Abeceda hubnutí: O jako operativní léčba obezity | e15.cz

Abeceda hubnutí: O jako operativní léčba obezity

Lucie Černohorská

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zkusili jste všechno a nic nefunguje. Co teď? Možná je na čase svěřit svá těla do rukou zkušeného chirurga.

Všechno jde, když se chce… nebo ne?

Představte si, že měříte 164 cm a vážíte rovný metrák. Pokud se vám podaří zhubnout 25 kg, je to úžasné. Vaše BMI rázem klesne z 37 na 27 a vy si můžete gratulovat, že jste opustila obezitu II. stupně a máte „jen“ nadváhu.

Co když ale výchozí váha je 120 kg? Pokud zhubnete těch samých 25 kg, vaše BMI je stále 35 a vy pořád patříte do kategorie „obezita II.stupně“. Onen druhý chudák se dře do úmoru, hubne, ale výsledek v podstatě žádný.

Stejný pocit jsem zažívala, když jsme ve škole běhali 1 500 m na čas. Snažila jsem se, seč mi síly stačily, ale i tak jsem byla beznadějně poslední. Když jsem doběhla do cíle, výrok vyučující mě naprosto odrovnal – máš za pět, do čtverky ti chybí minuta a půl. Výsledek? Jednoduše jsem to vzdala.

Z dětství si pamatuju na našeho souseda. Byl to pro mě vždycky malý kluk – odhadem tak o deset let mladší než já – a vždycky byl pěkný pořízek. V dětství byl jen „hodně oplácaný“, později se ze „cvalíka“ či „tlusťocha“ stala „chodící hora sádla“, kterou je „lepší překročit než obejít“.

Už jsem ho dlouho neviděla. Pamatuju si, že mi léta vrtalo hlavou, čím to je, že je tak strašně tlustý. Jasně, nemusí být hned James Bond, ale přece to nemůže být tak strašně těžké aspoň trochu zhubnout. Copak mu to nevadí, že se mu všechny holky okolo smějí?

Teď, když si vzpomenu na onu příhodu z hodin tělesné výchovy, myslím, že mu rozumím. Naštěstí nejsem jediná, kdo mu rozumí. Lékařská věda si ví rady i s extrémně obézními lidmi. Pokud konzervativní léčba nezabírá, je čas svěřit se do rukou chirurgů. Nebojte – nejedná se o žádný módní výstřelek – první pokusy léčit obézní lidi za pomocí skalpelu se objevili již před více než šedesáti lety. Tento lékařský obor se odborně jmenuje „bariatrická chirurgie“, česky „chirurgie obezity“.

Lékařská věda si ví rady...Autor: Ženy - E15

Kdo je vhodný pro operační léčbu obezity?

Ne každý, kdo s sebou tahá nějaké to kilo navíc, je potenciálním pacientem bariatrického chirurga. Pokud uvažujete o této léčbě, musíte splňovat následující podmínky:

  • Vaše BMI je v pásmu obezity III.stupně, tedy větší než 40, příp. v pásmu obezity II.stupně, tedy větší než 35, jsou-li u vás rozvinuty přidružené nemoci
  • Vyzkoušeli jste konzervativní léčbu (kognitivně behaviorální terapii – úprava životosprávy a chování, dietoterapii, psychoterapii, farmakoterapii) – vše bez většího úspěchu
  • Nemáte žádné interní kontraindikace k operaci v celkové anestezii
  • Nemáte žádné psychiatrické kontraindikace

Podtrženo, sečteno: než se ocitnete na operačním stole, musíte projít kolečko celé řady vyšetření. Své „požehnání“ vám musí dát především dietolog, psycholog, internista, možná také gastroenterolog, gynekolog apod.

Typy bariatrických operací

Nejen v České republice, ale i v Evropě vůbec, patří k nejznámější bariatrické operaci tzv. bandáž žaludku. Jedná se o tzv. restrikční operaci, při níž dochází ke zmenšení objemu žaludku přiškrcením horní části žaludku tzv. bandáží. Vzhledem ke zmenšené velikosti žaludku má pacient subjektivní pocit, že je dříve zasycený. Tato operace je reverzibilní, tzn. že v případě potřeby lze bandáž odstranit a trávící trakt se dostane prakticky do svého předoperačního stavu.

V Americe je nejčastější bariatrickou operací tzv. gastrický (žaludeční) bypass. Při tomto operačním výkonu se zmenší žaludek a napojí se na něj přímo klička tenkého střeva. Jedná se o poměrně náročný laparoskopický operační výkon. Pozor – tento výkon je nevratný.

Stejně tak nevratným úkonem je tzv. resekce žaludku, známá též pod názvem sleeve gastrektomie, při níž vám nadbytečnou část žaludku prostě odříznou. Tímto způsobem přijdete o 70 až 85 % původní velikosti žaludku.

Pokud vás děsí definitivnost dané metody, máte možnost vyzkoušet nejnovější způsob zmenšení velikosti žaludku, a to tzv. plikaci neboli srolování žaludku.

MUDr. Zdeněk Mlčoch o tomto zákroku říká: „V podstatě se jedná zanoření části stěny velké křiviny pomocí nevstřebatelných stehů. Při tomto zákroku se žádná část žaludku neodstraňuje (neresekuje) a orgán tedy zůstává celý. Snížení objemu žaludku a tím i jeho roztažnosti má za následek i zmenšení produkce gastrointestinálních (žaludečně-střevních) hormonů zodpovědných za pocit hladu.

Tato operace je sice relativní novinkou, ale získává si stále větší oblibu jak mezi odborníky, tak mezi pacienty. Důvody jsou zřejmé – v těle nezůstává žádný cizí materiál (na rozdíl od bandáže žaludku) ani neodstraňuje zdravou tkáň (na rozdíl od resekce žaludku). Jelikož celý žaludek zůstane pacientovi zachován, máte stále otevřená „zadní vrátka“ pro případnou reverzibilitu operace.

Kde se dozvím víc?

Motá se vám z těch cizích názvů hlava? Zajímají vás podrobnosti? Chcete vědět víc? Obraťte se na odborníky – nemusíte dumat, kam jít dřív, váš praktický lékař vás jistě správně nasměruje. Pokud si chcete nejprve všechno v klidu prozkoumat, než vyrazíte směr poliklinika, pak zkuste navštívit stránky www.bandingklub.cz. Tyto stránky provozuje stejnojmenné občanské sdružení pro pacienty, kterým byla provedena bandáž žaludku nebo mají zájem o chirurgickou léčbu těžké obezity.

Příště si dáme pěkně do těla – čeká nás totiž písmenko P jako pohyb.

Všechny díly Abecedy hubnutí naleznete ZDE

Autor: Lucie Černohorská

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery