Abeceda hubnutí: Y jako yes! Které činnosti prospívají hubnutí? | e15.cz

Abeceda hubnutí: Y jako yes! Které činnosti prospívají hubnutí?

ZDROJ: Ženy - E15

Lucie Černohorská

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Jedno moudré úsloví říká „Všechno zkoumejte, dobrého se držte.“ Někdy je ale lepší, když si onen pomyslný nos rozbije někdo jiný místo nás. Máme pro vás pár tipů, čeho se držet a co rozhodně dělat, chcete-li být ve své snaze zhubnout úspěšní. Tedy – s chutí do toho. A my vám k tomu říkáme jedno velké YES!

Neznamená to, že máte přečíst kdejakou hovadinu, která vám přijde pod ruku. Rozhodně se ale vyplatí si rozšiřovat obzory – třeba proto, abyste věděli, co dělat a co naopak nedělat. Inspirací vám může být kupříkladu časopis Dieta, který je nejen o hubnutí, ale o zdravém životním stylu.

Pište!

Psát se dá ledacos. Reakce na přečtené články (věřte mi, že drtivá většina autorů je moc ráda za jakoukoliv zpětnou vazbu), dotazy na diskusní fóra (dost často se najdou lidé, kteří prošli tímtéž a jejich „rady ze života“ vám mohou být cennou pomocí), ale také – a skoro bych řekla hlavně – seznamy všeho, co jsme snědli. Vím, už to říkám aspoň podesáté, ale poctivé zapisování snězeného jídla je cesta, která je sice velmi nepohodlná, úzká, zdlouhavá a nudná, ale rozhodně vede k cíli!

Počítejte!

Pokud máte zapsáno, je potřeba své zápisky také vyhodnotit. Tedy zjistit, jak na tom náš energetický příjem a výdej ve skutečnosti je. Pozorní čtenáři se jistě orientují v kilojoulech a kaloriích. Vy ostatní se neděste – po přečtení předchozích dílů Abecedy hubnutí budete v obraze také. (Malá nápověda – mrkněte na E a W)

Cvičte!

Že jste lenoši? To já taky! Já jsem přímo ukázkový lenoch. Ale ať se mi to líbí nebo ne, mé tělo pohyb potřebuje a při neustálém sezení u počítače toho pohybu opravdu moc nemá. Mně přinutily cvičit bolavá záda – vám přeju, aby onen důvod proč „rozhejbat své staré (či mladé) kosti“ byl jiný. Třeba…

Najděte si parťáka!

Rčení „Ve dvou se to lépe táhne!“ je stará známá pravda. Pokud si najdete někoho, s kým se do hubnutí/cvičení/změny životního stylu vrhnete společně, vaše šance na úspěch rapidně vzrostou.

Zlozvyky odstraňte „dobrozvyky“

Říká se, že „zvyk je železná košile“ a zdá se, jako by to o zlozvycích platilo dvojnásob. Nezapomeňte, že každý zvyk – tedy i zlozvyk – potřeboval svůj čas, než vznikl. Vezměte své zlozvyky protiútokem – najděte si činnost, která vám pomůže původní zlozvyk vytěsnit. Utratíte příliš mnoho za svačiny v kantýně? Plánujte jídlo dopředu a chystejte si zdravější a levnější svačiny doma! Cpete se čokoládou, když vás někdo naštve? Pořiďte si boxovací pytel, pusťte si oblíbenou scénku Partičky anebo si přečtěte nějaký vtipný fejeton. Všechno jde, když se chce.

Jezte!

Zapomeňte na nepřímou úměru typu „Čím míň toho sním, tím budu hubenější!“. O tom, že nefunguje, by vám mohli celé hodiny vyprávět chroničtí dietáři. Ke štíhlé postavě je potřeba se projíst!

Pijte!

Když už jsme dnes u těch rčení a úsloví – určitě jste slyšeli, že „hlad je převlečená žízeň.“ Zkuste si poctivě zapisovat, kolik tekutin do sebe během dne dostanete. Pozor, káva a čaj se nepočítá! Možná budete překvapeni, jak málo toho vypijete. Postavte si v práci na stůl 1,5 litrovou láhev s vodou (příp. termosku s ovocným či bylinkovým čajem) a snažte se ji během pracovní doby vypít. Možná to nepůjde hned, ale časem to určitě zvládnete!

Mlsejte!

Mlsat se musí! Pokud si aspoň čas od času nedáte něco malého, drobného na zub, riskujete, že jednou to prostě už nevydržíte a sníte klidně celou tabulku čokolády na posezení. Že vám se to stát nemůže, protože máte opravdu pevnou vůli? Pak mi nezbývá než gratulovat! Ale upřímně – nemáte někdy trochu pocit, že vám v životě něco chybí? Nežijete s pocitem neustálé křivdy, že „byste rádi, ale vlastně nesmíte“? Váš trvalý půst možná prospívá vašemu tělu, ale co na to vaše duše? Pokud se trápí, chce to změnu. V takovém případě rozhodně mlsejte – ale s rozumem a plánovaně!

Usmívejte se!

Je lepší být veselý než smutný. Uznávám – samotný úsměv na tváři vás přebytečných kil nezbaví. Ovšem jak známo, „s úsměvem jde všechno líp“ – i sportování či dodržování správné životosprávy.

Autor: Lucie Černohorská

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video