Operace jako prevence?! Kdy podstoupit mastektomii jako Angelina Jolie | e15.cz

Operace jako prevence?! Kdy podstoupit mastektomii jako Angelina Jolie

mk

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Hollywoodská hvězda Angelina Jolie se dobrovolně rozhodla pro chirurgický zákrok, při kterém si nechala preventivně odstranit obě prsa. Dvojitou mastektomii podstoupila kvůli vysokému riziku rakoviny prsu, na kterou zemřela její matka v 56 letech.

Sedmatřicetiletá matka šesti dětí vysvětlila důvody pro operaci v dnešním New York Times v článku nazvaném Moje volba zdraví.

„Moji lékaři odhadují, že mám 87procentní riziko onemocnění rakovinou prsu a 50procentní riziko rakoviny vaječníků. Věděla jsem, že to jednou bude muset přijít, že je to realita, ale rozhodla jsem se být aktivní a minimalizovat rizika, co nejvíce to šlo“, uvádí mimo jiné herečka, u které lékaři odhalili genovou mutaci BRCA1.

Poslední operativní zákrok Angelina podstoupila na konci dubna, kdy jí lékaři voperovali náhradní implantáty. Pravděpodobnost vzniku rakoviny se u ní po úspěšném zákroku snížila na méně než pět procent.

Kdy zvolit operaci prsu jako prevenci

Karcinom prsu (mammakarcinom) „rakovina prsu“ je maligní nádorové onemocnění prsu, postihující v naprosté většině případů ženy.

Zvýšené riziko, že žena onemocní rakovinou prsu nastává v několika případech. Pokud se u ženy již nádor objevil v jednom prsu, při výskytu nádorového onemocnění u matky či sestry, případně i vzdálenějších příbuzných a při změnách v některých genech (platí zejména pro geny BRCA1 a BRCA2)

Při podezření na tyto genové změny lze provést vyšetření, které je potvrdí, či vyloučí a následně lze podniknout určitá preventivní opatření, aby k rakovině nedošlo. Podle odborníků však mají ženy se silnou pravděpodobností vzniku rakoviny prsu pozuze dvě reálné možnosti - oboustrannou mastektomii nebo naději, že právě jim se rakovina vyhne…

„Nosičství mutací genů BRCA1 a BRCA2 je spojeno s vysokým celoživotním rizikem vzniku zhoubného nádoru prsu /uvádí se, že do 70 let života onemocní tyto ženy rakovinou prsů až v 85%“ potvrzuje náš přední odborník, přednosta Kliniky plastické chirurgie 1.LF UK a Nemocnice Na Bulovce Vedoucí Centra komplexní chirurgické péče o ženy s onemocněním prsu, Doc.MUDr.Jan Měšťák,CSc. „V případě nositelek mutace genů BRCA 1 a BRCA 2 leze provádět okamžitou rekonstrukci prsů po odstranění rizikové prsní žlázy,“ dodává.

Podle Světové zdravotnické organizace ročně umírá na rakovinu prsu 458 tisíc lidí.

Zdroj:BBC a CC BY-SA 3.0: Karcinom prsu

Autor: mk

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery