Angína je víc než jen bolení v krku: Podívejte se, v čem je rozdíl! | e15.cz

Angína je víc než jen bolení v krku: Podívejte se, v čem je rozdíl!

ZDROJ: Ženy - E15

Helena Míková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Určitě to už na sobě poznáte. Typické píchání a bolest v krku, zarudlé mandle, rozpálené čelo… Skutečnou angínu nevyležíte za odpoledne a také byste ji rozhodně neměli podceňovat.

Akutní zánět krčních mandlí (tedy tonzilitida neboli angína) může být způsobený bakteriální infekcí, může však být i virového původu. Pouze lékař pozná (podle provedeného výtěru z krku), který původce bolest v krku způsobil, a na základě toho stanoví potřebnou léčbu. Inkubační doba (od nákazy do vzplanutí
nemoci) bývá od jednoho do čtyř dnů.

První i druhá pomoc

Samoléčba u počínajícího škrábání, pobolívání v krku či chrapotu (v případě mírných obtíží) spočívá v kloktání slanou vodou (můžete použít i heřmánkový čaj nebo šalvěj), posléze vezměte na pomoc krční antiseptika s obsahem benzoxonia, lidokainu, chlorhexidinu apod. Sliznici uleví a působí na ni hojivě antibakteriální pastilky s echinaceou, islandským lišejníkem, eukalyptem, jitrocelem a další přírodní látky.

Jsou-li tyto zásahy první pomoci stále ještě na daný problém „slabým kalibrem“, konzultujte s lékárníkem aplikaci volně prodejných antibiotik ve formě spreje do krku (působí místně, tedy lokálně, a nezpůsobují vznik rezistence). Mírní bolest, snižují zduření sliznice a zároveň daný zánět léčí. Pokud ani v tomto případě nejste v boji s bolestí krku či chrapotem skutečně úspěšní či se potíže v krku naopak zhoršují, je třeba co nejdříve navštívit lékaře.

Původci (a druhy) angíny

Bakteriální: Nejčastěji jde o streptokokovou infekci (Streptococcus pyogenes). Hodně se vyskytuje u dětí školního věku a dospívajících (tzv. hnisavá angína). Někdy je streptokok na krčních mandlích zjištěn náhodně, aniž by byl příčinou onemocnění – zda se nemoc skutečně projeví, závisí na mnoha faktorech. Velkou roli hraje připravenost našeho organismu čelit infekci, množství a agresivita přítomné bakterie.
Virové: Mají na svědomí adenoviry, herpes simplex, viry infekční mononukleózy či viry chřipky. Tento druh se vyskytuje méně často než bakteriální infekce.
Plísňové: Poměrně vzácné (vyskytují se např. u pacientů s HIV pozitivitou).

Komplikace a důsledky přechození angíny

Pokud se budete snažit bolest v krku ignorovat, bez stanovené diagnózy lékařem a patřičné léčby, můžete si „přivodit“ vážné komplikace například v podobě vzniku abscesu, kdy je nutná chirurgická drenáž. Jinak vám může hrozit v extrémním případě až dušení.

Neblahou komplikací může být i bakteriální postižení ledvin (vedoucí až k jejich selhání) nebo revmatická horečka srdce (a kloubů), která vede k deformaci srdečních chlopní a tím ke zhoršení průtoku krve danou oblastí (projevuje se tzv. srdečními šelesty). Celkový stav také může vyústit v sepsi – a tam už se hraje
o život! Naopak při včasném zahájení léčby nemoc ustupuje během jednoho týdne.

POZOR:

  • U dětí, a zejména při vysoké horečce, je třeba velmi záhy vyhledat lékaře. Ten zpravidla (podle typu dané angíny) předepíše antibiotika (perorálně) a nařídí klid na lůžku.
  • Ačkoli máte tendenci se pobytu na lůžku vyhnout, není to příliš rozumné. Přechozená angína může později způsobit ještě daleko nepříjemnější, a především závažnější zdravotní obtíže.
  • Pozor, v případě, že máte alergii na penicilin, VŽDY o tom informujte svého lékaře! (Penicilin bývá stále ještě první volbou léčby angíny pro svou vysokou účinnost.)
  • V případě, že na angíny „trpíte“, tedy se opakují s železnou pravidelností (zejména u dětí), lékař v některých případech může doporučit chirurgické odstranění krčních mandlí.
Autor: Helena Míková

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video