Aby nohy nebolely | e15.cz

Aby nohy nebolely

Monika Kváčková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Bolestmi nohou trpí v dospělém věku téměř polovina populace. Velmi často ji však můžeme ovlivnit sami.

Během života ujdou naše nohy trasu, odpovídající procházce zhruba čtyřikrát kolem zeměkoule. Za celou tu dobu na nich spočívá rovnováha célého našeho těla. S věkem a změnou zdravotního stavu se zátěž našich nohou projevuje stáje častěji bolestmi, otoky, otlaky, křečovými žilami aj.

Ne všechny faktory můžeme ovlivnit, např. pokud tyto obtíže souvisejí s nějakým jiným závažným onemocněním. V mnoha případech jsme však schopni obtíže sami alespoň zmírnit – výběrem vhodné obuvi a péčí o nohy.

Autor: Ženy - E15


Vhodná obuv je základ

Jak známo, každý extrém škodí. Ani boty bez podpatku ani vysoké podpatky nejsou tím správným řešením. Při nošení bot na vysokém podpatku dochází k nerovnoměrnému rozložení váhy těla a zkracují se šlachy na zadní straně dolních končetin. Ideální jsou podpadky vysoké tři až pět centimetrů, které lehce zvedají paty a lépe odnímají tlak na bederní páteř.

Autor: Ženy - E15


Při běhu, chůzi a cvičení noste výhradně sportovní boty s kvalitní podrážkou. Nosíte-li v létě zdravotní pantofle, nebo sandály, dbejte na to, aby vám dobře seděly na noze. Paty musejí zapadat do prohlubně ve stélce a pásky umožňovat volný pohyb prstů, ovšem mimo palce, který by naopak měl zůstávat v klidu.

Péče o nohy:Důležitou součástí vaší péče o nohy by samozřejmě měla být hygiena. Umývejte si své nohy denně a po koupeli je nezapomeňte pořádně osušit i mezi prsty. Při stříhání nehtů u nohou je zastřihujte rovně napříč, zabráníte tím jejich zarůstání.

Autor: Ženy - E15


Každodenní výměna ponožek, nebo punčoch za čisté by rovněž měla být pravidlem, stejně jako to že obuv ani ponožky se nepůjčují. Do bot nasyspte před obutím trochu zásypu na nohy na zlepšení absorpce potu. Pokud je to možné obuv střídejte a nechávejte pořádně vyschnout.

Jak ulevit nohám  • Pokud vás nohy bolí nebo jsou po celodenní námaze unavené, dopřejte jim desetiminutový odpočinek ve voňavé lázni z teplé vody s několika kapkami mátového a levandulového oleje.
  • Mátový, levanlový nebo také eukalyptový olej můžete rozvněž využít k masážím chodidel. Někoik kapek těchto esenciálních olejů smícháte se zahřátým slunečnicovým nebo olivovým olejem a jemně vmasírujete do chodidel.
  • Na puchýře nebo otlaky pomohou studené obklady s přídavkem levandulového oleje.
  • Suchou, popraskanou kůži na nohou můžete ošetřit balzámem, nebo měsíčkovou mastí. Po zahojení ošetřujte nohy preventivně každý večer hydratačním krémem nebo mlékem.

Autor: Monika Kváčková

Autor: Monika Kváčková

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video