Abeceda hubnutí: N jako nestandardní situace | e15.cz

Abeceda hubnutí: N jako nestandardní situace

ZDROJ: Ženy - E15

Lucie Černohorská

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Dovolená. Nemoc. Směny. Narozeninová oslava. Termíny v práci. To vše dokáže s naší doposud hezky funkční a pečlivě nalinkovanou snahou o hubnutí pěkně zamávat.

Dovolená = všechno je dovoleno … nebo ne?
Pokud se celý rok snažíte v jídle krotit a dovolenou berete jako příležitost, kdy si to můžete konečně vynahradit, nesmíte se divit, že po příjezdu domů máte nějaké to kilo navrch.
 
Je-li pro vás sousloví „All inclusive“ synonymem pro přejedení se k snídani, k obědu i k večeři (protože „to tam přece nenechám, když je to zadarmo“), do toho si dáte moře alkoholických koktejlů (protože „bez toho to přece nejde“), je jasné, že po návratu domů se nevejdete do kalhot.

Pokuste se skloubit svůj pohybový i jídelní plán – pokud plánujete proležet 14 dnů v kuse na pláži, bude pro vás ideální polopenze doplněná během dne dostatkem vody a ovoce.

5392725:normal690:true:true

Nemoc = ne moc pohybu či jídla


Naplánovali jste si to krásně – teplo, kánoe či rafty, večer táborák … jenže místo toho venku lije jak z konve a vy jste si z poslední túry přinesli pěknou chřipku. Jak z toho ven? A jak to vše skloubit s dietou?

Nejhorší ze všeho je „mezistav“ – ani zdravá, ani nemocná. Teplotu nemáte, jen vás pořád „pobolívá celý člověk“. Můj kamarád – lékař – radí: „Jděte si zaběhat. Po patnácti kilometrech zjistíte, jak na tom jste. Pokud to rozchodíte – paráda, nic to nebylo. Když to byla angína či chřipka, rozběhne se na plno. Tohle umíme léčit. Mezistav léčit neumíme.“ Zajímavý názor. Ačkoliv jsem jej nejdříve brala jen jako dobrý vtip, posléze jsem zjistila, že funguje. Vyzkoušejte to také!

Co ovšem dělat, jsme-li skutečně regulérně nemocní? Pokud vás dostihla viróza, budete muset zapomenout na veškeré pohybové aktivity. Chcete-li se potit, pak pouze pod peřinou a s pomocí čaje s citrónem a léků. Posilovny, fitness studia či koupaliště je potřeba se vzdát nejen první týden, kdy nás trápí nemoc, ale i dalších deset až čtrnáct dnů. Tělo potřebuje čas na zotavenou. Pokud mu jej nedopřejete, koledujete si o problémy.

5392726:normal690:true:true

Čím méně času trávíte pohybem, tím více jej můžete věnovat jídelníčku. Většina nemocných v počátcích nemoci vůbec nemá chuť jíst. Pokud to však aspoň trochu jde, zkuste jíst pravidelně. Jídla by však měla být menší a především málo kalorická, protože po dobu pocení se pod peřinou je náš energetický výdej snížený na minimum – prakticky se rovná bazálnímu metabolismu.

5392727:normal690:true:truehttp://www.zeny.cz/magazin/hubnuti/metabolismus-na-plne-obratky.aspxMetabolismus na plné obrátky
Je vám něco málo přes třicet a „najednou z ničeho nic“ začínáte přibírat? Řeč je o tom, že jste v poslední době nijak výrazně nezměnili svůj životní styl – jíte celkem vyváženě a ani pohybu se nebráníte. Tak co se tedy změnilo? Kde je problém a co s ním?Směnný provoz vyžaduje plánování


Pro mne je práce na směny synonymem pekla na zemi. Nedovedu si představit, že bych jednou vstávala v šest ráno, podruhé v osm večer, čas od času to proložila nějakou tou „čtyřiadvacítkou“… Klobouk dolů před všemi, kteří to dokáží zvládnout, aniž by u toho byli nepozorní, podráždění a protivní na všechny kolem.

