Antigravitační jóga: Oddejte se stavu beztíže a harmonizujte tělo i mysl | e15.cz

Antigravitační jóga: Oddejte se stavu beztíže a harmonizujte tělo i mysl

Tereza Ticháčková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Již staří Římané věděli, že sousloví sportem ke zdraví není jen prázdná fráze. Dnešní doba navíc nabízí nepřeberné množství sportovních aktivit, které jsou zábavné, dostupné a efektivní. K takovým patří i cvičení na závěsných sítích - tzv. antigravitační jóga.

Průkopníkem cvičení, které se na závěsných sítích pokouší popřít zemskou přitažlivost, je Američan Christopher Harrison. Harrison startuje svou sportovní kariéru jako akrobat, avšak stejně jako mnoho jiných je nucen ji kvůli vážnému zranění ukončit. Ani nekolikaměsíční léčba a následná rekonvalescence mu však neberou vítr z plachet. Ze sportovního odvětví přesedlává na umění a následující léta se věnuje tanci.

A je to právě tanec, který pětatřicetiletého Američana v 90. letech přivádí do Indie. Zde se však během série tanečních vystoupení opět ozývají stará zranění a Harrison je nucen vyhledat pomoc. Vhodnou terapií proti přetrvávající bolesti se ukazuje být jóga.

Po návratu domů se dále vzdělává v oblasti orientálního cvičení, avšak touha pokračovat v milované tanci jej neopouští. Přemýšlí, jakým způsobem ulehčit přetíženým kloubům. Veškeré jemu známé pohyby - akrobatické a taneční prvky a jogínské pozice - transformuje do systému cvičení, který provozuje v hedvábné houpací síti. Antigravitační jóga tak vzniká již v roce 1997, do povědomí veřejnosti ale proniká až o deset let později.

“Poprvé jsem se o józe ve vzduchu dozvěděla v listopadu minulého roku a již po první lekci jsem věděla, že chci víc. Byla jsem nadšená,” říká Daniela Šlapáková, která v Brně provozuje první studio zaměřené výhradně na tento druh aktivity. Počáteční nadšení Danielu neopustilo, pod vedení zkušených cvičitelů absolvovala instruktorský kurz a v březnu letošního roku začala pro několik málo nadšenců přecvičovat ve vlastních prostorách. Netrvalo ani tři měsíce a počet pravidelných cvičících se téměř ztrojnásobil.

“Antigravitační jóga je vhodná prakticky pro každého bez rozdílu věku, pohlaví nebo fyzické kondice. Chodí k nám děti i senioři a cvičení zvládají bez problémů. Jednotlivé lekce jsou zaměřeny na protahování, posilování i akrobacii a záleží pouze na cvičících, jaké hodiny chtějí absolvovat,” vysvětluje Šlapáková.

Dříve než začnete s antigravitační jógou, je dobré vědět: Pokud se chystáte na antigravitační jógu, na tílka i kraťasy zapomeňte. Sáhněte spíše po užších leginách či klasických teplácích a tričku s delším rukávem. Zážitek z létání bude o poznání příjemnější. Létající jóga sestává i z prvků, které působí na trávící trakt, proto nejezte později než dvě hodiny pře cvičením. Zvažte také svůj zdravotní stav. Antigravitační jóga není vhodná pro těhotné, osoby trpící zvýšeným nitroočním tlakem (problematické zvláště při polohách hlavou dolů), také pro ty, kteří v nedávné době prodělali chirurgický zákrok, jsou po vážném úraze či mají problémy se srdcem, páteří nebo vysokým tlakem. Máte-li pochybnosti, zda je pro vás cvičení vhodné, obraťte se přímo na instruktora.

Pravidelným cvičením je možné posílit celé tělo, vnitřní stabilizační systém i zformovat a zpevnit problematické partie. Tento způsob cvičení navíc prodlužuje svaly a blahodárně působí na páteř i klouby. Krom fyzických benefitů přináší létající jóga také celkové uvolnění organismu. Opomenout nelze ani příjemnou dávku adrenalinu, která nutně provází pozice hlavou dolů či naopak ty, při nichž se cvičící nedotýká země.

Sen o dokonalé postavě je snem každé ženy, tak proč ho nedosáhnout hlavou dolů? “Pro redukci hmotnosti a tvarování postavy doporučuji navštívit nejméně dvě hodinové lekce týdně. Ideální je kombinovat posilování a protažení s nejméně dvěma hodinami aerobní činnosti týdně. Vhodný je běh, plavání či jízda na kole, využít lze i fitness lekce ve studiu, které obsahují větší počet akrobatických prvků a patří k těm náročnějším” dodává cvičitelka.

Autor: Tereza Ticháčková

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video