Abeceda hubnutí: L jako léky a potravinové doplňky | e15.cz

Abeceda hubnutí: L jako léky a potravinové doplňky

Lucie Černohorská

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nemožné ihned, zázraky do tří dnů. To vše nám často slibují vhodné pilulky, potravinové doplňky či čaje na hubnutí. V novinách a v televizi se to hemží jednou reklamou za druhou, tak to přece musí fungovat. Nebo ne?

Zázračné pilulky: Zn. Pouze na lékařský předpis

K léčbě obezity se používají léky označované jako anorektika. Rozumný lékař vám je předepíše teprve tehdy, pokud skutečně trpíte obezitou (BMI > 30) a pokud všechny ostatní způsoby léčby selhaly. Rizika, která při užívání tohoto typu léků hrozí, totiž nejsou zanedbatelná.

První velkou skupinu tvoří léky, které zvyšují pocit nasycenosti a současně zvyšují energetický výdej organismus. Mezi tyto léky patří kupříkladu tablety Meridia a Lindaxa, a také již poněkud zastaralejší lék Adipex. Pokud však organismu rázným způsobem zasáhneme do centrálního nervového systému, nesmíme se divit, že se může začít bránit. Jak? Nespavostí, závratí, bolestí hlavy, bušením srdce či celkově rozhozenou psychikou.

Druhá, taktéž poměrně velká skupina léků obsahuje látky působící na lipidový (tukový) metabolismus. Mezi tyto léky patří kupříkladu Xenical a taktéž první a zatím jediný volně prodejný lék Alli. Tyto léky působí lokálně ve střevě a snižují vstřebávání tuků až o 30 procent. Díky tomu tělo přijme výrazně méně kalorií – zejména z pokrmů, které obsahují větší množství tuků. Vedlejší účinky vycházejí ze samotného principu fungování těchto léků – změna střevní peristaltiky, která s sebou přináší bolesti břicha, nadýmání a sníženou schopnost vstřebat vitamíny rozpustné v tucích. 


zdraví i hubnutí začíná v hlavěAutor: Ženy - E15
http://www.zeny.cz/magazin/hubnuti/zdravi-i-hubnuti-zacina-v-hlave-.aspx Zdraví i hubnutí začíná v hlavě Lékařská vyšetření ukazují, že byste měli být fit a zdraví jako rybička, ale vy se tak ani trochu necítíte? Jste unaveni, bez elánu a trápíte se nadbytečnými kilogramy? Řešení těchto potíží je blíž, než byste čekali. Uvnitř vás samotných.
Volně prodejné přípravky na hubnutí


Volně prodejné léky by se svým složením daly zařadit spíše do kategorie potravinových doplňků. Nejsou v žádném případě tak účinné jako předchozí skupina, ale na druhou stranu mají také podstatně méně vedlejších účinků. Existuje jich celá škála, my zde jmenujeme jen ty nejznámější

- Lipoxal Extréme – podporuje metabolismus a spalování (především při aerobním cvičení) a mírně snižuje chuť k jídlu. Hlavní účinné látky jsou zelený čaj, kakaový extrak, ženšen, L-canitin, zázvor a chilli. Více informací na http://www.lipoxal.cz/

- Bellasin – dle výrobců „první a jediná tableta na hubnutí speciálně vyvinutá pro období premenopausy a menopausy“. Přípravek obsahuje komplex látek, které podporují metabolizmus, pomáhají potlačovat nadměrné chutě k jídlu a redukují zadržování vody v organizmu. Látky jako zelený čaj, kofein a guarana sice dodávají ženám celkovou energii a vitalitu, otázkou však je, zda oné přidané vitality nebude příliš mnoho – jedním z nežádoucích účinků je také nespavost.

- Apetite Stop – jak sám název napovídá, snižuje chuť k jídlu. Obsahuje olej ze semen borovice korejské, který navozuje pocit sytosti a potlačuje pocit hladu. Podle tvrzení příbalového letáku „výsledky vědeckých výzkumů ukázaly, že za půl hodiny po požití tohoto oleje se snižuje chuť k jídlu a zhruba po dobu 3 hodin není pociťován hlad“.

- Hodiet sprej se od předchozích potravinových výrobků liší způsobem užívání. Několikrát denně se vstřikuje pod jazyk. Sprej obsahuje extrakt z kaktusu Opuntia ficus indica, který vyvolává postupně nechutenství, čímž může napomáhat potlačit chuť k jídlu.

Pozor na nákup na internetu!


Říká se, že na internetu seženete všechno. Do jisté míry je to pravda. Stačí zadat do vyhledávače heslo „Adipex“, popř. „zlaté vejce“ (jak se tomuto léku přezdívá) a vyběhne vám celá řada lákavých nabídek, kde a jak koupit Adipex bez lékařského předpisu. Nikdy, ale opravdu nikdy těchto nabídek nevyužijte! Fentermin není radno používat bez konzultace s lékařem. Zvláště pokud se nám „podaří“ tento lék nevhodně skombinovat s jinými léky, které užíváme, můžeme mít zaděláno na opravdu veliký problém. Navíc nikdy nevíte, kdo, co a v jaké kvalitě vám přes internet pošle.

Proto pozor na „zázračné účinky“, „bleskový efekt“ a „zaručený úspěch“. Než na internetu zakoupíte jakýkoli léčivý přípravek, projděte si nejdřív manuál správného nakupování léků na internetu na www.nebezpecneleky.cz

Léky, nebo placebo?


Ať se vám to líbí nebo ne, účinnost léků nebo doplňků na hubnutí neexistuje. Navíc studie dokazují, že stejně účinné může být i placebo, ale bez vedlejších účinků.

Závěrečné slovo přenecháme výživové poradkyni a přední české nutriční specialstce, Bc. Monice Divišové: „Samotné používání léků na hubnutí má pouze dočasný charakter. Ano, lidé jsou schopni díky nim zhubnout. Po vysazení ovšem naberou kila zpět, protože nezměnili životní styl a vrátí se k původnímu způsobu stravování.“

Příště se společně s písmenkem M pustíme do boření mýtů a utkvělých představ.
 
Autor: Lucie Černohorská
20. června 2011

Související články:
Abeceda hubnutí: A jako anonymní (ne)jedlíci

Abeceda hubnutí: B jako BMI aneb opravdu potřebujeme zhubnout?
Abeceda hubnutí: C jako cesta za vysněnou postavou
Abeceda hubnutí: Č jako čas
Abeceda hubnutí: D jako důvody pro hubnutí
Abeceda hubnutí: Ď jako ďobání
Abeceda hubnutí: E jako energie
Abeceda hubnutí: F jako finta
Abeceda hubnutí: G jako glykemický index
Abeceda hubnutí: H jako hlad
Abeceda hubnutí: CH jako chování při jídle
Abeceda hubnutí: I jako ideál krásy
Abeceda hubnutí: J jako JO-JO efekt
Abeceda hubnutí: K jako konfekční velikost

Autor: Lucie Černohorská

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video