Ať už chcete zhubnout, nebo jenom „přežít“, pokuste se dodržet zásadu dostatečného množství spánku. Že nemáte čas? Najděte ho! Zdřímněte si předtím, než půjdete na noční. Pokud vás budí světlo, pořiďte si do pokoje, kde spíte, zatemnění. V nejhorším případě prokonzultujte s lékařem možnost občasného použití prášků na spaní.

A co s jídlem? MUDr. Kateřina Cajthamlová, odbornice na zdravý životní styl, radí: „Jídlo je při práci na směny vlastně jedinou možností, jak tělu udržet rytmus. Vstáváte-li večer, pak k večeři, jdete-li si ráno lehnout, pak po snídani. A mezitím, přes noc, samozřejmě nehladovíte. Jen volte správná jídla – lehčí, dobře stravitelná, nesmažená, netučná, taková, která vás povzbudí. Myslete hodně na ovoce a zeleninu, tmavé pečivo, libové maso. Hlavně jednoduše a pravidelně!“

5392728:normal690:true:true

Oslava narozenin, párty či raut

Co má společného firemní večírek, oslava narozenin tchýně či svatební hostina nejlepší kamarádky? Pokud tipujete hromadu jídla a nehorázný nápor na žlučník, jste na stopě. I když je okolo vás hromada lahůdek, nemusíte chodit okolo s klapkami na očích a celou dobu si říkat „Nezhřeším, nezhřeším, nezhřeším!“ Naopak, zkuste si to užít!
 
Pokud jste na rautu, jste ve výhodě – můžete si sami vybírat kvalitní a vybrané kousky a udržovat pod kontrolou to, co se vám ocitne na talířku. Pokud je to oslava osmdesátin vaší babičky, je to o něco horší. Zvlášť pokud z vás vaši příbuzní posledních třicet, čtyřicet let dělali holku „krev a mlíko“.

Ale všechno jde, když se chce. Stačí jen brát si malé porce, argumentovat tím, že si necháváte místo na „ten skvělý dort, který neumí nikdo tak dobře jako ty, babičko“ a onu porci pověstné lahůdky si patřičně vychutnat. A to bez výčitek svědomí. Věřte mi – dvoudenní deprese ze Sacherova dortu je podstatně horší než jeho samotné snězení. A pokud při zbytku dne zvládnete dodržovat jednoduchou zásadu „neďobat!“, můžete být na sebe patřičně hrdá.

Říká se, že jednou je nikdy, ale dvakrát je zvyk. Pokud jste protentokrát polevila v ostražitosti, rozhodně nemusíte házet flintu do žita. Dost možná se vaše jídelní prohřešky ani neprojeví na váze. Na to, abyste přibrala půl kila, by váš energetický příjem musel přesáhnout o 3500 kalorií to, co spálíte. To už je opravdu dost i na pořádnou slavnostní hostinu. Pokud se vám to protentokrát nepovedlo, pak si slibte, že příští týden budete dbát na zdravý životní styl ještě o něco úzkostlivěji. Začít můžete u čtení dalšího dílu naší abecedy hubnutí. U písmene O budeme nahlížet pod prsty chirurgům.

Autor: Lucie Černohorská
6. července 2011

Související články:
Abeceda hubnutí: A jako anonymní (ne)jedlíci

Abeceda hubnutí: B jako BMI aneb opravdu potřebujeme zhubnout?
Abeceda hubnutí: C jako cesta za vysněnou postavou
Abeceda hubnutí: Č jako čas
Abeceda hubnutí: D jako důvody pro hubnutí
Abeceda hubnutí: Ď jako ďobání
Abeceda hubnutí: E jako energie
Abeceda hubnutí: F jako finta
Abeceda hubnutí: G jako glykemický index
Abeceda hubnutí: H jako hlad
Abeceda hubnutí: CH jako chování při jídle
Abeceda hubnutí: I jako ideál krásy
Abeceda hubnutí: J jako JO-JO efekt
Abeceda hubnutí: K jako konfekční velikost
Abeceda hubnutí: M jako mýty o hubnutí

Autor: Lucie Černohorská

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video