Ajurvéda: tipy pro domácí léčbu | e15.cz

Ajurvéda: tipy pro domácí léčbu

ZDROJ: Ženy - E15

Alena Menclová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Kdo se zajímá o alternativní možnosti léčby, je obeznámen s mnoha léčebnými metodami, vycházejícími ze starověkých způsobů uzdravování. Jedním ze znovuobjevených oborů je víc jak pět tisíc let stará ajurvéda pocházející z Indie.

Čím se ajurvéda liší od klasické medicíny?

Pokud se necítíte „ve své kůži“, je to nepříjemné, ale většinou to pominete mávnutím ruky, nebo konstatováním, že na „vás něco leze“. Buď se pokusíte dostat do formy vlastními silami, nebo se obrátíte na lékaře. Od něj si odnesete recepty na léky, a pak se většinou léčíte polykáním prášků.

Ajurvéda se zabývá více prevencí a podporou zdraví. Zdůrazňuje vyváženou stravu, pozitivní myšlení, neuspěchaný životní styl – zkrátka zachování rovnováhy mezi tělem a duší. Podle ajurvédy narušení této rovnováhy, způsobuje fyzické nemoci.

Stoupající oblíbenost ajurvédy v západním světě vyplývá z její jednoduchosti a možnosti využít ji jako doplňkovou léčbu ke klasické medicíně. Tu ajurvéda nenahrazuje, jen pomáhá tělu obnovit rovnováhu třeba po operacích nebo chemoterapii. Je ovšem možné ji vyzkoušet i preventivně.

Pozorování vlastního těla

Všechny orientální léčebné metody doporučují nezanedbávat ani drobné odchylky na vlastním těle. Měřit si pravidelně tep, všímat si změn na nehtech, prohlížet jazyk a rty – jakékoliv i drobné vybočení od normálu může být včas objevenou předzvěstí nemoci.

Ajurvédská medicína je založena hlavně na přírodních léčivech (bylinách) a čajích, existuje ajurvédské akupunktura i masáže. Důraz klade i na detoxikační metody, které se nám mohou zdát jako prevence poněkud podivné, ovšem podle odborníků na ajurvédu jsou to metody vysoce účinné.

Tělo bez jedů funguje lépe

Detoxikace znamená pročištění organismu, odstranění nebezpečných látek z vnitřností. Pět detoxikačních metod ajurvédy zahrnuje terapeutické zvracení a využití projímadel, léčebné klystýry, vyplachování nosních dírek olejem a čištění krve.

Žádnou z těchto metod nezkoušejte sami s použitím přípravků klasické medicíny a podle vlastního uvážení (projímadla, klystýry). Najděte si v centrech ajurvédské medicíny odborníky, kteří vám poradí a pod jejichž dohledem můžete detoxikaci provést.

Čaje a léčiva

Nakupovat ajurvédské čaje v hypermarketu není dobrý nápad, název neznamená nic, a s ajurvédskými čaji bude mít tato směska pramálo společného. Vyhledávejte jen obchody s certifikovaným zbožím, dostanete tam nejen čajové směsi, ale i bylinky ke koupelím, prostředky na ošetření vlasů a pleti, masti i tablety.

Ajurvédské léky jsou poměrně levné a bez vedlejších účinků, k jejich kladům lze přičíst i to, že posilují organismus. Všechny léčebné metody i léky jsou poměrně jednoduché, a velmi často slaví úspěch při léčbě chronických onemocnění.

Potíže s dýchacím a zažívacím ústrojím, kožní problémy, bolesti hlavy a migrény, obezita, obtíže s klouby, páteří a svaly nebo i s nespavostí, to vše lze kombinací ajurvédských léčebných metod zmírnit, případně opravdu vyléčit.

Nezapomínejte ale na nejdůležitější myšlenku ajurvédy: tělo a duše mají být v rovnováze, nenechte se ovlivňovat negativními emoci, učte se pozitivnímu pohledu na svět. Zní to jednoduše, ale kdoví, nebylo-li to před pěti tisíci lety lehčí dodržovat.

Autor: Alena Menclová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video