Abeceda hubnutí: S jako selhání | e15.cz

Abeceda hubnutí: S jako selhání

ZDROJ: Ženy - E15

Lucie Černohorská

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Známe to všichni. Stačí si vzpomenout na poslední dny kalendářního roku a naše předsevzetí do roku následujícího. Jen se zkuste zeptat, kdo všechno ve vašem okolí se rok co rok odhodlává, že letos „už fakt zhubne“. Jestli zhubli se ptát nemusíte – povětšinou je zřejmé, že razantní výměna šatníku z důvodu „vyhubnutí z věcí“ se nekonala. A tak se ptám, kde soudruzi v NDR udělali chybu?

Proč selháváme?

Možná si říkáte, že otázka proč není na místě. Koneckonců důležité je zamezit dalšímu selhání, a ne se nimrat v důvodech, ne? Ale co když se potřebujeme nimrat v důvodech právě proto, abychom příště už neselhaly.

Není pravda, že bychom nechtěli zhubnout. Průšvih je, že to není naší nejvyšší prioritou. Do našeho pomyslného žebříčku priorit se rázem před potřeby vypadat hezky a cítit se fajn dostane potřeba sníst ty tři krásné větrníky, co se na mě smějí z výlohy. Co na tom, že oč krátkodobější bude potěšení, o to delší budou výčitky? Bližší košile než kabát. Bližší tabulka čokolády teď než vysněná postava někdy v budoucnu.

Jako Pavlovovi psi

Musím se vám přiznat. Poslední dobou ujíždím na čokoládě víc než kdykoliv dřív. Mými favority jsou ledové kaštany a kofila. Ne, nekupuju si je do zásoby, aby „doma vždycky něco bylo“. Ovšem školní kantýna je v tomhle směru velmi záludná. A spouštěcí mechanismus je velmi jednoduchý – má název stres. Chuť na čokoládu je výsledek učení – naučila jsem se zahánět pracovní stres čokoládou. A věřte mi – hodně těžko se tohoto zvyku zbavuje.

Možná vaše soukromé pasti jsou nastraženy jinde. Ne každý je čokoholik jako já, pro někoho je opravdovým pokušením anglická slanina či chleba natřený tučnou vrstvou sádla a posypaný cibulí. Co s tím?

Mlsejte plánovaně

Na jisté nejmenované rádiové stanici se tamější moderátor rozhodl hubnout pod dozorem. Měl ale jednu podmínku – nade všechno miloval fidorky, a tak chtěl, aby si každý den k dopolední svačině mohl dát fidorku.Všechno ostatní prý zvládne. A skutečně – dotyčný mlsal jednu fidorku denně, krásně si ji započítal do svého kalorického příjmu, a protože se ve zbytku životosprávy důkladně podřídil moudrým radám odborníků, kila šla pomalu, ale jistě dolů.

Nezapomeňte že, nikdy je poměrně dost dlouhá doba. Je jednodušší si své mlsání naplánovat. Pak si ho ovšem musíte patřičně užít – bez výčitek a bez pocitů „zase jsem selhala“. Zařaďte do svého časového harmonogramu návštěvu cukrárny. Nemusíte si dávat tři zákusky – stačí jeden a ku příkladu jogurtový. K němu příjemná společnost – a hned je vám líp na těle i na duši.

Vždycky se dá říct NE!

Vraťme se k úvodní situaci se třemi větrníky. Před tím, než vás přepadnou výčitky svědomí co že jste to zase udělala, musíte zdolat nemalé množství „překážek“ k tomu, abyste tomuto svému jídelnímu faux paus řekli ANO.

Musíte jít kolem cukrárny. Musíte zajít dovnitř. Musíte jít k prodavačce a říct si o větrníky. Musíte je zaplatit. Musíte je odnést. Musíte je přinést domů. Musíte je … V každém z těchto momentů se dá říct „Ne, děkuji!“.

Někdy je těžké říci sama sobě ne. Ale jde to. Já vím, je to pracné, neustále se dohadovat se svým horším já, ale za pokus to stojí. Tady je malý trénink

• Řekni NE a připoj důvod – vzpomínáte si ještě na ty krásné šaty, co jste viděla za výlohou a co jste si říkala, že do nich zhubnete? Přece si to teď takhle banálně nezkazíte. přišla.“
• Řekni NE a nabídni jinou alternativu – co třeba banán? Anebo hrst mandlí – ty jsou zdravé.
• Řekni NE a připoj dovolení – přece se nenechám nachytat na sladké takhle hloupě, když jsem naštvaná. Ale tuhle čokoládu si dám – ale až na ni budu mít čas a klid.
• Řekni NE a připoj pochvalu – Těch prvních pár kilo dolů ti sluší, víš to?
• Řekni NE a změň téma „hovoru“ - Už jsi četla tenhle týden svůj oblíbený časopis?
• Řekni NE a odlož na pozdější dobu – dneska situace ještě není kritická, neplánovaně mlsat budu až zítra.
• Stále opakuj NE – znáte hru na poškozenou gramodesku? Nesnažte se logicky argumentovat, prostě pevně stůjte za svým.
• Prostě řekni NE – o některých věcech se zkrátka nediskutuje.

A co nás čeká příště? Na příští díl se obzvlášť těším. Čeká nás totiž písmenko Š jako šiprzároš. Že nevíte, co to je? Nechte se překvapit!

Všechny díly Abecedy hubnutí naleznete ZDE

Poslední články autora

Abeceda hubnutí: R jako rozhovor o anorexii a bulimii

Abeceda hubnutí: Q jako quinoa aneb kuchyňské experimenty

Abeceda hubnutí: P jako pohyb

Abeceda hubnutí: O jako operativní léčba obezity

Autor: Lucie Černohorská

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery