Alergie: Jste si jistí, že vy ji nemáte? | e15.cz

Alergie: Jste si jistí, že vy ji nemáte?

ZDROJ: Ženy - E15

Jana Potužníková (Dieta)

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Alergie si moc nevybírá. Je jí jedno, kolik je vám let, jestli žijete ve městě či na venkově, pracujete-li hlavou nebo rukama. Je „morem“ 21. století a v ČR ohrožuje každého třetího člověka! Jak víte, že vy ji nemáte?

Alergie útočí napříč všemi věkovými skupinami a řadí se mezi tzv. civilizační onemocnění. Jak konstatuje pražský klinický imunolog a alergolog MUDr. Martina Slavíčková: „Alergie má každopádně vždy určitý dědičný základ, na jehož podkladě se vnímavý jedinec stává přecitlivělým na některé podněty (např. pyly, prach, roztoči, plísně apod.). Základ této přecitlivělosti často vzniká v dětství, ale může nastat v kterémkoli věku. Pravděpodobnost, že člověk se stane alergickým, je 10% v případě, že žádný z jeho rodičů nebyl alergikem. Má-li jednoho z rodičů alergika, má již 40% pravděpodobnost vzniku alergie, u obou rodičů alergiků je tato pravděpodobnost 60%. Pokud mají oba rodiče stejný typ alergie, je pravděpodobnost vzniku alergie dokonce 70%.

Je zle a bude hůř

Alergií nepřehlédnutelně přibývá a bude hůř. Je to dané naším horším životním stylem. Žít s alergií znamená pravidelné návštěvy u lékaře, nasazení vhodné medikace, vyhýbání se alergenům. Navíc vám na to, že se jednou alergie zbavíte, nikdo záruku nedá.

Pohled do zrcadla


A jak jste na tom s alergiemi vy? Mnohé z příznaků jsou totiž zákeřně podobné těm, které spojujeme s nachlazením! MUDr. Slavíčková pro vás sestavila „hitparádu“ potenciálních a často se skrývajících příznaků. Podle ní alergií trpíte, pokud:
* vás trápí kýchání či občasný kašel,
* zdá se vám, že ztrácíte čich,
* teče vám z nosu nebo jej míváte ucpaný,  i když nejste nachlazení,
* svědí, pálí nebo slzí vám oči,
* míváte někdy nevysvětlitelné svědění  kůže nebo kopřivku,
* máte někdy oteklé rty či jazyk a jsou tyto obtíže spojeny např. s bolestí v nadbřišku,
* máte někdy hvízdavé dýchání,
* budíte se v noci kvůli kašli,
* objeví se u vás náhlé kýchání či pocit ucpaného nosu vždy, když navštívíte domácnost, kde je kočka nebo pes,
* trpíte tzv. nachlazením častěji v létě  než v zimě,
* každé jaro máte dušnost, zarudlé oči,  neustále kýcháte, teče vám z nosu.

Tak co, stále jste si jistí, že u vás alergie „nebydlí“? Bude dobré vás vybavit první pomocí.

SOS při první alergii

Jděte k lékaři nebo aspoň do lékárny, kde seženete tzv. antihistaminika. Dále pak fungují tyto postupy:

Na oteklé oči přikládejte chladné obklady. Pokud máte otoky v oblasti krku, pomáhají opět chladné obklady a zkuste po doušcích pít chladnější nápoje. Dýchání vám rozhodně ulehčí, když vyvětráte.

Jestliže vás přepadne alergie uprostřed rozkvetlé louky, důležité je dostat se mimo dosah pylů, nicméně nepanikařit a neutíkat.

A jestliže potíže po přechodu do klidové polohy neustupují, nebojte se vytočit linku 155. Totéž platí po nečekané alergické reakci například po bodnutí hmyzem. Pokud by přešla do krizového stadia v podobě tzv. anafylaktického šoku, jde doslova o život!

Prevenci, prosím!

MUDr. Martina Slavíčková má pár rad do budoucna, aby se k vám do rodiny alergie jednou zákeřně nepřikradla.

Primární prevence: doporučují se dietní či režimová opatření v těhotenství a při kojení, dále nízkoalergenní strava dítěte, úprava domácího prostředí, stále platí doporučená doba kojení nejméně 4 měsíce. Sekundární prevence: spočívá v důkladném
 léčení i minimálních alergických příznaků, čímž se významně snižuje riziko budoucího zhoršení.

Terciární prevence: má zabránit zhoršování onemocnění a vzniku komplikací u již nemocných pacientů. 

„Další zásady, kterými je dobře se řídit: nekouřit, nekouřit v těhotenství či v přítomnosti dítěte, nepořizovat do domácnosti alergika zvířata, dodržovat správnou životosprávu. V domácím prostředí je doporučováno upravit jej tak, aby se snížil výskyt alergenů v interiéru,“ vyjmenovává MUDr. Slavíčková a ještě pokračuje v doporučeních, která by se vám mohla hodit: „Je doporučeno dodržovat správné zásady úklidu, praní, používání lůžkovin, zvlhčovačů, čističek, luxů, dodržování správné vlhkosti a teploty vzduchu, snížení výskytu dráždivých látek. Dále je tu přímo neodmyslitelná nutnost sportu, pobyt v přírodě, které pomohou vybudovat dobrou imunitu atd.,“ poukazuje na závěr lékařka.

Autor: Jana Potužníková (Dieta)

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video