky jsem si říkala, jaké by to asi bylo zhubnout natolik, že si prostě „musím“ jít koupit něco nového.
Schválně jsem se dívala, kdy vyšel první díl Abecedy hubnutí. Věřili byste tomu, že už je to více než čtyři měsíce? To ten čas letí. Za tu dobu už některé z vás jistě úspěšně zhubli natolik, že na nic veškeré oblečení plandá. To je opravdu dobrý důvod k obnově šatníku. Začneme nejdůležitějším kouskem dámského šatníku – vhodným spodním prádlem.

Nosíte správnou velikost ?

Víte, co znamenají písmena jednotlivých velikostí košíčku podprsenek? A jako angrešt, B jako bobule, C jako citron, D jako dýně, E jako eště jsem to neviděl a F jako fuj to jsem se lek… Tenhle vtip mi vyprávěl jeden můj kamarád. Vzhledem k mé velikosti mi rozhodně nepřipadal vtipný. (Rozhodně neprahnu po tom chodit po ulici a děsit kolemjdoucí).

Naštěstí vím, že číslování košíčků nemá pranic společného s absolutním vyjádřením velikosti prsou. Jelikož písmenko určuje rozdíl mezi obvodem pod prsy a obvodem přes prsa, toto označení je velmi relativní. Pokud bychom vedle sebe položili podprsenky ve velikostech 60F, 65E, 70D, 75C a 80B, zjistili bychom, že všechny mají zhruba stejně velký košíček, liší se pouze obvodem.

BRA - Jak vyBRAt a nepřeBRAt

Opět začnu na sobě. Když jsem naposledy kupovala podprsenku, měla jsem míry 93/112. Automaticky jsem tedy sáhla po velikosti 90-95 C-D. Nedávno jsem narazila na velmi moudrou prodavačku, která když viděla, jak se trápím, slušně nabídla pomoc. Poté, co mě okoukla, zkušeně podala velikost 85F a ejhle – bylo to „to pravé ořechové“. Byla jsem opravdu spokojená – než jsem se podívala na cedulku. V danou chvíli opravdu platilo ono „fuj to jsem se lek“ – přece nemám „šestky“?
Paní v obchodě opravdu dobře rozuměla svému řemeslu.

 Mile ráda mi vysvětlila, že obvod podprsenky je třeba brát o 5-10 cm menší, než je naměřená hodnota. Důvod je prostý - Většina podprsenek se vyrábí z elastanu, takže se velmi rychle vytahají. Obvod sedící opravdu natěsno zvládne držet pevně tíhu ňader a zabrání tak jejich poklesnutí (člověk hned vypadá víc sexy). Důsledkem je, že podprsenka se nikam neposouvá, nikde nevyhrnuje (ani když dáme ruce nahoru) a po celodenním nošení nemáme otlačená ramínka. Aby zůstala velikost košíčku zachována, nezbyde nám než s každými 5 ubranými centimetry přidat jednu velikost košíčku.

Možná že vy nemáte takové štěstí na prodavačky jako já. Nenechte se otrávit! Nevěřte jim, že obvod menší než 70 nevyrábí a že košíčky větší, jak E nikdo nemá! Pamatujte na to, co bylo řečeno v úvodu – není E jako E, košíček u velikosti 60E odpovídá košíčku u 75B!!

Jiný kraj, jiný mrav!


Pokud vyrazíte na dovolených po nákupech levných oděvů, budete zcela jistě nutně potřebovat znát svoji velikost v systému dané země. Kupříkladu česká 40 odpovídá francouzské 42, italské 44, anglické 12, americké 10 a běžně známému písmenu M.
 
Pokud v této orientaci tápete, jistě se vám budou hodit stránky www.tabulkavelikosti.cz.Zde najdete nejen převodní tabulky dle jednotlivých zemí, ale také podrobně vysvětleny tabulky velikostí jednotlivých kusů naší garderóby – od bot přes trička a košile až k dětskému oblečení. Snad jen k tabulce spodního prádla bych měla výhrady – zde doporučuji tabulky velikostí ze stránek http://www.padnemi.cz/topic/11-how-to-choose.aspx

Příště nás čeká písmenko L. Tentokrát se zaměříme na léky a potravinové doplňky podporující hubnutí.

Autor: Lucie Černohorská
12. června 2011

Autor: Lucie Černohorská

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video