Antikoncepce: Nevěřte hloupostem! | e15.cz

Antikoncepce: Nevěřte hloupostem!

ZDROJ: Ženy - E15

Lada Černá

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
O žádném jiném preparátu nekoluje mezi lidmi tolik pověstí, bludů a omylů. Podívejte se na naši hitparádu největších nesmyslů o hormonální antikoncepci a udělejte si jednou provždy jasno.

Je to přes 50 let stará „novinka“, přesto je hormonální antikoncepce opředená takovým klubkem polopravd a na hlavu postavených argumentů, jako by ji vědci vynalezli teprve před měsícem. Říká se, že ovlivnila ve 20. století lidskou společnost víc než vynález atomové bomby, nebo internet s blogy, chaty i Facebookem dohromady.

Pilulky denně „baští“ 43 % Češek, ale přesto o nich víme jen málo, nebo věříme různým nesmyslům. Občas za tenhle zmatek mohou i odborníci sami, zvlášť když nějaké své tvrzení odvolají a vzápětí ho zase potvrdí, aby ho mohli po čase opět vyvrátit, přesně po vzoru zmateného krále ze známé pohádky, který donekonečna odvolával, co už odvolal.

Pravda vs. Lež

Prášky se musí po roce měnit, jinak si na ně tělo zvykne a přestanou účinkovat.

NE

Je to nesmysl, pokud najdete pilulky, které vám vyhovují, klidně se jich můžete držet i několik let. Tělo si na ně nevytvoří žádný návyk, takže není nutné dávku zvyšovat nebo měnit. Výměna se doporučovala u starších typů preparátů, protože v průběhu času jednoduše zastaraly. Když jste začínala s užíváním například před deseti patnácti lety, tehdejší prášky se absolutně nemohly srovnávat s těmi dnešními. Současné obsahují mnohonásobně méně hormonů a jejich vedlejší účinky jsou podstatně mírnější.

Po hormonech mi začnou růst chlupy na tváři.

NE

Z hitlerovského knírku opravdu strach mít nemusíte. O zvýšeném růstu ochlupení se hovořilo pouze u některých z prvních typů pilulek v 60. letech, vývoj od té doby značně pokročil a v posledních desetiletích už je taková obava passé.

Přiberu 3–10 kg

ANO i NE

I když nejrůznější lobby výrobců budou klidně tvrdit, že po antikoncepci naopak zhubnete (tyto informace se nedávno objevily jako reklamní kampaň, šlo však o to, že se svým gynekologem musíte najít ten správný preparát, který vám bude vyhovovat, a tudíž po něm nebudete přibírat; a když pak začnete cvičit a omezíte příjem kalorií, zhubnete; u někoho ovšem toto tvrzení mohlo lehce vyvolat dojem, že se objevila novinka, jež vedle bránění početí funguje i jako prášky na hubnutí – to je bohužel sci-fi), faktem je, že hormon gestagen, ať už v podobě pilulek, injekcí nebo i náplastí, může zvyšovat chuť k jídlu.

Estrogen zase může způsobit zadržování vody v těle. Odborníci uvádějí, že je běžné zvýšení hmotnosti o 1,5–2 kg. Když je to víc, je třeba s gynekologem hledat jiný druh preparátu, na který váš organismus nebude takto nepříznivě reagovat. Přibírání tedy může způsobit jednak zadržování vody v těle, jednak zvýšená chuť k jídlu.

Není však pravda, že po hormonální antikoncepci musí nabrat na váze každá žena. Když natrefíte na preparát, který vám „sedne“, a zejména v prvních třech měsících se budete cíleně hlídat v konzumaci jídla, proplujete tímto úskalím bez nutnosti pořídit si o číslo větší džíny.

Antikoncepce zabíjí chuť na sex

ANO

I když se odborníci dlouho zdráhali přiznat, že tomu tak je, a řada známých českých gynekologů hlásala, že je to nesmysl, poslední odborná studie tuto skutečnost potvrdila. Během šesti měsíců až jednoho roku od začátku užívání se může zvýšit v organismu koncentrace bílkovinného globulinu SHGB, který na sebe váže testosteron a blokuje jeho účinek. Následkem toho dochází k postupnému poklesu libida až k úplné ztrátě chuti na sex.

Tým vědců z bostonské univerzity zjistil, že ženy, které berou hormonální antikoncepci, měly v těle zvýšenou koncentraci globulinu SHGB o 300 až 700 %. Proto se uvažuje o nutnosti začít povinně uvádět do příbalových letáků (někteří výrobci tak již činí) upozornění, že antikoncepce může významně ovlivnit vaše libido. Pokud máte podezření, že vaše chuť na sex se ocitá na bodu mrazu, domluvte se s gynekologem na změně preparátu.

Někdy zabere výměna monofázických pilulek (berete pořád stejnou dávku hormonů) za tabletky trojfázové, kdy se hladina hormonů mění podle vašeho cyklu, nebo přechod na antikoncepční náplasti. Neznamená to tedy, že když berete hormonální antikoncepci, nutně musíte přijít o požitek ze sexu – ale může to být jeden z významných faktorů, proč už vás to najednou nebaví tak jako dřív!

Po antikoncepci se vám zvětší prsy

ANO i NE

Mohou, ale nemusí. Existuje řada žen, kterým se po několika měsících užívání zvětšila ňadra o jednu dvě velikosti (u pilulek i náplastí), ale je to značně individuální. Polykat hormony bez dalších důvodů a jen v naději, že se mi „nafoukne“ objem hrudníku, je hloupost. Zvlášť, když je vám 15, 16 let a ještě pohlavně nežijete.

Antikoncepce vás připraví o zdraví

ANO i NE

Tak jako každý jiný chemický preparát, vedle pozitivních účinků (např. pravidelný měsíční cyklus, zmírnění menstruačních bolestí, slabší a kratší krvácení, pronikavé zlepšení akné, snížení rizika, že onemocníte rakovinou vaječníků a děložní sliznice), přináší s sebou i určité zdravotní hrozby. Mezi ty nejvážnější patří zvýšené riziko vzniku embolie. Máte-li v rodině tromboembolickou zátěž, vysoký krevní tlak, velké potíže s křečovými žilami, poruchy srážlivosti krve či nemoci jater, není hormonální antikoncepce tím správným řešením. Stejně tak, pokud jste náruživá kuřačka nebo trpíte obezitou, zvolte jiný druh ochrany.

Autor: Lada Černá

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video