Akupunktura, cesta ke zdraví | e15.cz

Akupunktura, cesta ke zdraví

ZDROJ: Ženy - E15

Alena Menclová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nedávno proběhla tiskem krátká zpráva o tom, že akupunktura byla konečně uznána platnou léčebnou metodou. Není divu, že spousta nedůvěřivců se tváří při zmínce o akupunktuře odmítavě. Nedá se změřit, jak vlastně funguje, faktem ovšem zůstává, že pomohla už mnoha lidem od trápení a bolesti.

Všechno začalo dávno a daleko

Archeologové tvrdí, že našli kamenné akupunkturní jehly, jejichž stáří se odhaduje na sedm tisíc let. Tradiční čínská medicína pracovala s akupunkturou od nepaměti – tehdy bylo známo tři sta šedesát pět specifických bodů, do nichž se tenké jehly zapichovaly.

Dnešní akupunktura zná léčebných bodů přes dva tisíce, a většina jich leží na čtrnácti meridiánech (pomyslných drahách, kudy proudí energie) pojmenovaných podle tělesných orgánů. Akupunkturní léčba spočívala vždy v tom, odhalit špatné odchylky proudění energie a pomocí vpichů do speciálních bodů tyto odchylky napravovat.

Nenažránci otesánci

Tisíciletá „životnost“ akupunktury svědčí o tom, že to není jen něco mezi nebem a zemí. V našem těle se děje leccos, čemu nemusíme rozumět, stačí, když se svěříme do rukou lékaře odborníka, který našim potížím porozumí.

Problémem našeho věku není chudoba, spíš nadbytek a pohodlnost. A tak v západních zemích lidstvo tloustne: někteří až tak, že usilují nejen o své zdraví, ale i o život. I tady přichází akupunktura s řešením, jak tlouštíky nadbytečných kilogramů zbavit.

Napíchnutím určitých akupunkturních bodů se dá kontrolovat chuť k jídlu a ovlivnit pocit hladu (pacienti se zbaví vlčí žravosti). Spolu s dietním programem se dojde k rychlým výsledkům, a sanatoria pro tento typ léčby prosperují nejen v Číně. Pobočky najdete prakticky po celém světě.

Nenechte se „popichovat“ od každého

Možná znáte léčitele provozujícího akupunkturu, nebo jste se s nabídkou těchto služeb setkali v některém masážním centru, kde se provozují thajské masáže či jiné východní procedury. Nevím, ve mně větší důvěru budí lékař s atestací v klinickém oboru (neurolog tedy provozuje akupunkturu v tomto oboru).

Dobrat se atestace a diplomu není tak jednoduché, diplom musí být vydán akreditační českou institucí. Tomu základnímu vzdělání předchází minimálně tříletá praxe a školení trvající dvě stě hodin (teorie a praxe). Pak smí lékař akupunkturu ve svém oboru vykonávat.

Vyšší vzdělání vyžaduje dalších sedm let praxe a práci alespoň s pěti sty pacienty s různými druhy obtíží (už tedy ne jen v původním lékařově oboru). Následují další kurzy (dvě stě hodin minimálně) a odborná zkouška. Také se počítají body za odborné publikace nebo výzkum.

Nakonec uznáte, že je lepší mít jistotu odborné ruky – jehly se budou zapichovat do vašeho těla. Mnoho lékařů má praxi dlouholetou a akupunktura se provozuje prakticky ve všech medicínských oborech.

Nevynucujte si akupunkturní ošetření

Akupunktura pomůže tedy nejen zhubnout, ale dokáže zbavit bolesti nebo vrátit omezenou pohyblivost. Sami si ale neordinujte a nevynucujte žádnou léčbu, on se vás bez vyšetření a znalosti vašeho zdravotního stavu žádný akreditovaný lékař neujme.

S akupunkturou se dá začít, až lékař určí onemocnění nebo poruchu znepříjemňující vám život. Pak se akupunkturní ošetření zaměří na odstranění (blokování) bolesti, mohou se zlepšit i motorické funkce a navodit harmonie vnitřních orgánů.

Akupunkturou se úspěšně léčí alergie a dokonce i závislost na drogách či alkoholu a tabáku. Pomáhá při cukrovce, revmatických potížích, tiší migrény i bolesti zubů. Taky si teď říkáte, proč nejsme všichni zdraví a šťastní, když je tolik možností, jak se ze všeho vyléčit?

A tenkých jehliček se nemusíte bát: akupunktura je nebolestivá, a pokud vám vadí pohled na jehlu nořící se pod kůži, prostě zavřete oči. Na všechna místa stejně nedohlédnete: jehličky můžete mít v uchu, v chodidlech, ve dlaních, v zádech … a všude pomáhají!

Autor: Alena Menclová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery